şükela:  tümü | bugün
 • nilgün cerrahoğlu'nun 15 şubat 2018'de cumhuriyet'te yayınlanan yazısının baslıgı. aynı zamanda aynı isimde rusya'da yasaklı bir film. su kısmı oldukca ilginc:

  --- spoiler ---

  ilk sahne bir mozart konseri ile açılıyor.
  meğer stalin, mozart’ı çok severmiş.
  stalin ani kararla konser salonuna telefon edip bu konserin bir kaydını istiyor.
  bitmekte olan konserin ise kaydı yok, yapılmamış. yetkililerin korkudan eli ayağı dolaşıyor.
  sokaktan rastgele adam toplayıp boşalan salonu tekrar dolduruyorlar.
  piyaniste yeniden çalması için “rüşvet” veriyorlar. namlu ucunda yeni bir orkestra şefi bulup getiriyorlar. kayıt yapılıp stalin’e ulaştırılıyor. ama stalin bunu dinleyemiyor. “küt”, beyin kanamasından düşüp yere seriliyor.
  bundan sonrası ayrı pantomim...
  “doktor çağıralım!” dendiğinde.. çağrılacak doktor bulunamıyor.
  çünkü -bu sahiden olmuş!- belli başlı doktorların hepsi, “siyonist terör örgütü üyeliğinden” ya hapse tıkılmış ya gulaglara gönderilmiş.
  nihayet diktatörün ölümü kesinleştiğinde, bu defa da çekirdek kadroda, kıyasıya iktidar kavgası başlıyor.
  iç kabinede kimse birbirine güvenmiyor, herkes birbirinden nefret ediyor ve herkes ikbal peşinde koştuğundan kimse stalin’in ölümüne üzülmüyor.
  korku imparatorluğunu, iktidar yalakalığını ve ikiyüzlülüğünü “mizahla” bundan iyi anlatan bir film olamaz.

  --- spoiler ---
 • ingiliz yapımı filmdir.
  kapitalistlerin alışıldık işlerinden biridir.
 • rusya’da yasaklıymış, haliyle. bi de filmi izlerken bi arkadaşın aklına türkiye gelmiş ne alakaysa. festivale neşe katan eğlenceli bi filmdi bence, puanım 7.5/10.0, buscemi olmasa 7.0 verirdim ama.
 • epey eğlenceli bir film. stalin'in ölümünün ardından yaşanan kaosu ve girişilen iktidar mücadelesini espirili bir dille anlatıyor. karakterler ve durumlar biraz abartılmış olsa da karikatürize edilmemiş. filmin en çarpıcı yeri bence stalin'in yerde can çekişirken bulunduğu sahne. bir yandan şaşkınlık, bir yandan herhangi bir an herhangi birini ölüme gönderebilen bir diktatörden kurtulmanın mutluluğu, bir yandan stalin'in emri olmadan karar vermeyi unutmuş merkez komitenin doktor çağırmayı bile becerememesi, bir yandan o an başlayan iktidar mücadelesi ve o mücadeleden yenik çıkılırsa başa geleceklerin korkusu hissediliyor. sonunda stalin öldüğünde merkez komite üyelerinin stalin'in daçası'ndan moskova'ya doğru yarışı ise bir tarihi gerçek. kimse sona kalıp insiyatifi başkasına kaptırmak istemiyor.

  stalin gibi birinin etrafında bulunan karakterleri gözlemlemek belki de filmin en ilginç kısmı. öncelikle beria, tam bir sosyopat, yüzbinlerin ölümünde parmağı var ve bunu sadece stalin'i mutlu etmek için yapmadığı ortada. fakat aynı zamanda iktidar mücadelesine girdiği anda empati gücü yüksek bir manipülatör olduğunu da görüyoruz. sevimli bile geliyor o halleri. o yüzden ve tabi ki sovyet gestapo'su nkvd'nin de başında olduğundan iktidar yarışınin ilk raundunun galibi o oluyor.

  malenkov resmi olarak stalin'in halefi. fakat ne tek başına karar alabilecek iradesi ne de çevresinde olup biteni anlayacak kapasitesi var. ister istemez stalin'in onu "düşük profili" için seçtiğini anlıyoruz.

  molotov hala daha hem devrime hem stalin'e tapan bir karakter. karısının stalin ve beria eliyle hapse gönderilmiş olması bile bunu değiştirememiş. beria'dan hoşlanmasa da, kruşçev'in planına uyup stalinin gölgesinden dışarı çıkma fikrine hiç hazır değil.

  kruşçev zoraki kahraman. ne beria'nınki gibi emrinde bir silahlı gücü, ne de onunla başadebilecek kurnazlığı var. sadece kendini içinde bulduğu durumda hayatta kalabilmesi için bu oyunun kaybedeni olmamasını gerektiğini bildiği için elinden geleni yapıyor. her hamlesinde de beria'nın iki hamle ileride olduğunu görüyor. fakat beria herkesten daha kurnaz olsa da stalin'in celladı olarak yarattığı düşmanlığı yenebilecek kadar kurnaz değil. o sayede kruşçev etrafına yeteri kadar destek alarak beria'yı alt etmeyi başarıyor.