şükela:  tümü | bugün
 • "devrim liderleri içinden en kötüsünü tahta çıkardı.

  stalin kendisine gölge edenleri, hayır diyenleri,evet demeyenleri, bugün tehlike arz edenleri, yarın tehlike arz edecek olanları, bazılarını yaptıklarından ötürü, bazılarını yapacakları için, cezalandırmak için ya da şüphelerden ötürü kurban etti."

  e. galeano

  (bkz: aynalar)

  sanırım kimi şeyler değişmiyor.
 • dün akşam "stalin'in ölümü" adlı filmi izledim. aslında dönemi çok iyi yansıtmışlar filmde; ama ekledikleri komedi unsurları filmin kalitesini çok kötü etkilemiş. keşke ciddiyeti elden bırakmasalardı. hangi akla istinaden böyle bir şey yapmışlar anlayamadım.

  filmde beni en çok etkileyen şu ifade oldu: "bazı kadınlar kocalarını kurtarmak için her şeyi yaparlar". üstelik bunu işkenceli sorgu esnasında yapıyorlar; kocalarını kurtarmaya çalışıyorlar. kadının bu fedailik vasfı beni büyülüyor. tabii kadınların kaçta kaçı böyledir; orasını bilmem.

  aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz:

  https://jetfilmizle.info/…turkce-dublaj-2017.html/3
 • bir insanın ölümü trajiktir, on insanın ölümü dramatiktir, bir milyon insanın ölümü ise sadece bir istatistiktir.
 • "niet çeloveka,niet problem."
  insan yok,problem yok.
 • hitler'in savaş kazanmış versiyonu
 • bir komünist olarak kısaca şu yorumları yazabileceğim sosyalist liderdir.

  stalin bir troçki ya da lenin kadar entelektüel bir siyasi mücadeleden gelmemiştir. fakat ekim devrimine troçkiden daha çok inanmıştır ve o devrimi korumak için çok tutkulu şekilde davrandığı için severim kendisini.

  kendinden farklı düşünen komünistlere ya da ekonomide burjuva ekonomisinden kopma konusunda deneyimsiz olan kadrolara acımasızca davrandığı için sevmem kendisini.

  hitler'e ve dünyaya verdiği şu pozdan dolayı severim kendisini: https://i.pinimg.com/…345f48d2b10c5270499ed871f.jpg

  devrimi başarıya ulaştırıp, nep ve diğer yerinde uygulamalarla sınıfları tasfiye etmeyi başarıp, dünya tarihine ekim devrimini unutulacak kısa sureli bir detay olarak değil , tarihi değiştiren bir efsane olarak yazdıgı icin severim kendisini.

  tek adam olarak kıçını koltuğa yapıştırıp malum uzun adam tarzı yıllarca korku veren bir lider olması nedeniyle sevmem kendisini.

  devrim ve işçi sınıfı perspektifini asla kaybetmeyip, burjuva entelektuel sulu politikalara hiç prim vermeyip, yolundan şaşmadığı için severim kendisini.

  nazi itlerini tarihe gömmek için gösterdiği kararlı duruşu sonucunda berline girmesi nedeniyle severim kendisini. (bkz: stalingrad savaşı)

  trotskiy ' in ailesini ve kendisini katlettirdiği için sevmem kendisini.

  buharin, kamanev ve zinovyev i katlettirdiği için sevmem kendisini

  asla kişisel çıkarları için maddi bir fayda sağlamayıp hayatı boyunca küçük daça sında minik bir odada küçük sedirde yattığı ve açgözlü olmayan bir lider olduğu için severim kendisini
 • sovyet diktatörünü çok güzel anlatan ve robert duvall'dan roshan seth'e kadar herkesin adeta oyunculuk dersi verdiği 1992 yapımı bu filmle ilgili sıklıkla "abd propagandası" dense de alakası yoktur. bazı abartılı sahneler hariç filmin %90'ı stalin'in kızı svetlana alliluyeva'nın** ve nikita kruşçev'in* anılarına dayanmaktadır. söz konusu kitapları bulup okumanızı tavsiye ederim, filmde stalin'in nikita kruşçev'e gopak oynattığı sahneye şaşırmazsınız böylece.
 • nedense gürcü olduğu pek bilinmez.
 • ıcinden ciktigi gurcu milleti de dahil kimseye huzur vermemis olan diktatör.