şükela:  tümü | bugün
 • star trek in 3. ve bence en güzel dizisidir
  olaylar diğer dizilerin aksine bir uzay istasyonunda geçer.herşey birbirine bağlıdır önceki bölümleri seyretmemişseniz o an izlediginiz bölüm biraz karmaşık gelebilir.star trek'in biraz daha karanlık olmasında önemli rölü vardır...
 • 3. star trek dizisi... 1993-1999 yılları arasında 7 sezon boyunca sürmüştür... bajor gezegeninin yörüngesinde bulunan deep space nine adlı uzay istasyonunun içinde ve etrafında gelişen olayları irdeler... dünyaya oldukça uzak bir noktada yer alan bu derin uzay istasyonunu önemli kılan hemen yakınındaki wormholedur... bu geçit bilinen galaksinin çok uzağında bir bölgeye açılır... başlangıçta gerek ticaret gerek keşif amaçlı olsun şen şakrak oluşumlara yol açarken öteki taraftaki dominion adlı ırkın adı üstünde domination tadındaki yaklaşımları federation, klingonlular, romulanlılar gibi birçok ırkın savaşa girmesine yol açacak deep space nineise bu savaşın tam ortasında yer alacaktır...
 • konu ve karakter gelişiminin en güzel oldugu 2. star trek dizisidir. 7 sezonu aralıksız izleyince "bende orda olmak istiyorum" diye haykırası gelir insanın.
 • star trek dizileri arasinda hikayesi en "cetrefil" ve uzun vadeli olandir. ozellikle ikinci sezondan itibaren yapimcilari bir uzay istasyonunda gecen bu dizinin birer uzay gemisinde gecen diger star trek dizileri gibi her bolum ayri bir hikaye halinde seyircilerin ilgisini uzerinde tutamayacagini anlamis, ve uzun vadeli bir tehlike olan dominion u ve bununla beraber gelen entrikalari senaryoya eklemislerdir.
 • siyah ve beyazin yaninda griye de yer verdigi icin begenilen dizidir. iyi cizilmis, cok yonlu karakterleri vardir.
 • amerika'da 1993 -1999 yılları arasında gösterilen star trek evreni'nin üçüncü dizisi. bizde sadece dizinin ilk sezonu 1996-97 yılları arasında* cine 5'te yayınlanmıştır. hala ümitle beklemekteyim türkiye'de özellikle cnbc e'de tamamı yayınlanır mı diye.
 • star trek'in gene roddenberry'nin ölümünden sonra aldığı yeni yön. gene roddenberry'nin görevini devralan rick berman'ın önderliğinde geliştirilen proje.

  star trek evreninde enterprise gibi askeri bir disiplinle işleyen, kapalı ve kısıtlı bir mekana ve mürettebattan oluşan bir esas kadroya sahip klasik formatı değiştirmek esas amaçtı. deep space nine içinde sivillerin de yaşadığı bir uzay istasyonu. hem sabit solucan deliğinin yanında olması dolayısıyla devamlı değişik ırklardan insanların gelip geçtiği bir yer, hem de federasyondan uzaklarda olması dolayısıyla işler bir gemiden çok daha farklı yürümektedir.

  ferengi'ler önemli bir rol oynarlar seride. ana karakterlerden biri ferengi bir bar sahibi olan quarktır. ferengi kültürü maddiyatçı bir kültür olmasıyla tanınmaktadır. fakat federasyonun komutasındaki bir uzay istasyonunda bir ferengi kumarhanesini ne kadar çok severdi gene roddenberry bilemiyorum.

  ayrıca bajor ırkı da önemli bir rol oynar bu seride. deep space nine bajor'un yörüngesine bir işgal gücü olan kardasyalılar tarafından yapılmıştır. kardasyalılar'ın bajor'dan çekilmesinden sonra bajor geçici hükümeti de istasyonun yönetimiiçin federasyondan destek istemiştir.

  serinin en güclü yanı kanımca yazarların next generation'dan gelen tecrübe ile karakterleri daha ilk bölümden itibaren işlemeye başlamalarıdır. next generation serisindeki gibi olaylar arasında kendilerini bulmalarını beklemek karakterlerin anca 4.-5. sezonda oturmasına yol açmakta aksi durumda. deep space nine'da daha ilk episodelarda bayağı bir şey öğreniyoruz karakterler hakkında.
 • 7 sezon boyunca, star trek evrenini 4 kat geliştirmiş olan dizidir. bir iki sezonda 3-4 hikaye birden gelişir...
  bir kaç kez gözüken yan karakterlere bile inanılmaz bir önem katmıştır bu dizi... kısaca senaryo açısından çok iyidir... bazen falsolar olsada oyunculuklarda ortalamanın üstünde seyretmektedir...
 • ba$rol oyunculari, onemli karakterleri :

  avery brooks (benjamin sisko)
  rene auberjonois (odo)
  nicole deboer (ezri dax)
  michael dorn (worf)
  terry farrell (jadzia dax)
  cirroc lofton (jake sisko)
  colm meaney (miles o'brien)
  armin shimerman (quark)
  alexander siddig (julian bashir)
  nana visitor (kira nerys)
 • yeni battlestar galacticanin yapimcilarindan ronald d moore'un, yazarlik yaptigi star trek dizisi.