şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ne zaman çekilir merak konusu olan film. 1977-80-83 ilk üçleme. 99-2002-2005 ikinci üçleme. 2008 de klon savaşları. 2015 sonunda episode vii çıkacak. üçleme şeklinde olacaksa eğer, episode 9 önümüzdeki ilk 5 yılda beklenmemekte benim kanaatimce.

  temennim o ki, disney falan böyle abidik gubidik adamlar çekmesin bu seriyi. orijinalliğini kaybetmesin. hayat bilgisinin 3. sezonunda gelen yeni öğrenciler gibi yeni karakterler getiriyorsunuz seriye, eskisiyle bağ kuramıyoruz ondan sonra. gerekirse sebastian shaw'ı diriltin darth vader'ı yine o oynasın.
 • colin trevorrow'un yöneteceği film.

  edit: ayrılmış. yerine jar jar abrams geldi.
 • taş ve sopalarla çekilecek film. lan gerçi episode vi de öyle çekilmişti. orospu çocuğu ewoklar.
 • terminatör efsanesi eşeleye eşeleye ne hale geldi görüyoruz, umarım bunu; 6 filmlik diğer seriden uzak, abuk subuk bir film haline getirmezler.

  içinde star wars adı geçen bir filme kötü olması ihtimalini pek vermiyorum ama...
 • yönetmen tercihi ile daha şimdiden bizi endişelere sürükleyen, yeni üçlemenin son halkası olacak film. sırf jurassic world ile yapımcılara büyük paralar kazandırdı diye bu yönetmeni seçmemişlerdir diye umut ediyorum. çünkü star wars'un gişe yapmak için yönetmene ihtiyacı yok, odun koysan yine 1 milyar doları aşar bu seri gişede. umarım j. j. abrams gibi iyi bir film ile izleyiciler karşısına gelir. gerçi j. j. abrams'ın bu kadar eleştirildiği bir ortamda, elle tutulur pek eseri olmayan bu yönetmeni en ufak başarısızlıkta haşlarlar.
 • star wars evrenini kökünden değiştirecek film. hatta star wars'un temelini oluşturan jedi - sith çekişmesini ve force hakkında bildiklerimizi de değiştirecek.

  disney yönetimindeki star wars, force hakkında çeşitli ipuçları veriyor. bunu rebels ve rogue one'da bol bol yaptılar, expanded universe'te kalmış birkaç terimi canlandırarak 9. filme de referanslar veriyor büyük ihtimalle.

  *** buradan sonrası tamamen senaryo olsa da spoiler içerebilir. ***

  force'un ne olduğunu hepimiz biliyoruz, onun hakkında konuşmanın alemi yok. jediların güç kehaneti neydi; "seçilmiş kişi gelecek, sithleri yok ederek güce dengeyi getirecek." bu kehanetin jedi eğitiminden mi yoksa daha aydınlık taraf - karanlık taraf ayrılmadan önceki güçten mi geldiğini bilemiyoruz. acaba jedilar bu öğretiyi, öğrencileri ikna edebilmek için, manipüle mi etti? hatta tüm jedi öğretisi, manipüle edilmiş olabilir mi?

  ilk güç düzeni olan je'daii tython gezegeninde kurulmuştu, bu gezegenin iki uydusu vardı; ashla ve bogan. ashla aydınlık tarafı, bogan karanlık tarafı sembolize ediyor. ashla'ya çok bağlanan tekrar dengelenmesi için bogan'a; bogan'a çok bağlanan tekrar dengelenmesi için ashla'ya gönderiliyordu. yani denge aydınlık ve karanlığın ortasıydı aslında.

  "güce gelecek denge" de, gücün aşırılaştırılmış iki tarafının da yok edilmesinden geçiyor olabilir mi? bu açıdan bakınca kehanet de tuttu, anakin skywalker önce jediları sonra da sithleri (kendisi de dahil) yok ederek güce dengeyi getirmiş oldu. ancak kehanetin öngörmediği luke skywalker açıkta kaldı.

  luke da jedha gezegeninin yok edilmesiyle kaybolan je'daii öğretisini bulmak için 4 büyük jedi tapınağını aramaya koyuldu. birini de buldu, ahch-to.

