şükela:  tümü | bugün
 • outkast'ın b.o.b, ms jackson, so fresh so clean, slum beautiful gibi hit şarkılarının yer aldığı 2000 çıkışlı albümü.
 • outkast'ın tüm dünyada tanınmasını sağlayan, 2000 yılında çıkardıkları dördüncü albümleri. bu albümle birlikte outkast, hem artık dünyada tanınan bir grup haline geldi, hem de müzik tarzlarıyla kendilerinden sonra gelen birçok sanatçıya ilham kaynağı oldu. bu zamana kadar hakkında sadece 2 entry yazılmış olması hakaret gibi.

  yine bildiğimiz outkast yaratıcılığını/yenilikçiliğini bu albümde de görüyoruz. hip hop'un dışında diğer birçok tarzda müziği bünyesinde barındırıyor. "en iyi rap albümü"nün yanı sıra, ms. jackson şarkısıyla da "en iyi rap performansı" dallarında grammy ödüllerini kazandılar. başka kazandıkları ödüller de mevcuttur bu albümle. güvenilirliği tartışılır bir liste de olsa, the top 500 tracks of the 2000s'de bir numaraya sahip olan b.o.b (bombs over baghdad) şarkısı da bu muhteşem albümde yer alıyor.

  gasoline dreams ile albüme gaz bir giriş yapılmış. so fresh so clean albümün ilk patlayan single'ı zaten, çok kaliteli bir şarkı, ilginç bir klibi de var. ardından zaten ms. jackson geliyor ki bilmeyeni dövüyorlar, albümün, hatta outkast'ın en güzel şarkısı. klibi de yapılmış en güzel kliplerde rahatlıkla zirveye oynar kanımca. spaghetti junction ve xplosion yine çok güzel ve değişik çalışmalar. we luv these hoes çok eğlenceli. humble mumble kıpır kıpır, zaten erykah badu varsa kötü olamazdı.

  şarkı sayısı çok fazla görünse de, bu aslında outkast'in şarkı aralarındaki geçiş kısımlarına isim vermesinden kaynaklanıyor. tüm albüm şu şekilde:

  1 intro
  2 gasoline dreams (ft. khujo goodie of goodie mob)
  3 i'm cool (interlude)
  4 so fresh, so clean
  5 ms. jackson
  6 snappin' & trappin' (ft. killer mike & j-sweet)
  7 d.f. (interlude)
  8 spaghetti junction
  9 kim & cookie (interlude)
  10 i'll call before i come (ft. gangsta boo & eco)
  11 b.o.b.
  12 xplosion (ft. b-real)
  13 good hair (interlude)
  14 we luv deez hoez (ft. backbone & big gipp of goodie mob)
  15 humble mumble (ft. erykah badu)
  16 drinkin' again (interlude)
  17 ?
  18 red velvet
  19 cruisin' in the atl (interlude)
  20 gangsta shit (ft. slimm calhoun, c-bone & t-mo of goodie mob)
  21 toilet tisha
  22 slum beautiful (featuring cee-lo of goodie mob)
  23 pre-nump (interlude)
  24 stankonia (stanklove) (ft. big rube & sleepy brown)
 • ne zaman dinlesem ilk defa dinlemiş gibi hayranlık duyduğum ve bunu nasıl yapabilmişler diye hayret ettiğim outkast klasiği. rap dinleyicileri hala east-west kavgası yaparken southern rap'i hip-hop sahnesine taşıyan outkast, bu albümden sonra kanıtlanacak hiçbir şey bırakmamıştı. albümün etkisi bugünlere kadar geldi. 2020'de bir kez daha dinlendiğinde hip-hop kültürünün kilometre taşlarından biri olarak nitelendirilebileceğini görüyoruz zaten.

  albümün 4. entrysini bugün yazmış olmam da benim ayıbım olsun lol.
 • dünyanın gelmiş geçmiş en çok satan rap albümü kabul edilmektedir. 6 milyona yakın satmıştır ve double disc bir albüm olduğu için bu rakam ikiyle çarpılıyor ve satış rakamı ortalama 11.5m gibi bir şey oluyor. bu albümü eminem'in marshall mathers lp albümü izliyor 11m'a yakın satış rakamıyla. bütün albüm bu başarıyı hakediyor mu? bence hayır. 7 şarkı zaten interlude., bir de intro'yu çık geriye 16 track kalıyor. yani zaten aslında karşımızda double disc değil tek disc'lik bir lp var. mmlp'de de aşağı yukarı (14) bu kadar şarkı vardı zaten. o yüzden bazı otoriteler mmlp'yi dünyanın en çok satan rap albümü kabul eder ki ben de bu taraftayım. so fresh so clean ve ms. jackson gerçekten tarihe kazınmış ikonik rap şarkıları. andre 3000 muazzam bir mc. big boi vizyoner bir arkadaş. sırf bu sebepler bile bu albümün başarılı olması için çok yeterli ama albümün kalanı ve bütünlüğüne bakarsak çok abartıldığını düşünüyorum. tek şarkıyla nelly de bu kadar satmıştı zaten. south için beklenenden çok iyiydi ona lafım yok, organized noise beğendiğim bir prodüktördür ama aynı yıllarda ne prodüksiyonlar yapılıyordu rap sahnesinde. evet lincimi afiyetle yemek için bütün butonlara basmış durumdayım. ameliyatlı yerlerime vurmamak kaydıyla girişebilirsiniz.
 • bu albümü dikkatli bir şekilde dinlediğinizde arkadan gelen nefes sesini duyabilirsiniz. işte bu, atlanta' nın en yaratıcı oğullarına yetişmeye çalışırken soluk soluğa kalmış rap dünyasının sesi. outkast' in dördüncü albümü o güne kadar yaptıkları çalışmaların en özgün olanıydı. 1998' de çıkardıkları aquemini, güneyden gelen bu ikiliyi soul müziğin ve psychedelic getto imgelerinin efendisi yaptı. albümün büyük bir kısmında emeği bulunan yapımcı ve klavyeci earthtone iii, andre 3000 ve big boi' yi, geçen albümlerinde olduğu gibi canlı enstrüman kullanmaktan alıkoydu. onun yerine gücünün son damlasına kadar savaşan synth' ler ve bangır bangır bağıran dijital break'lerle müziklerini icra ettiler. b.o.b. muhtemelen bugüne kadar yapılmış en iddialı rap şarkısıdır. gospel müziğini andırır, jimi hendrix ' in gitarının hayaleti geri gelir, yeri yerinden oynatan davul ve bass beş dakika boyunca kaos yaşatır. andre ve big boi' nin rap' i, fotoğraf arka planlarındaki gibi yaratıcılık kaynamaktadır. dr. dre ve snoop dogg, aptallar ve fahişelerle ilgili dizeler savururken, atlantalı ikili ms. jackson ' da r&b ezgileriyle erykah badu' nun annesinden özür diler, toilet tisha' da ise başına buyruk hareket eden tiz sesler, genç intiharlarının kaydını tutmaktadır.

  george clinton' ın funk için kullandığı stink kelimesinden türeyen stankonia, billboard listesinde 2.sıraya yükseldi ve yalnızca abd' de dört milyon satarak outkast' i rap dünyasında prestijli bir konuma oturttu. her ne kadar jay-z' nin the dynasty*' sı onları bir numaraya pek yaklaştırmasa da, stankonia güney hip-hop' ın abd' nin doğusu ve batısında kök salan rap' in karşısına mertçe dikilmiş halidir.
hesabın var mı? giriş yap