şükela:  tümü | bugün
  • yıllardır çalışıp hayalindeki eğitimi almayı amaçlayan, adım adım hedeflerine ulaşmakta olan öğrencinin; stanford üniversitesi tarafından kabul edildiğini öğrenince yaşadığı heyecanı paylaştığı bir an.

sebepsiz bir şekilde izleyeni de etkileyen bir heyecan. tebrik eder, başarıların devamını dilerim.

https://twitter.com/…vci/status/1337568468355477506
  • helal olsun, hayatını kurtarmış...bundan sonra şu ülkede geleceğim ne olacak diye düşünme derdi olmayacak ve sadece derslerine odaklanıp, sağlam bir gelecek planlaması yapabilecek.
    bu arada, annesi az bile heyecanlanmış, benim çocuğum bir gün stanford'u kazansa o odada bilgisayar falan sağlam kalmazdı...
  • tabi sevindirdi beni de ama ben master kabulü falan aldı sanmıştım. liseyi bitirmiş, lisans için gidiyormuş. zaten sat vs sınavlara girdiyse türkiyede olacağı sınavlardan kat kat kolay, rahatlıkla yüksek puan alabilir. parayı da bastırmışsa çok da zor değil kabul almak. master düzeyinde stanford kabulü alıp asistanlık vs yaparken parasızlıktan sürünen bölümden çok tanıdığım oldu. umarım mutlu olur genç hanımefendi.

edit 3: şu sat konusu kesinleşsin. tabii ki satı fulleyince direkt kabul almıyorsunuz, ben öyle bir şey demedim. tabii ki zor bir süreç. mastera göre undergradden kabul almanın daha kolay olduğu anlamında söylemiştim kolayı. tabii ki herkes giremez, ben öyle bir şey de demedim. kızla da bir derdim yok zaten, defalarca ifade ettim, tebrik ediyorum onun adına mutluyum diye. kızın mutluluğuna kastetmiyorum ben. insanların potansiyelleri değerlendiriliyor, değerlendirilsin de. burada tebrik eden bir çok kişi de yurtdışı eğitimi istiyor, hemen nasıl giderim diye araştırmaya başlıyor. mutlu birey değil başarılı köleler yetiştiren bir sistemde insanların kendi istediklerini en azından yapabilmeleri gerek. insanların kendi hayatlarını yaşayabilmeleri gerek. maddi durum kısmına değinmeyeceğim ajitasyon olmasın diye. benimki basit bir hayatın adaletsizliği serzenişiydi kendi mücadelemde o kadar. hiç bu kadar hakaret almamıştım hayatımda insanlardan. nasıl cevap vereyim onu bile bilemedim.

edit2: gerçekten kendisi adına sevindim. kendisini tekrardan tebrik ediyorum. kızın stanford kazanmasıyla benim anlatmaya çalıştığım problemin arasında bağlantı kurmak zor olabiliyor yazdıklarımdan bunu da anlıyorum. belki kişilik özelliğidir, ben hep olumsuza odaklanırım ki o yanları geliştirebileyim diye. pozitif tarafından bakamıyorum. kıskanmadım. salın beni pls

edit: işim gücüm var, yoğunum.”hiç de kolay değil, bok atma” mesajları atmayın lütfen, neyin ne olduğunun gayet farkında olduğum düzeyde bir eğitim hayatım var merak etmeyin. iyisiyle kötüsüyle her şeyini gördüm, okul nedir eğitim nedir, neye başvuru nasıl yapılır. sizin tecrübeleriniz objektif sonuçları bozmuyor.
  • insanı umutlandıran video.
  • bu son zamanlarda moda oldu. youtube'a "college acceptence reactions" yazarsanız binlerce videoyla karşılaşırsınız. üniversiteler mi talep ediyor yoksa öğrenciler kendileri mi yapıyor anlayamadım. çüknü birden patladı.

edit: yanlış anlaşılmasın. olumsuz bir şey yazmadım ama öyle anlaşılabileceğini farkettim. genç arkadaşımızı gönülden tebrik ederim. haklı bir tepki.
  • izlerken benim gozlerim doldu resmen. izmir fen mezunu. helal olsun. umarim muhtesem bir dereceyle bitirip, inanilmaz basarili bir kariyeri olur, orda yasar ama ulkesini asla unutmaz.

o okullara oyle sadece full cikartmakla kabul olunamiyor. lise basarisi yaninda extra-curricular neler yapildi, nasil yapildi, referanslar kim, niye vermisler, hepsi tek tek inceleniyor cunku full cikartan binlerce ogrenci basvuruyor. onlarin arasindan cok mesekkatli bir eleme yapiliyor. bu extralar da liseden basliyor tabii.

yani hayatini ve cocuklugunu standford'a girmeye adamis bir kizin sevinci aslinda bu.

edit:

efendim izmir fen degilmis, "izmir bahçeşehir fen ve teknoloji lisesi"ymis, cok alinanlar olmus, duzeltiyorum.
  • kendim kazanmış gibi sevindim yolu açık olsun. umarım emeklerine değer de güzel bir yaşamı olur.
  • türkiye’ye dönmesi halinde kendisine “internetçi arkadaş” minvalinde lakaplar takılabilir...

hatırlatalım

https://www.google.com.tr/…sari-oykusu-6053585/amp/

yolu, bahtı açık olsun, dilerim yüksek başarılarla kendisine de ülkesine de faydalı örnek bir insan olsun, tebrikler...
  • bilinçli davranıp hedefini küçük tutmadığı ve gösterdiği azim için kutluyorum. benim yüzün güldü videoyu görünce.
  • ekşi sözlükte beğenilmemiş kabul almış öğrencidir, kimler nerelerden mezun te allam ya *

edit: gerizekalının teki başvuru bile yapmamış gelmiş burada kızı bokluyor üstüne yanlış bilgi veriyor, düzelt diye mesaj atıyoruz bana mesaj atacak kadar zamanın var paşam tarzı saçma sapan cevaplar veriyor. umudunuzu kaybetmeyin gençler. gördüğünüz gibi bu ülkede böyle insanlar olduğu sürece önünüz daha da açık. rakiplerinizin seviyesi ve araştırma kabiliyetleri baya düşük *