  galakside gücün ortasında duran canlılar olduğunu biliyoruz, bunlardan biri rebels'ta gördüğümüz, geyiğe benzeyen ama geyik de olmayan bendu. bendu "karanlık taraf vardır, aydınlık taraf vardır, bir de bunun ortası vardır. ben ortada duruyorum." demişti. luke skywalker, gücün ortasını arıyor olabilir mi?

  bir de whills var, bunu rogue one'dan hatırlıyor olabilirsiniz, chirrut imwe bu tarikata üyeydi. whills ne diyecek olursanız, star wars'un ilk taslaklarında adı "journals of the whills" idi, whills günlükleri. whills, tüm canlılardan üstün, ölümsüz mistik varlıklardı. whills de bildiğimiz force'un ilk adı olarak geçiyordu. tüm hikaye whills kayıtlarından öğrenilecekti. sonra george lucas bundan vazgeçti ama tamamen kaybolmuş da değil gördüğünüz gibi.

  güç eğitimi, mistik bir öğreti, üstün canlılardan gelen kutlu bilgi olabilir mi? dengeyi sağlamaya çalışanlar bu whills olabilir mi? luke skywalker binlerce yıl sonra ortaya çıkmış, iki güç tarafının tam merkezindeki ilk güç kullanıcısı olabilir mi?

  olabilir. göreceğiz.
 • 24 mayıs 2019'da vizyona girecek olan film*.

  edit: 20 aralık 2019'a ertelenmiş.
 • 29 mayıs 2019'da vizyona girecek film. şöyle bi düşününce çok uzak gelse de zaman nasıl geçiyor, bir bakmışız 2019 yılındayız.

  2017 sonunda star wars episode viii the last jedi var,
  2018'de henüz ismi belli olmayan han solo filmi var.
  2019'da da episode ix.

  2020'de yapıştırsalar bir obi-wan kenobi filmini...

  "lan ne diyor bu değişik" diyor olabilirsiniz ama disney kontrolündeki lucasfilm 2030'a kadar düzenli olarak film çekecek diyorlar, yani kendileri öyle dedi. e bu obi-wan spin-offu boşuna dillendirilmiş değil, boşuna dillendirildiyse de lucasfilm ve disney bu isteğe karşı gelmez hatta ewan mcgregor da hala formundayken seve seve yaparlar.

  rogue one güce teğet geçti, han solo filmi de keza gücün etrafından dolaşacak. şimdi biz bu force meselesine hastayız, bir yandan da hasretiz. rogue one'da ucundan darth vader gösterdiler diye elimiz ayağımız birbirine karıştı, gücü merkeze alan bir veya birden çok film, yeni üçlemeden çok daha fazla para kazandırır disney'e. bizim alacağımız keyfi başka bir yere koyuyorum.

  2023'te de darth vader filmi geldi mi, aklımızı deliririz... (hıyar doğrar gibi jedi doğrayan, isyancıları jülyen doğrama gayreti içindeki canımız lordumuz vader, nam-ı diğer anakin, bir diğer deyişle ani... kaçak göçek gittiği theed'de padme amidala'nın mezarı başında taş kesilmiş karanlık lord...)

  e 2025'te de yapıştırırlar yeni üçlemeyi. bizim kafalar yürür gider. adı yeni üçleme diye konu yeni olacak değil ya,
  2025 - star wars episode x journals of the whills,
  2027 - star wars episode xi rising of the sith,
  2029 - star wars episode xii order of je'daii.

  ah ah. olmayacak şeyler değil. sözlük'ün başına bir şey gelmezse 2030 yılında gençler bunları okuyup "vay be adamdaki vizyona bak" derler.

  son olarak, üçüncü üçleme yani 7-8-9'un gelişimi ve sonucu hakkında entrymi şuraya iliştireyim. (bkz: #67027144)

  may the force be with you.
 • senaryo yazarı değişmiş ve senaryosu baştan yazılacak olan film. yeni senarist en son harry potter and the cursed childj.k. rowling ile birlikte yazan jack thorne. sebep ilk açıklanan senaryo yazarı derek connoly'nin son filmi the book of henry'nin gişede gümlemesi ve eleştirmenlerden olumsuz tepkiler almasıymış.

  jack thorne da yazdığı oyunla harry potter severler tarafından oldukça tepki toplamış ama buna rağmen tiyatro ödüllerinde kazanmış bir isim. nasıl bir şey kotaracak göreceğiz.
 • colin trevorrow'un yönetmenliğinden ayrıldığı film.