şükela:  tümü | bugün
 • dün gece istinye parkta yapılan ön gösterime katıldım, iyi ki de orada izlemişim. şu filme para vermek resmen israf.

  zaten jj abramsın iyi bir film yapmış olma ihtimaline inanmak başlı başına salaklıktı, boşuna beklenti yapmasaymışım keşke.

  yani film o kadar kötü ve star wars evrenine uzak ki, kötü klasmanına giremeyecek kadar kötü. yani benim için kötü phantom menace felandır. bu başka bi şey.

  yine bir klasik jj abrams klasiği olarak kovalamaca şeklinde geçiyor. sadece kovalamaca, ardı ardı kesilmeyen, oradan oraya. hikayeye açıklık getirecek pek az şey.

  rey’in arka planını öğrendik de, kocaman bir hasiktir dedim, o derece etkilemedi yani.

  yani cumhuriyet/imparatorluk, demokrasi vb star warsun temeline dair izlemeyi umduğumuz hiçbir şey yok. yani adamlar üçlemenin başında cumhuriyeti havaya uçurdu da, binlerce galaksi var, sağ kalanlar ne yapıyor ne ediyor. hiç mekan çekimi yok beni bu rahatsız ediyor, nerede bu galaksinin medeniyetleri? sadece direniş’in bir yerlerden bir yerlere kaçışı, tam yok olacakken son saniyede felan kurtarılmasını izliyorsunuz. bir de disneyin oyuncak satmak için hikayeye soktuğu yeni bir droidimiz var, ayrıca adamlar oyuncak satmak için dameron’ın yavuklusunun yüzünü bile göstermediler ya.

  falan filan, filmin sonunu return of the jedi sonundaki kucaklama sahnelerine benzetmeye çalışarak güzel bir son vermek istemişler sanırım ama o bile yapmacık, rahatsız edici geldi bana.

  he bu arada jj abrams zahmet etmesin, buyursun episode 10 senaryosu.

  episode x - dark side awakens

  karanlık tarafın yenilmesinden sonra cumhuriyet küllerinden kurulmuş, jedi geri dönmüş ve galakside yıllardır barış hakimdir, ancak rey karanlığın harekete geçtiğini hisseder. uzak bir galakside şüpheli ölümler cumhuriyet içinde huzursuzluk yaratmıştır, senato bu huzursuzluğun giderilmesi için reyi ve yoldaşlarını görevlendirir.

  episode xi - sith strikes again
  episode xii - rey ile gelinim mutfakta

  amına koyayım disney.

  rogue one, bu üçlemeyi alır üçle çarpar. şu an hikayeyi jj abramsa verdikleri gün zaten umudu kesmeliydik. yazık geçen 5 seneye.

  burada rogue one da gözlerini kırpmadan şehadete yürüyen kahramanlarımızı bir kez daha anıyorum.
 • sinema tarihin en sündürülmüş serisinin son filmi. star wars filmleriyle şöyle bir göz atmaktan öte bir ilişkim yok ama adamların durmadan yeni film çıkartması bana bile saçma geldi.

  star wars episode 27 skywalker yükseliyor

  star wars episode 34 sanki biraz alçaldı

  star wars episode 40 yok yok hala yükseliyor

  star wars episode 52 son savaş

  star wars episode 53 öz hakiki son savaş

  star wars episode 60 star wars suriye
 • çok büyük bir soruyu cevapsız bırakan film

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  palpatine kimi sikti?
  --- spoiler ---
  --- spoiler ---
  --- spoiler ---
  --- spoiler ---
  --- spoiler ---
  --- spoiler ---
 • (bkz: çekme ananı bacını sikeyim çekme)

  disney misin nesin bırak star wars'ın yakasını artık.
 • siktiriboktan episode 7 ve 8'den sonra hala bu seriden medet umanların force yardımcısı olsun.

  siktiriboktan serinin siktiriboktan 3. filmi.
 • gösterime girdikten sonra bile hakkındaki entrikaların bitmediği olaylı film. toplaşın.

