• amerikalı efsanewi otesi, hatta bence dunyanın gelmis gecmis en iyi yonetmeni...5 ay once olen insan otesi canlı...filmleri arasında; spartacus (65), paths of glory (67), lolita (68), dr.strangelove (69), clockwork orange (72), 2001: a space odyssey (75), the shining (80), full metal jacket (86) we son olarak eyes wide shut (99) bulunan insan...her filminde farklı bir konuyu secerek onu derinlemesine we mukemmel bir sekilde isleyen sinema adamı...sinemada bu kadar onemli filmler cekmesine raamen kendini hep geri planda tutan, sohretten acıkcası hoslanmayan canlı...filmlerinde genelde unlu oyuncuları kullanıp, cekimler sırasında onları canından bezdiren yonetmen (ornegin eyes wide shut'ta bir sex sahnesini cekmek icin, aynı sahneyi tam 127 kere tekrar cekerek, tom cruise we nicole kidman'ın insan kılıından cıkmasına sebep olmustur)...
 • gelmiş (ve ne yazık ki geçmiş) en büyük yöntmenlerden biri, görüntü ustası, kamera cambazı, çok iyi bir fotoğraf sanatçısı...
 • hic tereddutsuz soyleyebilirim ki tum zamanlarin en yetenekli en hakim yonetmeni. bir insan sadece kubrick filmlerini dikkatli izleyerek iyi bir yonetmen nasil olmalidir sorusunun yanitini bulabilir. en azindan sinema okullari bu konuda hem fikirmis gibi bir ders prograsmi mufredat hazirliyorlar.
 • stanley kubrick'i daha iyi anlamak için birkaç çeviri:
  *"bence okullarda yapılan en büyük yanlış, çocukları korkuyla motive ederek birşey öğretmeye çalışmaktır. not alma korkusu, sınıfta kalma korkusu gibi. bir konuya ilgi duyarak öğrenmek ile, korku ile bir şeyi öğrenmek arasında nükleer bir patlama ile bir kıvılcım kadar fark vardır."

  *"okulda bulunduğum süre boyunca hiçbir şey öğrenmedim ve 19 yaşıma kadar kendi isteğimle bir kitap okumadım."

  *"eğer leonardo, mona lisa tablosunun altına şöyle yazsaydı ona nasıl değer verebilirdik ?: "hanımefendi gülümsüyor çünkü sevgilisinden sakladığı bir sır var" bu izleyiciyi gerçeğe zincirlerdi ve ben bunun 2001'e (space odyssey) olmasını istemiyorum."

  *"belki saçma gelecek ama genç yönetmenlere önereceğim şey ellerine bir kamera ve film alıp, herhangi bir konuda film çekmeleridir."

  *"eğer birşey yazılabiliyor veya düşünülebiliyorsa, filme çekilebilir."

  *"suçlulara ve sanatçılara karşı garip bir zaafım var-- her ikiside hayatı olduğu gibi kabul etmiyor. her hazin hikaye, gerçek hayattaki olaylarla çelişki içinde olmalı."

  *"birçok insanın normal görünmek için gerçek olmayan bir dizi pozlar verdiği, bir tür gri hiçliği kabul ettiği bu dünyada, suçlu ve asker en azından birşeye karsı yada birşeye taraf olma meziyetini gösteriyor. kimin daha fazla fesatla uğraştığını söylemek zor -suclu, asker, veya biz."

  *"uyuşturucunun aslında sanatçıdan daha cok izleyiciye faydası olduguna inanıyorum. evrenle bir olma hayali, çevredeki objelere anlam vermek, huzurun ve rahatlıgın hakim oldugu ortam, bir sanatçı için ideal durum degildir. uyuşturucu mücadeleyi, muhalefeti ve fikir ayrılığını kuvvetlendiren yaratıcı kişilikleri durgunlaştırır. sanatçı yaptığı işi aşmaya çalışmalı, kendisiyle bilinçaltı arasına herhangi bir şeyin etki etmesini engellemeli. beni lsd karşıtı yapan şeylerden birisi de, lsd kullandığını bildiğim kişilerin hepsinin gerçekten ilginç ve insanı harekete geçiren şeylerle, uyuşturucunun sebep olduğu evrensel mutluluk arasındaki farkı ayırt edemeyecek kadar aciz olmasıdır. tamamen yeteneklerini kaybetmiş ve hayatın insanı en cok mutlu eden yanlarıyla bağlarını kesmiş gibi görünüyorlar. belkide herşey güzel olduğunda, hiçbirşey güzel değildir."
 • steven spielberg ölüyor ve cennete gidiyor. ancak incili kapıdan içeri girmesi engelleniyor. çünkü tanrı yönetmenleri sevmiyor. aynı anda içeriye bisikletiyle, üzerinde yırtık bakımsız eşofmanları ve jimnastik ayakkabılarıyla birisi giriyor.spielberg: "iyi de bu kubrick degil mi?" diye soruyor. hayır diyor aziz."tanrı o. ama kendisini stanley kubrick sanıyor."
 • kendisini orson welles ile karşılaştırırken ortak yan bulmuşlar birkaç tane
  her ikisi de fotoğraf sanatçısı
  her ikiside ilk filmlerini 25 yaşında çekmişler

  eee...
 • kendi soyadini herkesin okudugu gibi "küubrik" olarak diil, "kuubrik" olarak okuyan yonetmen.
  ayrica (bkz: kubrick yaptiysa nasil kotu olabilir)
 • 1951'den 1999'a kadar ucu kisa 16 film cekmesi ilginctir.az olsun ama oz olsun demis.
 • "insanlar roman yazabilir, senfoni de besteleyebilir. ama asil onemli olan bir film cekebilmektir." demi$tir.
  "ukalaligin da bir siniri olmali" dedirtiyor olsa da son derece ba$arili, bir o kadar da ustun bir yonetmendir bu. (bkz: ayilana gazoz bayilana limon)
 • stanley garip bir duzlemdir kisiliksizsen tom ve nicole gibi cikarsin kubriginden
hesabın var mı? giriş yap