şükela:  tümü | bugün
 • star trek serisinin 2. filmi. türkçeye hanın gazabı olarak çevrilmiştir.
 • filmin adı ilk olarak revenge of khan olarak düşünülmüştür fakat aynı zamanlarda piyasaya çıkacak olan revenge of the jedi'ın gazabına uğramış ve bir dava sonucunda paramount ismi değiştirmek zorunda kalmıştır. en komik olay ise lucas amcanın son anda filmin adını return of the jedi olarak değiştirmesi olmuştur.
 • en güzel star trek filmlerinden biri olmakla beraber, star trekte ilk ciddi ve güzel gemi savaşı bu filmde olmuştur. spockın kendini feda ederek öldüğü filmdir ve geri dönmemesi planlanmıştır fakat leonard nimoy ve fanların ısrarı sonucu 3. filmde geri dönmüş ve sonrasında the voyage homela beraber enfes bir üçleme olmuştur.(bkz: tesadüf)
  devamı için(bkz: the search for spock) ayrıca star trek üçlemesi dediğim şeyin birinci filmi.
 • --- spoiler ---

  kirk: khaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaan!

  --- spoiler ---
 • uzay şahinlerinin bu en güzel macerasında kaptan körk artık gemiyi azıya almıştır. fakat khan adlı gizemli varlık başgösterince, mccoy ve geminin uzaylısı spock'un onu ikna etmesi kolaylaşır. ekip tekrar bir aradadır. araştırmalar sonuç verir. khan hint asıllı bir uzay savaşçısıdır. yoluna taş koyan star trek gemisindeki ayak oyunları yüzünden hep gölgede kalmıştır. intikam için de dev bir makine tasarlayarak gemideki personele mind control yapmaya başlar ve herkesin gemide kimi düdükleme hayaliyle yaşadığını öğrenir. bu bilgi onun uzaylı beyni için bile çok fazla gelmiştir. khan hastalanıp yatağa düşer. bu sırada, amiralliği gelen kirk'ü rütbe töreninde kötü bir sürpriz beklemektedir: rütbesi sökülerek ikinci kaptanlığa düşer çünkü şerefsiz khan detaylı bir rapor yazarak bunu genelkurmaya göndermiştir bile.
 • her sahnesi ve diyaloğu ile epik bir filmdir.
 • star trek serisinin ikinci sinema macerası. ilk filme nazaran çok daha dolu bir konu ve aksiyona sahip olması en büyük artıları. kirstie alley kaptan saavik rolüyle seriye dahil olmuş. ilk defa büyük bir gemi çatışması izliyoruz. kaptan kirk yine bildiğim bildik tavırlarına devam ediyor. hoş yine de ne kadar kurt bir kaptan olduğunu da taktikleriyle cümle aleme gösteriyor. mr. spock yine filmin kahramanı, ulan bu adam olmasa o gemi şurdan şuraya gitmez ahanda buraya yazıyorum. filmin kötü karakteri yıllaaar önce kirk'den kazığı yemiş ve kendini intikama adamış khan. ayrıca bu filmde kirk'ün eski yavuklusu ve oğlunu da tanıma fırsatımız oluyor. genesis projesini de tanıtmayı ihmal etmeyen film sinema tarihine geçecek duygu yoğunluğu ve etkileyicilik oranı yüksek bir finalle son buluyor.

  --- spoiler ---

  mr. spock'un ölümüyle star trek fanlarına yaslar tutturan filmin cenaze ve sonrasında her repliği ezberlenesi güzellikte. aman dikkat diyorum.

  --- spoiler ---
 • nedense kristie alley sahnelerini yadırgadığım bi film bu. hayır kadın gayet başarılı ama ben onu daha önce sürekli komediler de izlediğim için böle hadi şimdi bi espri yapacak diye bekledim durdum..

  ayırca kendisinin kilo savrulmaları açısından da önemli bir ölçü bu filmdeki hali.

  bir de kulağa kurtçuk salma sahnesiyle akıllarımızdadır.
 • mr. spock'un ölümüyle üzmüş, hüngür hüngür ağlatmış filmdir.