  iki-üç aydır senaryo sızıntılarını ulaştıran ve en nihayetinde dedikleri %100 doğru çıkan kaynaklar bu defa da filmin hangi kurgusunu izlediğimiz ve palpatine'nin gençliğini oynayacağı söylenen ama son kurguda göremediğimiz matt smith'in aslında hangi karakteri canlandırmak için kadroya alındığı bilgilerine ulaşmışlar :

  - buna göre hazırlanan 3 farklı kurgu ve final içinden (lucas' cut - abrams' cut - iger's cut) bizim izlediğimiz nihai film disney ceo'su bob iger'ın istediği kurguymuş. j. j. abrams'ın da filmin gösterime giren son halinden çok memnun olmadığını söylemiş haberi veren kaynaklar. son aylarda prodüksiyonun uzadığı ve neredeyse son haftalara kadar ilave çekimler yapıldığı falan söylenmişti ancak kaynağın verdiği bilgilere göre bu filmin neredeyse %75'i tamamen çöpe atılıp tekrar baştan çekilmiş. olay ilave çekim falan değilmiş yani. senaryoya ve kurguya defalarca müdahale edilmiş, hikayeler devamlı değiştirilmiş (ki bunların içinde george lucas'ın senaryo yardımlarının olduğu hikayeler de var) ve prodüksiyonun çoktan bitmiş olması gereken sıralarda asıl tasarlanan film çöpe atılıp %75 kadarı yeni baştan çekilmiş. filmi izlerken benim gibi oyuncu kadrosunda bir tatsızlık, bir yorgunluk, bir "bitse de gitsek"çilik falan sezenlerdenseniz, sebebi bu.

  - gelen bilgilere göre imparator palpatine'i geri getirme fikri abrams'ın ilk senaryosunda da yokmuş. palpatine filmde bir şekilde görünecekmiş ya da bahsi geçecekmiş ama canlı olarak ya da öyle üçlemenin ana kötüsü, rey'in büyükbabası falan gibi aptalca fikirler şeklinde değil, orijinal üçlemeye bir gönderme olarak.

  - matt smith'in canlandırdığı karakter de bu nedenle zaten sanıldığı gibi palpatine'in gençliği değilmiş. abrams ve hatta george lucas'ın üçlemenin kötüsü olarak planladıkları isim, expanded universe takip edenlerin daha iyi bileceği son of mortis'miş meğerse. matt smith, son of mortis'i oynaması için getirilmiş. hatta snoke karakterinin aslında son of mortis'in yaşlılığı olması düşünülmüş :
  matt smith - son of mortis
  snoke - son of mortis

  - ancak yapımcılar son of mortis karakterini eu'ya hakim olmayan genel sinema seyircisinin bilmeyeceğini, bu nedenle filmin pazarlamasının çok zor yapılacağını söyleyerek bu karara itiraz etmişler. bu nedenle matt smith'in çektiği sahneler tamamen çöpe atılıp adı cast list'ten çıkartılmış, yerine imparator palpatine son anda bu üçlemenin esas kötüsü oluvermiş ve çekimlerin tam ortasında filmin neredeyse tamamı değiştirilip izlediğimiz son haline dönüştürülmüş. lucas'ın sequel üçlemeye dair fikirleri ve tavsiyeleri ikinci defa dikkate alınmamış. zaten adam filmin dünya prömiyerine de katılmamıştı. aynı kaynaklar disney'in lucas'ı prömiyere bile davet etmediğini sızdırmışlardı.

  - bu arada son of mortis karakterinin dagger of mortis (mortis'in hançeri) denen bir silahı var. karakter filmden şutlanmış olsa dahi bizim izlediğimiz filmdeki sith dagger (sith hançeri) fikri bu dagger of mortis'ten geliyor olabilir.

  - haberleri geçen kaynaklar, basın-medya önünde tabii ki kibar konuşsa da abrams'ın rian johnson'a bayağı öfkeli olduğu ve the last jedi'ı da direk hor gördüğünü belirtiyorlar. the rise of skywalker'da resmen tlj'a laf sokan sahneler ve diyaloglardan bu belliydi zaten. hatta tlj, kendisinin ilk film the force awakens'ta başlattığı hiçbir öyküyü ve karakter yapısını devam ettirmeyerek silip attığı için abrams 9. filmin yönetmeni olarak seçildiği zaman senaryoda kendisine yardımcı olması için george lucas'la görüşmüş ve filmin, lucas'ın orijinal 7-8-9 kurgusunda yer alan ancak bu üçlemede maalesef neredeyse hiçbirini göremediğimiz fikirlerini ve detayları da içermesi düşünülmüş. ancak yapımcılar bu fikirleri uygun bulmamışlar ve ikinci bir tlj olur korkusuyla lucas'ın hikayelerini istememişler.

