• star wars evrenini kökünden değiştirecek film. hatta star wars'un temelini oluşturan jedi - sith çekişmesini ve force hakkında bildiklerimizi de değiştirecek.

disney yönetimindeki star wars, force hakkında çeşitli ipuçları veriyor. bunu rebels ve rogue one'da bol bol yaptılar, expanded universe'te kalmış birkaç terimi canlandırarak 9. filme de referanslar veriyor büyük ihtimalle.

*** buradan sonrası tamamen senaryo olsa da spoiler içerebilir. ***

force'un ne olduğunu hepimiz biliyoruz, onun hakkında konuşmanın alemi yok. jediların güç kehaneti neydi; "seçilmiş kişi gelecek, sithleri yok ederek güce dengeyi getirecek." bu kehanetin jedi eğitiminden mi yoksa daha aydınlık taraf - karanlık taraf ayrılmadan önceki güçten mi geldiğini bilemiyoruz. acaba jedilar bu öğretiyi, öğrencileri ikna edebilmek için, manipüle mi etti? hatta tüm jedi öğretisi, manipüle edilmiş olabilir mi?

ilk güç düzeni olan je'daii tython gezegeninde kurulmuştu, bu gezegenin iki uydusu vardı; ashla ve bogan. ashla aydınlık tarafı, bogan karanlık tarafı sembolize ediyor. ashla'ya çok bağlanan tekrar dengelenmesi için bogan'a; bogan'a çok bağlanan tekrar dengelenmesi için ashla'ya gönderiliyordu. yani denge aydınlık ve karanlığın ortasıydı aslında.

"güce gelecek denge" de, gücün aşırılaştırılmış iki tarafının da yok edilmesinden geçiyor olabilir mi? bu açıdan bakınca kehanet de tuttu, anakin skywalker önce jediları sonra da sithleri (kendisi de dahil) yok ederek güce dengeyi getirmiş oldu. ancak kehanetin öngörmediği luke skywalker açıkta kaldı.

luke da jedha gezegeninin yok edilmesiyle kaybolan je'daii öğretisini bulmak için 4 büyük jedi tapınağını aramaya koyuldu. birini de buldu, ahch-to.

galakside gücün ortasında duran canlılar olduğunu biliyoruz, bunlardan biri rebels'ta gördüğümüz, geyiğe benzeyen ama geyik de olmayan bendu. bendu "karanlık taraf vardır, aydınlık taraf vardır, bir de bunun ortası vardır. ben ortada duruyorum." demişti. luke skywalker, gücün ortasını arıyor olabilir mi?

bir de whills var, bunu rogue one'dan hatırlıyor olabilirsiniz, chirrut imwe bu tarikata üyeydi. whills ne diyecek olursanız, star wars'un ilk taslaklarında adı "journals of the whills" idi, whills günlükleri. whills, tüm canlılardan üstün, ölümsüz mistik varlıklardı. whills de bildiğimiz force'un ilk adı olarak geçiyordu. tüm hikaye whills kayıtlarından öğrenilecekti. sonra george lucas bundan vazgeçti ama tamamen kaybolmuş da değil gördüğünüz gibi.

güç eğitimi, mistik bir öğreti, üstün canlılardan gelen kutlu bilgi olabilir mi? dengeyi sağlamaya çalışanlar bu whills olabilir mi? luke skywalker binlerce yıl sonra ortaya çıkmış, iki güç tarafının tam merkezindeki ilk güç kullanıcısı olabilir mi?

olabilir. göreceğiz.
  • last jedi ucubesinden sonra hiç umudumun olmadığı filmdir. johnson star wars’a verilebilecek en büyük zararı vermiştir. buradan çıkış imkanı olduğunu sanmam.
  • 9 film oldu, hala 100 jedi vs 100 sith meydan savaşı görmüş değiliz.

hayır yani anlamıyorum elinizde böyle bir görsel şölen imkanı ve senaryo altyapısı varken niye kullanmıyorsunuz?

yemin ediyorum şu star wars'un filmlerini izleyeceğinize old republic'in fragmanlarını izleyin daha fazla keyif alırsınız.
  • koskoca galaksi'nin siyasi çalkantısını (galaksi diyorum lan, geçtim insan wuki ot bok sayısını, yıldız sayısı milyonlar lan) 3-4 kahramanın ergenlik hikayesine indirgeyen 7-8-9 serisinin son filmi.

koca new republic mal mal gökyüzüne bakarak ışıkla yok oldu. hayal gücünüzün aq hepinizin.
  • 29 mayıs 2019'da vizyona girecek film. şöyle bi düşününce çok uzak gelse de zaman nasıl geçiyor, bir bakmışız 2019 yılındayız.

