şükela:  tümü | bugün
 • gıda zehirlenmelerinde başrol oyuncusu olan bakteridir. gıda sektöründe çalışanların vücut temizliğine önem vermemesi ve üretim yerindeki hijyen azlığı bu bakterinin üretilen gıdalara geçmesine sebep olur. en yaygın bulaşma türü çalışanın elindeki bir yaradır. yaradaki bakteriler gıdaya geçer, gıda oda sıcaklığında durduğu sürece bakteriler hızla ürer. mayonezli veya kremalı yiyecekler bu bakteriler için birer cennet sayılr. yemekten 3 ile 6 saat sonra yaklaşık 12 saat süren mide bulantısı, kusma ve ishal başlar. bu süreyi aşan durumlarda doktor müdahalesi gerekir.
 • bakterilerin michael jackson'ı. yıllarca her şeyi o yaptı, en ünlü o oldu, ama şimdi iki günde götüren* kıytırık bakteriler var.
  (bkz: pseudomonas aeruginosa)
  (bkz: legionella pneumophilia)

  edit:
  s.a.'nın intikamı kötü oldu: (bkz: mrsa)
 • turkiye'de en cok gida zehirlenmesine neden olan bakteridir.
  pastorizasyon marifetiyle ortadan kaldirilabilirler ancak bu bakterilerin urettigi enterotoksin sterilizasyon kosullarina bile dayaniklidir. en cok sut ve sut urunleri bilhassa peynir vasitasiyla insanoglunun vucuduna duhul eder.

  neden oldugu zehirlenmeler cok buyuk oranda olumcul degildir ve hatta bir clostridium botulinum, listeria monocytogenesis ile karsilastirilinca sempati bile duyulabilir.

  mamafih deri altina yerlesmesi durumunda apseye neden olur ve bu andan itibaren asil problem baslamis demektir. hulasa, cogunlukla ameliyat ile duzeltilebilen ve halk arasinda kil donmesi olarak bilinen popo hastaliginin bir numarali musebbibi staphylococcus aureus'tur.

  bu bakteriler tolu halde yasarlar ve mikroskopla incelendiklerinde uzum salkimi seklinde koloniler olusturduklari gozlenir, staphyle yunanca'da uzum salkimi demektir, bu nedenle staphylococcus genus'u icerisinde siniflandirilirlar.
 • nozokomiyal (hastane kaynaklı) enfeksiyonların da başlıca kaynaklarından olup özellikle implant uygulaması yapılan cerrahi müdahaleleri hasta ve hekim için kabusa çevirme potansiyeline sahip bir yasam formu.
 • micrococcaceae familyası, staphylococcus cinsine ait bir türdür. insanlarda menenjit, septisemi ve iltihaplı yaralara neden olmakta, ayrıca eklem romatizmalarına da katılmaktadır. s. aureus suşlarının çoğu doku toksinlerinin dışında yüksek toksisiteli ve barsaklarda etkili olan enterotoksinleri oluşturarak intoksikasyonlara da neden olur. gıdalarda, gıda işletmelerinde, kurumlara ait büyük mutfaklarda bu bakteriye rastlanması hijyen eksikliğinin göstergesi olarak kabul edilir.

  http://upload.wikimedia.org/…0x,_usda,_ars,_emu.jpg
 • bakteri laboratuarinda calisanlarin burun kasintilarinin baslica nedeni. burnunu her ise sokmayacaksin iste*
 • bakteriler ısıya duyarlı olmasına rağmen, toksinleri dayanıklıdır. optimum 37 °c'de olmak üzere, 5-45 °c arasında gelişim gösterir.
 • gram pozitif katalaz ve koagülaz pozitif bir bakteri. sırf bunlar değil önüne gelen birçok şeyi pozitif yapar bu şerefsiz. toksik şok sendromu, haşlanmış deri sendromu, besin zehirlenmesi, selülit, impetigo, lenfanjit, karbonkül, fronkül, endokardit, pnömoni yapar. bu hastalıkların tedavisinde ampisilin-sulbaktam, vankomisin, nafsilin gibi ilaçlar kullanılabilir.
 • zamanında bakterilerin efendisi olarak anılan güçlü bir komutandır. fakat bir gün pseudomonas aeruginosa adlı bir yiğit, s.aureus'un çıkardığı bir isyan karmaşa ve kavgaya karışanlardan biri olmuştur. direnişçilerin çöküşünden sonra onları vergiye bağlama konuşması yapmış ve şu lafları dile getirmiştir:
  "ey yenilenler! canlarınızı uğratmadığım katliam nedeniyle bana borçlusunuz. bana yanlış yapanınızdan verdiğim tüm imtiyazları gözümü kırpmadan geri alırım! vergiye bağlanacaksınız. karnımın aç kaldığı olmayacak. varlığınız benim emrimde olacak. eğer direnirseniz, savaşı tekrar başlatırsınız, ve o zaman tüm katliamlarım tekrardan caiz olacaktır, unutmayınız!"
  bu konuşmanın ardından s.aureus un kıdemli savaşçılarından biri olan zalim karakteriyle bilinen pseudomonas aeruginosa, s.aureus un yanına gelir ve şöyle der:
  "efendim, çok hafif olmadı mı bu koşullar?"
  s.aureus da güçlü bir lider edasıyla p.aeruginosa'ya sert laflarla işine karışmamasını emreder. fakat sözünü bitirmek konusunda ısrarcı olan p.aeruginosa susmayınca s.aureus onu kötü sözlerle azarlar. gururuna bunu yakıştıramayan zalim ve güçlü p.aeruginosa ise isyana geçer. bunun üzerine s.aureus p.aeruginosa yı cezalandırma kararı alır ve diğer askerlerine onun başını vurmalarıını söyler. askerlerin elinden kurtulan güçlü ve kıdemli p.aeruginosa artık s.aureus un ününün altında kalmayı reddeder ve ilk fırsatta s.aureus un işgal edip elde ettiği hücreleri ele geçirmeye ant içer. ve dediğini de yapar. topladığı zalim güçlülerle s.aureus un zalim diye anılan karakterini "aslında ne kadar da merhametliymiş"e çevirecek zulümlere maruz bırakır hücreleri.
  bunun üzerine hücreler s.aureus un gazabını unuturlar. büyük olan, yüce olan, korkulan ve adı anılmaması gereken p.aeruginosa olur bir anda. bunun onursuzluğuna dayanamayan s.aureus da zalim olmaya karar verir ama ne yazık ki herkesin yapısı bir değil, olmaz, olamaz. olabildiği ancak hücreleri biraz daha korkutacak metisilin dirençli s.aureus olmaktır. fakat bu onun eski şanını geri kazanmaya yetmeyecektir, yüce olan p.aeruginosa'dır!
  fakat p.aeruginosa nın da boyun eğdiği biri vardır ki, zalim de olsa büyüklerine her zaman saygılı olan p.aeruginosa, mycobacterium tuberculosis'ten her daim çekinir...
 • yanık, çıban, sivilce, zatürre, menenjit gibi patolojik durumlara neden olan, sarı pigmentli bir organizmadır.