şükela:  tümü | bugün
 • bizdeki artvin olaylarina benzer sekilde buyuk bir direnise konu olan bolge. tam adi standing rock sioux reservation. konunun hap olarak ozeti de su:

  energy transfer partners dakota access pipeline projesi ile kuzey dakotadan illinois'ye petrol nakletmenin pesinde. 3.7 milyar $lik proje onlara gore petrol nakletmenin en guvenli yolu. ancak kizilderililer ve cevreciler bunun hem bolgedeki su kaynaklarina zarar verecegini, hem de kutsal kabul edilen topraklara ve mezarliklara saygisizlik olacagini savunmakta, bariscil gosterilerle baslayan gerginlik su anda artik taraflarin birbirlerine bir seyler attigi (gostericiler allah ne verdiyse, polis ise taser, biber gazi, cop vs ile karsilik veriyor) noktaya geldi.

  benim en ilginc buldugum olay ise daha detay bir sey. kizilderililerin, etiyle, derisiyle hatta kemikleriyle kendilerine hayat verdigine inandigi ve kutsal ruhtan bir hediye olarak gordukleri vahsi bizonlar (tatanka) , protestolarin en atesli aninda birden ortaya cikarak resmen gecit resmi yapiyorlar.

  inanis oymus ki bizon suruleri bu duzluklerde varoldukca ve bereketlerini surdurdukce yerlilerin bagimsizligi devam edermis.

  su anda sosyal medyada unlusu unsuzu pek cok kisi hashtaglerle bu direnise katki veriyor. onunuze gelirse nedir lan bu standing rock/ free water olayi demeyin, neticede amerikan basini bunu cok az goruyor, turk basini ise aleyna tilkiden basini kaldiramadigi icin onlara bu bir gomlek buyuk gelir.

  http://time.com/…cess-pipeline-standing-rock-sioux/
 • tam da thanks giving oncesi amerikan yerlilerine vurulmak istenen bir darbe daha. tek istedikleri temiz su ve kutsal saydiklari topraklarina dokunulmamasi olan bu bariscil insanlar bir kez daha amerikan devleti yuzunden aci cekiyorlar ama bu kez yalniz degiller. ulkenin her yerinden pek cok kisi cadirini alip onlarla birlikte kamp kurdu, sosyal medyada ise standingrock hashtagiyle destek veriyorlar. ne yazik ki polis saldirilarinda yaralananlarin sayisi 300e yaklasmis durumda.
 • şöyle harika bir şarkı ve klip yapılmış hakkında:

  https://www.facebook.com/…461416165446/?pnref=story

  güç, dünyanın her yerinde insanlığa karşıdır. direnmek insan hakkıdır.
 • 5 aralik itibariyle, ordu boru hattinin inşaatini durdurdugunu acikladi..

  birleşmiş bir halki yine kimse yenemedi..
 • yerli amerikalılar son kez 1973 yılında toplanıp dikkat çekmişti. o şubat ayında, oglala sioux kabilesinin üyeleri başkanlarını yolsuzlukla itham etmekte başarısız olduktan sonra, amerikalı yerlileri hareketi’nin liderleri ile beraber, güney dakota’daki wounded knee şehrini işgal etmişlerdi. bu hareketin, hükümeti kabile anlaşması haklarına saygı göstermesi için zorlayan bir yıllık hareketin final hareketiydi. o güne kadar yerli amerikalılar zaten alcatraz adasını geri almak için büyük ölçüde sembolik bir girişimdi ve kongre sınırlarını yeniden çizene kadar büyük sioux bölgesinin bir parçası olan rushmore dağını ele geçirmişlerdi. fakat, wounded knee’de hareket sembolik bir zirve noktasındaydı: birleşik devletler kolluk kuvvetleri (u.s. marshals) 1890 yılında 150 lakota insanının ölümüyle sonuçlanan katliamın başlangıcını andırır bir şekilde göstericileri kuşatmıştı. iki güç arasındaki çıkmaz, aylar boyunca yükseldi. görevliler zırhlı personel taşıyıcılara bariyerler yerleştirdi ve çevre eyaletler kendi ulusal muhafızlarını gönderdi. iki tarafta silah ticaretinde bulundu. vurulan ilk kişi bir kolluk kuvveti idi, sağ kurtuldu; ama belden aşağısı felç kaldı. ikincisi hayatını kaybeden bir cherokee idi. üçüncüsü ise lawrence lamont idi, bir oglala lakota, ölümü işgalin sonunun başlangıcı oldu.

  https://goo.gl/u9trcq