şükela:  tümü | bugün
  • smmm aday adaylığı'ndan
    smmm adaylığına yükselmiş kişiye denir.
  • staja başlama sınavını kazandınız için dünya size güzel sanın ama işin aslı öyle değildir.

2008 yılından itibaren staj süresi iki yıldan üç yıla çıkartılmıştır.

ilk iş olarak bulunduğunuz ilin smmm odasında ismi bir günlük zorunlu eğitim olan ancak kendisi en fazla bir ila üç saat arasında değişen bir çeşit bilgi bombandırmanına tutulursunuz.
    bir günlük zorunlu eğitiminiz bittiğinde aynı smmm odasının farklı bir biriminden bir hatfa kadar sonra bir günlük zorunlu eğitime katıldığınıza dair sertifikanızı alırsınız.
    sertifikanızı aldıktan sonra diğer getirmeniz gereken evraklarınızla birlikte yine aynı smmm odasının tekrar farklı bir biriminde baş vurarak resmen odaya kayıt olursunuz ve stajyer smmm süreniz başlamış olursunuz.

tebrik ederiz artık resmen stajyer smmm'siniz.

stajyer olacağınız iki veya üç yıl süresi boyunca her dört ayda bir smmm odasına gidip stajyer olarak görev yaptığınız işyerine ait aylık ssk hizmet listelerini teslim etmeniz gerekmektedir. eğer bu evrakları süresi içinde teslim etmezseniz smmm stajınız yanar ve her şeye baştan başlanır.

ayrıca bu staj süresince uzaktan eğitim e-use sınavlarını tamamlamanız gerekmektedir.
    tesmer size belirli dönemler boyunca kargo ile toplamda bir adet kurulum ve altı adet ders cd'si olmak üzere ders cd lerini tek tek ve belirli dönemlerde yollarlar. ders cd’lerinin hepsi aynı zamanda seslidir. tesmer sizin üniversite bitirip bitirmediğinizle ilgilenmediği için bu dersleri birde seslendirmişlerdir. sizin hızlı okuyup okumadığınızın önemi yoktur.
    tesmer bizi düşündüğünden hocalarımızın anlattığı konuları dinlemek zorunda kalıyoruz. hocamızın sayfayı okumasını bitirmeden diğer sayfaya geçemek gibi bir seçenek yoktur.
    ilgili derslerin hepsi internet üzerinden ve e-use tesmer sistemi tarafından sayfa sayfa çalıştığınızı ve dinlediğinizi kontrol eder. yeni cd geldiğinde eskisinin bitirilmiş olması gerekiyor ve eski cd’deki derslerden sınava tabi tutuluruz. sınavı geçersek yeni cd’mizi dinleme zevkine varırsınız.

fakat tesmer'in bu cd’lerinde ufak bir maliyeti var. yaklaşık olarak 300-400 tl. bu arada cd derslerini zamanında bitirmezsiniz stajınız yanıyor. sabrınızı denemek için hazırlanan cd’leri bitirirseniz internet üzerinden e-use sertifikası alıyorsunuz.

bu süre bitince stajda bitiyor sanmayın smmm odası sizin dört ayda bir getirdiğiniz belgelere ek olarak ayrıca sizden stajyer olduğunuz tüm sürelere ait olan ve ssk kurumundan sigortalı olduğunuz sürelerin tamamını gösteren onaylı resmi bir döküm ve buna ek olarak başka evraklarda istemektedir.

stajyer smmm süresi bitince ayrıca smmm yeterlilik sınavlarını vermeniz lazımdır.
  • 2009 itibariyle kanunda yapılan değişiklikle serbest muhasebeci ünvanı kaldırılarak, serbest muhasebeci mali müşavir olunabilme koşulu konularak, en az lisans mezunlarının başvurup, 60 puan üzeri alıp başarılı sayılan, mali müşavir adaylarına verilen ünvan.

(bkz: okul bitti diye sevinme, asıl okul şimdi başlıyor)
    (bkz: para tuzağı sınav sistemi)
    (bkz: diploma herşeye yetmez)
  • bazı akşamlar, can sıkıntısından kah sözlük başında, kah sörf başında pineklememe neden olan güruh. eşim bulunduğum şehirde smmmo'dan çalışıyor ve stajyer evraklarıyla ilgileniyor. haliyle bazı dönemlerde işleri uzuyor bu durumda yemek yapma işi benim üzerime kalıyor. yapmayın çocuğum, yapmayın evladım.
  • zorunlu eğitimleri baştan sona uydurmadır, düzmecedir.
  • hatırlatın bi ara üşenmeyeceğim stajını bitirmiş biri olarak stajyer smmm lerin çektiklerini uzun uzun yazacağım...
  • 1 sene önce sınavını kazanarak aralarına katıldığım lanetli güruh.

staja giriş sınavını kazandıktan sonra 3 sene boyunca kölelik yapmanızı isterler, muhasebe odasına da dünyanın parasını bayılırsınız. öyle pis, öyle lanet bir sektör ki... nasıl olsa siz ruhsatınızı alacaksınız, alınca yanımızda çalışmazsınız diye para vermezler, bunu da utanmadan açık açık söylerler.

sigortayı tehdit unsuru olarak kullanırlar (1 sene sonunda not veriliyor stajyerlere)

muhasebe konusunda öğrenmem gereken çok bir şey kalmamış olmasına rağmen aldığım ücret asgari ücretin neredeyse üçte biri (500 tl) aylık.

bu ücreti veren saygıdeğer smmm sigortamı yapmıyor, farklı bir smmm sigortamı yapmış ve beni stajyer göstermiş durumda. aldığım ücretin üzerine 80tl daha koyarak her ay sigorta ücretimi kendim ödüyorum.

ve yıldım artık... size de, mesleğinize de, sektörünüze de sokayım. ciddi ciddi stajı silip atmayı düşünüyorum. nereden sikerim diye dört dönen insanları farklı sektörlerde bu kadar toplu bir biçimde bulamazsınız.

en çok sikmeye çalıştıkları da meslek mensubu adayları oluyor. bizden nefret ediyorlar.

velhasıl... aileniz gerçekten çok varlıklı değilse asla düşünmeyin bu mesleği.

ekleme : bu kadar yılmamın tek sebebi maddiyat değil ama insan gecelere kadar it gibi çalışınca en azından arkadaşlarıyla dışarda -kendi parasıyla- bir kahve içebilmek istiyor.

asıl sebep gördüğümüz muamele. çekip çeviriyoruz, ilk adımdan beyanname adımına götürüyoruz, kontrolleri yapıyoruz, gecelere kadar çalışıyoruz ve muamele bu.

mali müşavirlerin çok iş yaptığını zannedenler yanılıyor, yanlarında çalışan kölelere iş yaptırıp çay kahve içiyor onlar. vicdanına soktuklarım.
  • 7 yıldır muhasebe sektöründe çalışan biri olarak yavaş yavaş düşünmeye başladım ama detaylara indikçe yorumları okudukça kararsız kalıyorum. benim merak ettiğim şey önermiyor musunuz ? çalıştığım şirket staj için bastırıyor teşvik ediyor hatta maaş anlamında sıkıntı yaşamayacağım aksine ekstra zam bile yapacaklar. benim merak ettiğim mesleği öneriyor musunuz ? staj süresi (3 yıl) beklemeye değecek mi ? beni bu konuda bilgilendiren arkadaşlara teşekkürü bir borç bilirim.