şükela:  tümü | bugün
 • 2008 yılında petkim'i satın alan socar turcas tarafından petkim'in hammaddedeki dışa bağımlılığını kırmak amacıyla izmir aliağa da 25.10.2011 tarinde türkiye cumhuriyeti başbakanı recep tayyip erdoğan ve azerbaycan cumhurbaşkanı ilham aliyev in katılacağı temel atma töreniyle ilk adımı atılan rafineri. aynı zamanda bu 5 milyar dolarlık yatırımın türkiye'de tek seferde yapılacak en büyük yatırım olduğu söyleniyor.
 • türkiye'nin ikinci rafinerisi olmayacaktır.

  ancak türkiye'deki büyük ölçekli ikinci rafineri olacaktır.
 • üreteceği ürünler şu şekilde olacak olan rafineri :

  petrokimya hammaddesi:
  nafta: 1.300.000 ton / yıl
  karışık ksilen: 455.000 ton / yıl
  akaryakıt:
  ultra düşük kükürtlü motorin: 4.950.000ton/yıl
  jet yakıtı: 1.695.000 ton/yıl
  lpg:261.000 diğer:
  reformat: 525.000 ton / year
  petrokok: 698.000 ton / year
  kükürt: 157.000 ton / year
 • "socar turkey aegean refinery"nin kısaltılması. türkiye'deki en büyük özel sektör yatırımı. toplam yatırımın 5.6 milyar dolar civarında olması planlanmaktadır ki, bu amaçla 23 bankanın katılımıyla 3.29 milyar dolarlık türkiye tarihinin en yüksek ve en uzun vadeli kredisi sağlanmıştır.
  ayrıca artık turcas'ın ortaklığı bulunmamaktadır.
 • socar grubunun tüpraş için yaptığı 5 milyar dolarlık teklife karşılık 20 milyar dolar * fiyat çeken koç grubuna haddini bildirmek için giriştiği proje.
 • kimya mühendisi pozisyonu için açıktan alımını göremediğim şirket.
 • cumhuriyet tarihinin tek noktaya yapılan en büyük yatırımı. petkim; petlim (petkim limanı), rüzgar enerjisi santrali ve star rafinerisi ile birlikte hammaddeden nihai ürüne uzanan entegre bir tesis haline gelecek. açılışı 2018 sonuna doğru yapılması planlanan tesis, ülkemizin cari açığının azaltılmasında önemli katkıda bulunacak. petkim petrokimya tesisi ile yapmış olduğu anlaşma gereği petkim hammadde ihtiyacını (nafta) artık star'dan temin etmeye başlayacak. petkimin en önemli gider kalemi olan ilk madde ve malzeme giderinde (2.8 milyar civarıydı yanılmıyorsam) 120 milyon dolarlık civarında bir iyileşme bekleniyor.
  hepsi bir yana katmadeğeri yüksek ürünler üretecek olması, istihdama katkı sağlayacak olması ve dışa bağımlılıktan bir nebze olsun kurtaracak olması sebebiyle bu proje gerçekten çok değerli ve önemli bir projedir.

  --- spoiler ---

  türkiye reel sektör tarihinin en büyük ve en uzun vadeli proje finansmanı kredisi anlaşmasını imzalayan star rafineri, avrupa, orta doğu ve afrika (emea) bölgesindeki en büyük petrol ve gaz operasyonlarından birisidir.

  türkiye’nin en kapsamlı yerlileştirme projesi olarak başlatılan, yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasiteli, türkiye’nin ilk özel sektör rafinerisi unvanını taşıyan star rafineri, son otuz yıldan bu yana gerçekleştirilen en büyük reel sektör yatırımıdır.

  türkiye’nin en kapsamlı yerlileştirme projesi olarak başlatılan, yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasiteli, türkiye’nin ilk özel sektör rafinerisi unvanını taşıyan star rafineri, son otuz yıldan bu yana gerçekleştirilen en büyük reel sektör yatırımıdır.

  star rafineri, tek noktaya yapılan en büyük yatırım olmasının yanında, dünyanın en çevreci, en verimli ve en ileri teknolojisine sahip rafinerilerinden biri olma özelliğini de taşımaktadır.

  türkiye petrokimya sektörünü dışa bağımlılıktan kurtaracağı öngörülen star rafineri’de 1,6 milyon tonluk nafta ile ülkemizdeki cari açığın önemli bileşenlerinden olan dizel, jet yakıtı ve lpg gibi petrol ürünlerinin üretimi gerçekleştirilecektir.

  proje finansmanı

  toplam tutarı 5.7 milyar usd olan proje yatırım bedelinin 3.3 milyar usd’lik kısmı, 6 haziran 2014 tarihinde imzalanan anlaşma kapsamında proje finansmanı kredisiyle, 2.4 milyar usd kısmı ise özkaynaklardan karşılanmaktadır.

