• lisedeyken gitarımla çalıp söylediğim nadir yabancı şarkılardan birisiydi. darling darling stand by me, ooo stand by me.. diye gider nakaratı. tatlı şarkıdır.
  • az önce bana sımsıkı sarılan film.
  • yer yer hüzün barındıran ama izlerken kalpleri ısıtacak samimiyette bir film çıkmış ortaya. başta beni içine alamadı film. gecenin yorgunluğundan olsa gerek pek odaklanamadım. bir şans verdikten sonra anladım ki kesinlikle bu film sonuna kadar izlenmeyi hak ediyor.

başlangıçta aynı kasabada yaşayan 4 veledi tanıyoruz. gordie, chris, teddy ve vern. vern grubun şişmanı ve olaylara temkinli yaklaşanı. tayfanın her şeyden nem kapanı. grupta yaşının hakkını veren teddy bana kalırsa. şımarıklıkları, her durumda alaya alması... çok ciddi davranmamasıdan teddy'i chris dengeliyor çoğu kez. bir suser chris hakkında büyümüş de küçülmüş demişti. katılmamak elde değil. film boyunca konuşması, ciddiyeti, duruşu ile grubun koruyuculuğunu yapan abisi gibiydi yolculuk boyunca.

filmde hoşuma giden sahneyi yazmak istedim. tekrar geriye sarıp izledim

--- spoiler ---

bu sahnede everyday parçası eşliğinde önde vern ve teddy biraz geride de chris ile gordie aralarında konuşarak tren rayını takip ederler.
    ...
    chris*: sen üniversite dersleri alacaksın. ben, teddy ve vern meslek derslerinde küllük ve kafes yapacağız. bir süre yeni çocukla taşınacaksın zeki çocuklarla.
    gordie*: yani muhallebi çocuklarıyla.
    chris: hayır oğlum öyle deme bunu düşünme bile
    gordie: ben muhallebi çocuklarıyla arkadaş olmam
    chris: o zaman salaksın
    gordie: arkadaşlarımla birlikte olmak mı salaklık
    chris: onlar seni kötü etkiliyorsa, evet. bizimle takılırsan, sen de beyinsiz ukala dümbeleğin teki olursun

vern *: might mouse, süpermeni yener mi ?
    teddy *deli misin nesin?
    vern :neden olmasın ki geçen gün tek elinde be fil taşıyordu
    teddy : senin bir bok bildiğin yok. might mouse bir çizgi film. süpermen sahici adam. bir çizgi film kahramanı sahici adamı yenemez.
    vern: evet, haklı olabilirsin. yine de sıkı bir mücadele olurdu.
    teddy: öff...
    --- spoiler ---
  • çocukluk arkadaşlıklarıdır insana nasıl bir insan olduğunu hatırlatan.hiç inanmazsın o dönemde elde ettiğin arkadaşlıkların zamanla kaybolacağına. aradan yıllar geçer artık bambaşka yollara sapılmıştır belki ama o yolun başındakiler unutulmaz olanlardır.aynı amaç doğrultusunda beraber hareket etmek bu yaşlarda öğrenilir. hani futbol maçlarından sonra gol atan oyuncu önemli olan takımın kazanması der ama içten içe o golü kendisi attığı için daha mutludur ya işte bu durum çocukluk yıllarında bu kadar rekabet içeren bir durumda değildir. kendini kıyaslayabileceğin bir deneyimin olmadığından en fazla “benim babam seninkini döver.” seviyesindedir. sonra sistem malesef bu rekabeti arttırır ve yollar o zaman ayrılır. sonrasında ise hayat seçimlerimizden ibarettir.
  • dinlerken eşlik edip, hafif hafif salına salına dans ederek söylenebilecek dünyanın en naif, en güzel şarkılardan biridir, hatta en iyisi olabilir. yapıyor muyum?
    stand by me, ben e king, belki*
  • tüm zamanların ve tüm duyguların şarkısıdır. durup durup kendini özleten şarkıdır aynı zamanda.
  • 1986 yapımı samimi, içten, gerçekçi ve hüzün dolu rob reiner filmi. başrolde özellikle ormanda oturup arkadaşıyla dertleştiği sahnelerdeki ağlamasıyla abime oldukça benzettiğim river phoenix var. bu filmi ekim 2015'te izlemiştim, o kadar sevmiştim ki, filmi izlerken demiryolunda mahsur kaldıkları sahnede harddiskim bozulmuştu ve ben harddiskimdeki 400 küsür filmin gitmesinden çok river'ın bu filmden yalnızca 7 sene sonra hem de yine bir soğuk ekim gününde ölmüş olmasına üzülmüştüm günlerce... üstelik ölüm sebebi aşırı doz olmasına rağmen...

o dokunaklı sahneyi de buraya eklemek istiyorum:

+ no one even asked me if ı took the milk money that time. ı just got a three day vacation.

- did you take it?

+ yeah, ı took it. you knew ı took it. teddy knew ı took it. everyone knew ı took it. everyone knew it ı think. maybe ı was sorry and ı tried to give it back.

- you tried to give it back?

+ maybe. just maybe. and maybe ı took it to old lady simons and told her and the money was all there, but ı still got a three day vacation because it never showed up. maybe the next week old lady simons had this brand new skirt when she came to school.

- yeah, yeah. ıt was brown and had dots on it.

+ yeah, so let’s just say that ı stole the milk money but old lady simons stole it back from me. just suppose that ı told the story. me, chris chambers, kid brother to eyeball chambers. you think that anyone would have believed it?

- no.

+ oh no. but with me ı’m sure she had her eye on that skirt for a long time. anyway she saw her chance and she took it. ı was the stupid one for even trying to give it back. (burada ağlamaya başlar) ı just never thought... ı never thought... that a teacher... ıt’s just that ı wish that ı could go someplace where nobody knows me.

stand by me - milk money

edit: link eklendi
  • ne zaman ,nerede ,hangi coverini dinlersem dinleyeyim bende biraktigi etki hic degismeyen sarki.ama ne olursa olsun gece sarkisidir bence ,gece herkes uyumus iken askini haykiran adamin sarkisidir,gun boyunca itiraf etmemeye ,haykirmamaya ,guclu olmaya calisan kisiligimiz gece olunca so darling,darling stand by me der ve uyur.
  • harika bir şarkı. lisedeyken tanışmıştım bu şarkıyla o zaman aşıktık falan okula gitmeden önce dinlerdim kravatımı bağlardım güzel günlerdi.

stand by me!

oh, stand by me, stand by me, stand by me

olmadı tabi ki.
  • hiç stephen king hikayesine benzemeyen bir stephen king hikayesinden uyarlanmış, başrollerinde çocukların olduğu film.

müzikleri güzel.

kiefer sutherland'in serseri çete reisi rolünde oynadığı bir adet film. filmdeki çocuklardan hiçbiri kiefer kadar ünlü olmamıştır.
hesabın var mı? giriş yap