şükela:  tümü | bugün
  • evreni yok diyen arkadaşı iyi dövmüşler. biraz haketmiş. zira evreni var. star wars'un nilmem kaç gezegeni, bilmrm kaç yüz karakteri bilmem kaç yıl içeren bir olay örgüsü mevcut. ha tüm bu bilgiler tek seferde oluşturulmadığı için garipsenebilir. warcraft serisi de öyledir ama kimse evreni yok diyemez. o yüzden sen haketmişsin birader.

haklı olduğu yer ise; derinliği yok. lotr'nin de derinliği yok ona bakarsan. warcraft'ın da. yani star wars'dan solaris çıkmaz tabiki. blade runner bilimkurgusu bekleyemezsin. dune bekleyemezsin. dune'un da oyunu olmaz adam gibi. bu beklentiyle de bu evrene giriş de yapılmaz zaten. hayranların beklentisi ciddiyetin korunması, kendi içinde tutarlı olması o kadar.

hem felsefi hem uzayda geçen bir şeyler izlemek istiyosan git legend of the galactic heroes izle. battlestar galactica(felsefeden çok din var ama)izle.

tanım: star wars bir blockbuster film, oyun, dizi serisidir. hikayenin akışına bilim-kurgusal detaylardan daha çok önem verilir. araya force gibi çok derin açıklanmayan fantastiğe kaçan öğeler serpiştirilmiştir. ilk filmler kendi döneminde kült olmuş ama sonraki yapımlar (mandalorian dizisine kadar )aynı etkiyi hiç yakalayamamışlardır.
  • star wars evreni 44 yıldır popüler kültürdeki gücünü koruyor, bu gidişle bir 44 yıl daha rahatlıkla koruyacak. kimsenin kimseye star wars evrenini ispatlamasına gerek yok yani, hele bir ekşi sözlük yazarının başka bir ekşi sözlük yazarına ispatlamasına hiç gerek yok.

dün de biri monica bellucci'ye balon dedi diye sözlük yıkılıyordu mesela. o sırada monica bellucci evinde çayını içiyordur kesin, kulağı bile çınlamamıştır. boşverin, herkes keyfine baksın.
  • fanı olduğum harika film serisi. yakin bir zamanda maratonuna baslayacagim aralara şu spin-offları da atarak hem de.

bunun yaninda duvarima 5 parcalı büyük boy bir star wars tablosu almak istiyorum. yek pare büyük de olabilir. önerisi olan varsa lütfen yardımcı olursa sevinirim.
  • aslında yapıldığı dönem için bile oldukça saçmadır. lucas dahil kimse filmin bu kadar tutacağını düşünemiştir ki ilk film sonunda gayet kolay birşeymiş gibi deathstar'ı yok etmişlerdir. tabi gişe rekorları kırınca düzenli olarak deathstar yok etmek gelenek haline gelmiştir sw evreninde.*

ben 13 yasındayken 1997 yılında eski seri dolby digital ile tekrardan geldiğinde adana arı sinemasında izlemiştim her bölüm ikişer hafta ara ile gösterime girmişti. izler izlemez hayran olmama rağmen 1,5 yıl sonra gelen the phantom menace umrumda olmamıştı ve sinemada izlememiştim. daha sonra üniversite yıllarında dvdde izleyip zaten beğenmemiştim ama prequel olayını çıkaran serilerden bir tanesi olduğu için ikinci seriye oldukça saygı duyulur yine de. hem de neredeyse 15 sene sonra gelen bir üçleme çekilmiştir.

yine de sinemada izlediğim, disney öncesinden kalan, attack of the clones ve burada bile moda olan 19 mayıs gençlik ve sw bayramı olarak geçen 2005 revenge of the sith bölümü oldukça iyi bölümlerdir. hatta revenge of the sith ilk 6 filmin the empire strikes back ile birlikte en iyi iki filminden biridir.