  star rafineri proje finansmanı, dünya çapında bilinirliğe sahip, saygın ve güvenilir kuruluşlarca ödüllendirilmiştir.

  star rafineri, imzalamış olduğu 3.3 milyar usd tutarındaki proje finansmanıyla, global financial conferences organizasyonu tarafından her yıl verilen “yılın en iyi bono ve kredi işlemleri” ödüllerinin aralık 2014 türkiye ayağında, aday gösterildiği 4 kategorinin 3’ünde ödül almıştır. şirket “yılın en iyi proje finansmanı”, “yılın en iyi ithalat finansmanı”, “yılın en iyi sendikasyon kredisi” kategorilerinde ödüle layık görülmüştür.

  star rafineri’nin proje finansmanı, uluslararası finans alanında çalışan ve 28 yıldır thomson reuters’ın project finance ımternational dergisinin 2015 yılının şubat ayında londra’dadüzenlediği uluslararası finans proje ödülleri kapsamında “yılın en iyi rafineri finansman anlaşması” ödülünü almıştır. anlaşma; keredi tutarı, teminat yapısı ve vade özellikleriyle türkiye’de bugüne kadar gerçekleştirilmiş en büyük, en çok kaynaklı ve en sofistike proje finansmanı işlemi olarak nitelendirilmiştir.

  çevre dostu ileri teknolojiyle kurulmakta olan ve 2018 yılında ilk üretime başlaması planlanan star rafineri’nin öncelikli hedefleri aşağıda yer almaktadır.

  ekonomik ve güvenilir bir şekilde hammadde ihtiyacını karşılayarak petkim petrokimya kompleksi’nin tedarik devamlılığını sağlamak
  büyük oranda tedarik eksikliği yaşanan iç piyasa için orta damıtık yakıtlar üretmek
  rafineri-petrokimya entegrasyonunu kurarak ek sinerji oluşturmak
  üretim, ticaret, istihdam vb. yollarla ulusal ekonomiye değer katmak
  ülkenin dış ticaret açığının azaltılmasına katkıda bulunmak

  2016 ekim sonu itibariyle star rafineri’nin genel ilerlemesi %78 civarındadır. mühendislik işlerinin %99.5’u, satınalma işlerinin %95.5’u, inşaat işlerinin %95’i tamamlanmıştır.

  inşaat faaliyetleri

  proje bitiminde toplam 2.667 km uzunluğa sahip olacak elektrik kablolarının 117 kilometresi yerleştirilmiştir.
  toplamı 360.000 m3 olarak planlanan beton işlerinin %80’i (287.305 m3) tamamlanmıştır.
  kullanım miktarı 72.000 ton olarak öngörülen çelik imalatının 47.000 tonu tamamlanmıştır.
  deniz terminalini oluşturacak iskelelerin inşaat işleri içerisinde yer alan ve toplam 817 adet olması planlanan kazıkların 575 adedi çakılmıştır.
  ham petrol ile ana ve ara ürün depolamak üzere inşa edilen, toplam kapasitesi 1,6 milyon m3 olarak planlanan 76 adet silindirik ve küresel tankta montaj işleri devam etmektedir.
  toplam 2.150 adet ekipmandan 2.091 adedinin imalatı tamamlanmıştır. sahaya intikal eden 1.785 adet ekipmanın 789 adedinin yerinde montajı tamamlanmıştır.
  55.000 ton olan yerüstü boru montajının 14.000 tonu tamamlanmıştır.

  star rafineri, 2018 yılında devreye alındığında binlerce kişiye istihdam yaratacak, rekabet gücünü artırarak bölge ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.
  --- spoiler ---
 • star rafineri çayağzı kampı’nda çalışan 700 kişi akşam yemeğinden zehirlenmiş: kaynak

  yemeklerden ve sudan numunelerin alındığı ve incelenmek üzere laboratuvara gönderildiği bildirilmiş ve savcılık konuyla ilgili soruşturma başlatmış.

  çalışanlar, yemeklerin düzelmesi için illaki birimizin ölmesi mi gerekiyor diye isyan ederken, yemek firması zehirlenmenin psikolojik olduğunu iddia etmekte.
 • yemekten zehirlenen işçi sayısının tahmini 1000’in üstünde olduğu şirket. 900’ü aliağada olduğuna göre bergama çiğli bornovadaki vaka sayısı toplamı 1000-1500 civarı belki de çok daha fazla...
 • zehirlenenlerin sayısının arttığı yeni haberlerde firma adını sildirmeyi başarmışlar.
  aliyev dürüme doydu.