• 2. dünya savaşı sırasında soyet ordularının alman ordularına saldırıp saldırmama kararını vermek için yerden aldığı bir avuç toprağı koklayan gürci asıllı sovyet diktatörü
  • kötü ve vasat bir kara propoganda filmi. (ben stalin'i günahım kadar sevmem, bana bile iğrenç gelecek kadar taraflı ve vasat bu film)
  • buram buram amerikan yapımı olduğu daha ilk sahnesinden belli olan film. taraf olmak kavramı, bu filmin empoze etmeye çalıştığı fikrin yanında gayet masum kalıyor. hayır stalin'i savunmuyorum hatta çoğu eylemlerinden zerre haz etmeyen biri olarak filmi sonuna kadar yok artık nidalarıyla izledim. amerikan rüyasının cnbc-e işbirliği ile sosyalizm anlayışı bu kadar oluyor demek ki!
  • amerika'nın sovyetleri kötü gösterme amaçlı yapılan filmlerinden biridir sadece.

sözüm ona stalin'in hayatını anlatan film her nedense stalin'i, önüne çıkan ya da fikirlerini beğenmediği herkesi bir şekilde alt edip öldürten bir lider olarak gösteriyor. filmden akılda kalan sadece bu.

e tabii stalin'in hayatını anlatan bir filmden insan stalin'in sosyalizm üzerine kuramlarını yasalarını bekliyor ama filmde stalin'i onu bunu tehdit ederken öldürtürken görüyoruz maalesef.
  • dün tesadüf ettim, anamın da ilgisini çekmiş olacak "bak stalin var" ded,. hani şöyle "seninkilerden di mi bu??" manalı bakışlarıyla. o kadar ayırabiliyor işte, olsun. neyse, herhalde hayatımda izlediğim en ucuz propaganda filmlerinden biriydi. stalin rolünde robert duvall'a öyle berbat bir makyaj yapıp öylesine boktan bir portre çizdirmişler ki resmen olacak o kadar parodilerinden fırlamış bir karakterin kötü bir çizgi roman uyarlamasıyla buluşması gibi bir şey olmuş. cidden bu kadar tırt bir film daha izlememiş olabilirim. her şeyden habersiz anam bile bi süre sonra ban garip garip bakmaya "harbi böyle mi olmuş" gibilerden sorular sormaya başladı. filmde zaten politik/ideolojik hiçbir irdeleme yok gibi. kaba saba bi stalin aşağılaması var, o kadar. ispanya iç savaşı ortada yok, stalin'in nazilerle anlaşması kısa bir kaç diyalog içinde geçiyor, ikinci dünya savaşı yılları filan tamamen atlanmış gitmiş. harbi harbi berbat bir film.
  • vasat propaganda filmi. film o kadar kötü ki; filmi izleyen bir troçkist bile, o saniyeden sonra sempati duymaya başlar stalin'e karşı
  • robert duvall'in fevkalade oyunculuğuyla izleyicilere damaklarda kalacak bir stalin imgesi çizen film. içeriği propagandavari söylemlerden ya da ideolojik karşıtlıklardan değil, bire bir, en güncel sovyet, amerikan, ingiliz ve bilumum diğer arşivlerden beslenmiştir. montefiore'nin stalin kitaplarını saymazsak, zat hakkındaki en gerçekçi anlatıma sahip görsel belge olarak nitelendirebiliriz.
  • hitler'den bir farkı olmadığını söylediğinde,solcularda o an seni, şahsiyetin, gürcüleri katlettiği gibi katletmek istemi hissi uyandıran, her şeyin içine yapan adam
  • tüm liderler arasında en hastası en faşistidir. paranoyanın dibini bulmuş kendi dava arkadaşlarını dahi kılıçtan geçirmiştir. adolf hitler bok yemiştir yanında
hesabın var mı? giriş yap