evreni yok demek saçma olur sadece yukarıda belirtildiği gibi derin bir evren sinema alanında yoktur, çizgiromanlarında ve animelerinde bu derinlik yine yakalanır tabi. izlemesem de clone wars ile ilgili yüzlerce iyi şey duymuşumdur. yine de sinema alanında istediğiniz kadar anakin yıllarını izleyin ya da 77-80-83 orjinal üçlemesini, darth vader'in ne olursa olsun bir derinliği yoktur. ilk 3 filmde, spoiler olacak ama, zaten zor anlaşılır imparator'un sağkolu olma sebebi sonra da padme'nin dediği gibi içinde iyilik olduğu için iyilerin tarafına geçmesini. bazı bölümlerde o kadar saçmalamıştır ki lucas neredeyse luke ile leia skywalker birbirine yürüyecek diye düşünür insan arada kardeş çıkarlar da han solo falan girer olaya.

arada şöyle bir garabet de olmuştur:

https://en.wikipedia.org/…star_wars_holiday_special

a new hope iyidir, zamanına göre okdir. yani zaten sci-fi olarak geçmez sw evreni fantasy olarak geçer ama yine de eh işte fena değildir. the empire strikes back'in bu kadar çok tutmasının nedeni mutsuz ve karanlık bir film olmasıdır ve evreni çöllerden buzlu pistlere taşır biraz da. feci bir reveal gerçekleşir kendi içinde. revenge of the sith de sirk gibi bir filmdir.

ikinci üçlemede de (prequel) the phantom menace oldukça kötü bir filmdir. attack of the clones da kimsenin hatırlamadığı filmlerden biridir. revenge of the sith mükemmeldir ancak keşke spoiler de olsa dönüşüm tamamlandıktan sonrasında da bir 15 dakikalık bölüm olsaydı diye düşünür dururum.

disney ve yeni üçleme? bildiğiniz çöptür.
  • senaryosu cüneyt arkın filmlerinden hallice olan filmlere sahip seri. isabet oranı sabri'nin ortalarınınkinden düşük stormtrooperlar, dıkşın dıkşın, ışın kılıcı sahnesi, ulaşılamaz denen gemiyi iki hareketle patlat hoooppp bitti.
    yaşasın iyilik, kahrolsun kötüler. güç sizinle olsun.
  • serinin bana göre en güzel sith vs jedi kapışmalarını özetliyorum

--- spoiler ---

1) darth maul vs obi-wan kenobi, qui-gon jinn kapışması (the phantom menace 1999)
    2) 2008 the clone wars serisinin son 4 bölümü darth maul, savage opress vs darth sidious epic fight ve darth maul vs ahsoka tano
    3) 2003 clone wars serisi anakin skywalker vs asajj ventress
    4) obi-wan kenobi vs anakin skywalker (revenge of the sith 2005)
    5) 2008 clone wars serisi count dooku vs asajj ventress vs savage opress
    6) darh vader vs luke skywalker (the empire strikes back 1980)
    7) darht vader 'ın force grip-choke ve kılıçla ortalığı biçip kestiği kasap sahnesi (rogue one 2016 )
    8) luke skywalker 'ın dark trooperleri ışın kılıcı banyosu yaptırdığı sahne. rogue one koridor sahnesinin kopyası (the mandalorian)
    --- spoiler ---

son 3 leme çöplükten ibaret yok sayıyorum.
  • bu evrendeki ışın kılıcı sahipleri günümüzdeki çin malı şemsiyelerin çoğunda mevcut olan şu basit aparata sahip olsalardı bazı hikayeler çok daha farklı sonuçlanabilirdi.
  • film kronolojisine ve olay örgüsüne bir türlü anlam veremediğim marka.

