şükela:  tümü | bugün
186 entry daha
  • --- spoiler ---

sonunda anlaşıldı dertleri. bağlaya bağlaya spor teknolojisi temelli warp motoru (!) olayına bağladılar ya ben daha ne diyeyim amk.

neymiş evren organik bağlarla birbirine bağlıymışmış da bilmem hangi boyuttaki uzaylı bir yaratığın yardımı ile kontrol edilen spor temelli warp motoru ile discovery'miz dilediği an dilediği yere mesafe_ ışık yılı_ fizik kurallarını filan hiçe sayıp ışınlanabiliyormuş ( artık buna ışınlanmak denir ).

bir ölüm kalım savaşında egzantrik ve dark side a geçmeye meğilli kendisine black op yetkisi verilmiş bi kaptan. vicdan azabı ile dolu sözde isyancı vulkanlı. sikindirik bilim adamı daha da çükündürük bir bir numara al sana yeni dizi.

bu şu son çekilen filmlere uygun bir dizi olmuş ama allahın the orville * i kadar bile start trek tadı vermekten uzak.

--- spoiler ---
  • "after trek"i cbs all access'e özel zannederken netflix'te de olduğunu -bu gece- öğrenmemle küfür ettiren dizi. 5 haftadır vpn'le youtube'daki 2'şer dakikalık videoları izlemeye çalışıyorum ben de...
  • bir diziyi eszamanli takip etmenin ne kadar iskence bir sey oldugunu uzun zaman sonra hatirlatti bana bu. coktandir en az 3-4 sezonu bitmis dizileri izledigim icin, simdi 1 hafta beklemek zor geliyor cok.

--- spoiler ---

starfleet'in etik veya felaket derecesinde bir sikintidan oturu spore drive muhabbetinden vazgececegi tardigrada iskence eder gibi olan sahnelerden bagira bagira geliyordu, simdi bir de isin icine urkunclu stamets soktular. bir yerinden mirror'a baglayacaklar sanki. boylelikle tos ve takip eden yillarda neden spore drive muhabbeti olmadiginin izahina yol yapiyorlar.

magic mushroom geyigi de geyikten fazla olabilir zira internetlerde alice in wonderland referanslarinin bolluguna isaret edenlerin sayisi artti son birkac gundur sanki.

--- spoiler ---
  • mantar işi olmasa belki diyicem ama zenci abla bozuyor bu sefer işi. nereden yükselsem öteden bir darbe yiyiyorum.

keşke kirk, spark gibi karizma eleman katıp onu isyancı etseydiler. bu şekilde olmayacak gibi.
  • su ana kadar iyi giden dizi.

- kaptan lorca ferahlik katiyor diziye. pragmatik ve "basariya giden yolda hersey mubahtir" kafasi karakteri ilginc hale getiriyor.
    - lorcanin ilgincligi digerlerine de yansiyor ister istemez.
    - dizinin erkek egemen star trek geleneklerini yikmaya calismasi biraz zormala geliyor. tamam michael burnham i anladim. dizinin merkezinde bir kadin var. cok zeki, cok iyi egitimli ve aci dolu bi gecmise sahip. saru aseksuel, olmasa bile kendi cinsinden baska bir karakter yok dizide. stamets fazla "out there" bir escinsel. keza doktor da oyle
    - saru ilginc bir karakter. "treat ganglia" guzel dokunus (belki biraz fazla, teoride her gemide bir adet kelpien olmasi gerekiyor :). onun disinda, saru ile burnhamin arasindaki gerginlik gereksiz. herkes biliyor sonunda kanka olacagini bu ikisinin
    - klingon hikayesi cok eglenceli bence. t'kuvma bayaa karizmatikti. kol karizmatim degil ama fanatikligi derinlik kazandiriyor karaktere.

eksikliklerine ragmen keyifli (ve yeter the orville ile kiyaslamayin artik bunu. ıkisi de guzel, ikisine de yer var)