2017 sonunda star wars episode viii the last jedi var,
    2018'de henüz ismi belli olmayan han solo filmi var.
    2019'da da episode ix.

2020'de yapıştırsalar bir obi-wan kenobi filmini...

"lan ne diyor bu değişik" diyor olabilirsiniz ama disney kontrolündeki lucasfilm 2030'a kadar düzenli olarak film çekecek diyorlar, yani kendileri öyle dedi. e bu obi-wan spin-offu boşuna dillendirilmiş değil, boşuna dillendirildiyse de lucasfilm ve disney bu isteğe karşı gelmez hatta ewan mcgregor da hala formundayken seve seve yaparlar.

rogue one güce teğet geçti, han solo filmi de keza gücün etrafından dolaşacak. şimdi biz bu force meselesine hastayız, bir yandan da hasretiz. rogue one'da ucundan darth vader gösterdiler diye elimiz ayağımız birbirine karıştı, gücü merkeze alan bir veya birden çok film, yeni üçlemeden çok daha fazla para kazandırır disney'e. bizim alacağımız keyfi başka bir yere koyuyorum.

2023'te de darth vader filmi geldi mi, aklımızı deliririz... (hıyar doğrar gibi jedi doğrayan, isyancıları jülyen doğrama gayreti içindeki canımız lordumuz vader, nam-ı diğer anakin, bir diğer deyişle ani... kaçak göçek gittiği theed'de padme amidala'nın mezarı başında taş kesilmiş karanlık lord...)

e 2025'te de yapıştırırlar yeni üçlemeyi. bizim kafalar yürür gider. adı yeni üçleme diye konu yeni olacak değil ya,
    2025 - star wars episode x journals of the whills,
    2027 - star wars episode xi rising of the sith,
    2029 - star wars episode xii order of je'daii.

ah ah. olmayacak şeyler değil. sözlük'ün başına bir şey gelmezse 2030 yılında gençler bunları okuyup "vay be adamdaki vizyona bak" derler.

son olarak, üçüncü üçleme yani 7-8-9'un gelişimi ve sonucu hakkında entrymi şuraya iliştireyim. (bkz: #67027144)

may the force be with you.
  • disney star wars alemini satın aldıktan sonra josh trank, christopher miller, peter lord sonrası bir film için anlaşılıp görevden alınan dördüncü yönetmen colin trevorrow oldu. 9. bölüm için umudumuz artık edgar wright.
  • star wars episode 7'de a new hope'un 2015 versiyonunu çeken abrams'ın return of the jedi'ın 2019 versiyonunu çekeceği film. bu haberle artık bütün umutlarımız da bitmiştir.

edit: sinirim geçmedi hala. bu sefer de galaksi şeklinde ölüm silahı görürüz artık. sinirlenince lightsaber ile konsol değil star destroyer parçalayan ergen sith falan izleriz.
  • billy dee williamsın lando calrissian rolüyle arz ı endam edeceği film.
  • cümleten geçmiş olsun. seri benim için ilk altı film ve rogue one'dan ibaret artık. yeni üçlemeyi tanımıyorum ve kabul etmiyorum. rogue one demişken, onu yöneten gareth edwards abimize emanet etseydiniz ya yahu!
  • senaryo yazarı değişmiş ve senaryosu baştan yazılacak olan film. yeni senarist en son harry potter and the cursed childj.k. rowling ile birlikte yazan jack thorne. sebep ilk açıklanan senaryo yazarı derek connoly'nin son filmi the book of henry'nin gişede gümlemesi ve eleştirmenlerden olumsuz tepkiler almasıymış.

jack thorne da yazdığı oyunla harry potter severler tarafından oldukça tepki toplamış ama buna rağmen tiyatro ödüllerinde kazanmış bir isim. nasıl bir şey kotaracak göreceğiz.
hesabın var mı? giriş yap