ya güzel abilerim, bir film serisi yapıyorsunuz. seri dediğin birden başlar, bir olay örgüsünde spoiler yeme korkusu olmadan izlenir. nedir bu ya ? yıl 2020 olmuş hala daha kronoloji sıralaması tartışması var yuh yani. hayır bir de nerden izlesen bir şekilde spoiler yiyorsun ve bu genellikle darth vader'la ilgili oluyor yani seyir zevkini bozacak seviyede. serinin ilk çekilmiş filmi 4. film olarak geçiyor. niye 4 neye göre 4 ? hayır tutmayacağını düşünüyor olabilirsiniz gayet normal de niye 4 abi ? 4-5-6'dan şimdi izlemeye başlarsanız rahatsız olabilirsiniz çünkü efekt ve çekim kalitesi düşük ama olaylar genel olarak 4'ten başlıyor ve bir olay örgüsü yok. 1'den başlarsanız da tamam ama bu sefer 4-5-6'yı izlerken "nereye geldim ben amk" diyebilirsiniz. garip yani. genel olarak baktığınızda çok detaylı ve güzel bir evren var ama işleyiş çok vasat abi.

1.'den itibaren sıra sıra ağır ağır luke'un jedi oluşu işlense, arada da geçmişe giden filmler falan olsa ne olurdu yani ? hem her şey 1'den başlayıp 9'a kadar ilerlese sinemadaki teknolojinin gelişimini ve olayların akışını daha güzel takip eder hem de çok daha güzel bir tat bırakırdı ağızlarda bence.

oyunlar animasyonlar cart curt genellikle güzeller. harbiden oyun konusunda başarılı olduklarını söyleyebilirim. öyle üst düzey oyunları yok tabi veya derin bir hikayenin işlendiği herhangi bir oyun yok ama güzel oyunlar yani star wars atmosferini yaşatan oyunlar bulunuyor.
  • son 3 filmden ilkini izledim ve midem bulandı. diğer ikisini izlemedim ve isabet olmuş. çünkü yeni karakterler, hikaye ve atmosfer berbat. nerde ilk üçleme, nerde bu saçmalık. lucas sen kocaman bir aptalsın. star wars'ı embesil yazarlara bırakırsan ortaya böyle boktan bir film çıkar.
  • milletin 2000'lerdeki 1-2-3. filmi beğenmemesini tam olarak anlayamıyorum.
    bence bu hikayeyi gerçek bir efsane yapan; 2005'teki "revenge of the sith" filmi. ve aslında o filme doğru giden, anakin'in yavaş yavaş kötüye geçişi bu seriyi eşsiz yapan detay.

geçmişteki seriye baktığımızda aslında bir çok şey standard. tamamen iyilikten oluşan bir ana karakter, ona yol gösteren bir usta ve ana kötüyle birlikte bir "gri" yer alıyor. o dönemin tüm filmlerindeki hikaye neredeyse.

ancak 2000'lerin başındaki prequel, bu seriyi olağanüstü bir noktaya taşıyor.
    film serisinin başrolünün, önü alınamaz bir kötülüğe geçişine şahit oluyoruz. bu süreçte, etrafındaki "ustalar" tarafından nasıl yalnız bırakıldığını ve dışlandığını görüyoruz. korkuların, yanlış yönlendirmelerin, yani "ufak detayların" bir insanı nasıl geri dönülemez bir kötülüğe doğru çektiğine şahit oluyoruz.

ve hemen akabinde, bence sinema tarihinin en efsanevi 1 saatlerinden birini yaşayarak anakin'i tamamen kaybediyoruz. revenge of the sith 7.5'lik imdb puanını kesinlikle haketmiyor, orada yarattığı duygular bile 8+ bir film yapıyor onu.

ben bu serideki anakin karakterini sinema tarihi için eşsiz buluyorum. çevresi tarafından kötülüğe giderken yalnız bırakılışı, muhteşem. eşsiz.

belki 3 film yerine, 3 sezonluk bir dizi olsaydı bu geçiş, daha çok tatmin olurduk. bazı şeylerin geçişi "el mahkum" hızlanmak zorunda kaldı. ancak annesine yapılanlar, padme'yi kaybetme korkusu, yoda denen piç kurusunun anakin'i dışlayışı ve palpatine tarafından manipüle edilmesi süreçleri gerçekten muazzamdı. tüm serinin zirvesidir bu filmin son 1 saati.