şükela:  tümü | bugün
 • en kötü star trek filmlerinden biridir hatta en kötüsüdür. manyak vulcanlı enterprise*ın ekibini hipnotize eder ve gemiyi galaksinin merkezine kaçırır sonrada olaylar saçma bir şekilde gelişir.
  bütçe kısıtlaması ve zaman darlığı nedeniyle böyle saçma bir konu olmuştur. hatta star trek evrenine fazla birşey katmadığından bazı hayranlar tarafından unofficial kabul edilir.
  6. star trek filmi için (bkz: the undiscovered country)
 • 60larına dayanmış uhura'nın çölde çıplak dans sahneleriyle aklıma kazınmış, star trek kokulu korku filmi. korkunun dozajı, uhura'nın bacakları ve konunun anlamsızlığı, filmin şarkılı türkülü başlayıp bitmesi gibi durumlarla arttırılmıştır. bu filmi yazıp yöneten william shatner'a da "get a life" demek boynumun borcudur.
 • enterprise'ın dökülüp sürekli aksaklık çıkardığı, kaptan kirk ve ekibinin 5. filmi. yıldız takvimi 8454.13'u göstermektedir. kaptan kirk, mc coy ve mr. spock yosemite milli parkında tatildedirler. ancak mr. spock'un yarı kardeşi olan sybok galaksi barış gezegenindeki cennet kentini ele geçirir. amacı ise bir yıldız gemisini kaçırarak evrenin sınırına dayanmak ve burada yani evrenin tam ortasında bulunduğu rivayet edilen ve gerçekten var olup olmadığı bilinmeyen buradaki bir gezegende hidayete ermektir. daha sonrasında ise haliylen olaylar gelisir. sürükleyici olmaktan uzak ve aksiyonu az olan bir filmdir. film 1989 yapımı olup yönetmeni ise kaptan kirk yani william shatnerdir. kendisi aynı zamanda filmin öyküsünü harve bennett ve david loughery ile birlikte kaleme almıştır.
 • (bkz: row your boat)
 • kotu bir film oldugu konusunda diger trekkie'lerle hemfikirim yalniz senaryonun cok gucsuz oldugu iddiasina katilmiyorum. "tanri'yi aramak" gibi bir amacla yola cikilmasi ve final sahnesindeki ufak diyaloglarla ho$nutluk birakmi$ filmdir. ayrica klingonlu kaptanin uzayda sıkılıp ate$ ettigi uydu pioneer 10'dur. hatta uzerindeki plaka bile durmaktadir.
  bu plakanin neye benzedigi $uradan tekrar hatirlanabilir : http://www.setv.org/jpgs/pioneer_10_plaque.gif
 • the original series ekibinin eksiksiksiz kadroyla rol aldigi son star trek filmidir. serinin bir sonraki filmi olan the undiscovered country de star trek temasiyla cekilmi$tir ancak o kadroda sulu maceranin ana ekseninde yer almamaktadir.
 • star trek serisinin 5. sinema macerası. son iki filmde yönetmen koltuğunda oturan canımız kanımız leonard nimoy, yerini bay ego william shatner'a bırakmış. yapımcılara, güzel giden birşeyi neden bozarsın demek istesem de; pan yukarıda değinmiş, özel anlaşmalar nedeniyle böyle olmuş. 107 dakikalık filmin ilk 30 dakikasında nerdeyse hiçbir şey olmuyor. kendilerini doğaya veren üç kafadarın dağa tırmanma ve kamp ateşi çevresindeki dostluk temalı sohbetlerini izliyoruz. bu kadar uzun tutulmaması gereken sahneler filmin üçte birini kaplıyor. yine klingon ırkı var filmde. yanına da mr. spock'un üvey kardeşi sybok'u koymuşlar. tanrıyı arayış gibi felsefik ve derin bir konuyu koymaları hoş gelse de, finalde aynı etkiyi bulamıyoruz. açıkçası star trek the motion picture'daki yaratıcısını arayan uzay gemisi teması daha güzel bağlanmıştı. bir de o kadar gerilim yaptınız, büyük bariyerleri nasıl aşarız, kimse aşamadı diye. pıt diye geçtiniz lan bariyerleri, allah tepenizden baksın. star trek hayranlarını büyük hayal kırıklığına uğratan bir film. bunda en büyük pay sahibi kaptan kirk'ü saygıyla anıyorum. egoist herif!!!
 • uzay yolu serisinin vasat filmi.

  --- spoiler ---
  seri boyunca kimsenin gidemediği yerlere giden kahramanlarımız, bu filmde hızlarını alamayıp cennete gitmeye çalışırlar.

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  filmin başında kaptan kirk el capitana tırmanmaktadır.doktor mccoy ve spock kaptan'ın durduk yere böyle bir maceraya atılmasına anlam veremezler ve bunu tehlikeli bulurlar.spock, kaptan kirk'e tırmanma rekorunu kıramayacağını söyleyip, bunu neden yaptığını sorduğunda "eğlendiğim için" cevabını alır ve kaptan asıl sebebin bu olmadığını ekler.spock'ın nedir o sorusuna karşın da kafasını kaldırıp zirveye bakarak "because it's there" cevabını verir.

  acil göreve çağrılan bu ekip tatili yarıda keserek atılgan'a geri döner.kaptan kirk'ün alelacele çıkardığı oduncu gömleğinin altında bir an için "go climb a rock" yazısı dikkati çeker.

  --- spoiler ---
 • --- spoiler ---

  filmde bahsi geçen, sözde evrenin merkezinde bulunan gezegeni incelemeye giden mekiğin ismi copernicus'tur.bizim kopernik adıyla bildiğimiz nicolaus copernicus, dünyanın evrenin merkezinde olmadığını söyleyen matematikçi, astronom ve gökbilimcidir.dünyanın ve diğer gezegenlerin güneşin etrafında döndüğünü söyleyen kopernik, heliosentrik teorinin yaratıcısı ve modern astronominin de babası olarak kabul görür.

  --- spoiler ---