şükela:  tümü | bugün
  • 12 eylül 1921 - 27 mart 2006.
    stanislaw lem, uzun bir hastalık sürecinden sonra bugün krakow'da vefat etti. ölüm haberini a.p.'ye ileten wojciech zemek, daha fazla detay ya da ölüm nedenini vermedi, sadece lem'in ilerlemiş yaşını vurguladı.
    http://www.usatoday.com/…lem-obit_x.htm?poe=lifisva http://en.wikipedia.org/wiki/stanislaw_lem

hepimizin başı sağolsun...

hem bizim, hem de ijon tichy'nin.

"etik nedenlerden dolayı bir ateistim - etik nedenlerden dolayı.
    bir yaratıcıyı, yaratısından tanıyacağınız görüşünü savunanlardanım, ve dünya bana öyle acı
    verici bir şekilde birleştirilmiş gibi geliyor ki, onun birisi tarafından kasıtlı bir
    şekilde yaratıldığını düşünmektense, herhangi biri tarafından yaratılmadığını düşünmeyi
    yeğlerim."
  • daha dün "bu adam bu sıralar ne yapıyor acaba" diye aklımdan geçirmişken bugün ölüm haberini alıp büyük moral bozukluğu yaşadığım usta yazar. değil bilimkurgu - felsefe tarihinin, bütün edebiyat tarihinin kanımca en değerli yazarlarından birisidir. gerek yaşı, gerek üretkenliğinin artık durduğu bir dönemde olması sebebiyle ölümü çok sarsmasa da son zamanlarda aldığım en üzücü ölüm haberi oldu bu.

kimse kalmadı bu gezegende galiba!
  • her zaman derin bir ironi ve mizah anlayışıyla yarattığı eserleri ile hatırlanacak büyük usta
  • aramızdan ayrılanın pazartesi günü lem'i olduğunu ve kitaplarını en az birkaç kere okuyarak hızına yetişebileceğimizi düşündüğümüzde, 27 mart 2006 günü aslında sevenlerine bir kıyak çekmiş olabilecek ve dehası önünde saygı ile eğildiğim yazar.
  • artık yeni bir kitabı çıkamayacak olan yazar, ne yazık...
  • bilimkurgu'nun güzel çocuğu. bugün yaşamını yitirmiş, oysa bizim ondan dinlemek istediğimiz başka öyküler de vardı. yıldızlara döndüğümüzde dinleyebileceğiz artık...
  • bugün philip k dick'in a scanner darkly'sini okurken sonlarına doğru yazılan lem'e atıfları gördüğümde yine aklıma gelmiş, ve nedense "şu anda nerede ne yapıyordur acaba?" diye düşünmüştüm.
    az önce bir arkadaşımın hazin mesajı üzerine kendisinin ölmüş olduğunu öğrenmiş bulunmaktayım.

philip dick lem'in asla yaşamadığını iddia etmişti bir zaman, o kitapları bir insanın yazabileceğine inanmamaktadır çünkü. haklıdır o "bir insan" değildir çünkü, o stanislaw lem'dir...

başımız sağolsun...

(duygulandım ulan!)
  • on-onbir yaşlarındayken , baskan yayıncılıgın bk serisi butun bir yazımı baska bir alemde gecirmeme neden olmus ve bir daha kurtulamayacağım , kurtulmayı da istemediğim sevgimi , zevkimi , hayattan aldığım gerçek tatmini ve nadiren kendimi mutlu hissetiğim anları yaşamama sebebiyet vermiş ilk yazarlardan birisidir stanislaw lem. duydum öldüğünü , ilk tanıdığım bilim kurgu karakteri bregg aklıma geldi ve yıldızlardan gelen adam bu sefer yıldızlara döndü ...
  • kitaplarını bulamama sorunundan muzdarip bir başka kişi olmam münasebeti ile iletişim yayınlarına lütfen yeni baskılarını yapın lem'in diye attığım e-mail'e "maalesef stanislaw lem'in yayin haklari bizde degil artik..." diye cevap aldığım olağanüstü bilimkurgu insanı. şu anda hangi yayınevi basacak kitaplarını merak içerisindeyim. umarım şunlardan birisidir: * * * * *