  - ve inanmazsınız ama lucasfilm bünyesindeki lucasfilm story group çalışanları lucas, abrams ve trevorrow'dan nefret ediyorlarmış ve kathleen kennedy ile rian johnson'ı tutuyorlarmış. bunlar 9. filmin yazımı sürecinde belli ki devamlı anlaşmazlıklara düşmüşler.

  - bu arada abrams ve johnson hiç iyi geçinemiyor olsalar bile abrams ve 9. filmin orijinal yönetmeni colin trevorrow gayet iyi geçiniyorlarmış. trevorrow kendi senaryosunda palpatine'in falan geri dönmediğini geçtiğimiz haftalarda açıklamıştı zaten. adam snoke'un ikinci filmde öldürülmemesini ve onun hikayesinin 9. filmde anlatılmasını istemiş ancak snoke ikinci filmde çat diye öldürüldü rian johnson tarafından.

  - dahası üçlemenin orijinal planlamasında luke'un 9. filmin sonunda ölmesi tasarlanmış. ancak rian johnson, kathleen kennedy ve kiri hart luke'un 8. bölümün sonunda ölmesi konusunda bastırmışlar. sonuçta luke bir film erken ölmüş.

  - yine bu kaynaklar 9. filmin box office hasılatı ne olursa olsun kathleen kennedy'ye yol verileceğini, bunun artık belli olduğunu ve üçlemesi zaten askıda olan rian johnson'ın da ocak ayında ayrıldığının ya da kovulduğunun açıklanmasını beklediğini söylüyor.

  işte böyle efendim. aslında adamlar (abrams - trevorrow - lucas) neler düşünmüşler, bizler neler hayal ettik, sonuçta stüdyonun kodamanlarının (kennedy - iger - hart) baskıları sonucu neler izledik...bekleyelim bakalım, bir-iki aya belli olur kim kovuluyor kim kalıyor.
  matt smith's deleted star wars rise of skywalker character revealed & other leaks
 • --- spoiler ---
  --- spoiler ---
  --- spoiler ---
  --- spoiler ---

  her sahnede ilkokul müsameresi gibi aval aval sağa sola bakıp. 3 saniyede tek yiyen knights of ren. adamlar istisnasız her sahnede el ele tutuşmuş 10 kişi mal mal sağa sola baktı sadece. bunlar da var haa bak unutmayın bunlar çok önemli bi yerde çıkacak unutmayın bak bunları dercesine gerekli gereksiz her yere koymuşlar konu mankeni olarak.

  palpatine ölmemiş abi meğersem diyalize bağlı yaşıyormuş

  snoke’u da ben yarattım diyor al bak kavanozda şeklinde. (sanki puding yapmış amk)

  kylo'nun maskesini lehimleyip tekrar birleştirmesinin tek bir mantıklı sebebi var, yeni oyuncak satmak.

  lgbt öpüşme sahnesi

  rey... rey skywalker sahnesi. (en çok güldüğüm sahneydi bariz) birden zuhur edip sen kimsin bu çorak topraklarda, soyadın ne kimlerdensin diyen klişe teyze müthiş bir detaydı. filmin sonunda acının tatlı tebessümüyle ayrılmamıza sebep oldu.

  finn’in reye söyleyeceği şeyin asla söylenmemesi, havada kalması.

  rey'in palpatinin yeğeni çıkması. çünkü palpatine ergen iken sağa sola gemi patlatan force lightning atarmış.

  star destroyerla gezegen yokedilmesi. modifiyeli executrix galiba o.

  palpatine yerin altına binlerce star destroyer ve tie fighter gömmüş bilmem kaç senedir orda duruyorlar ya. mürettebat da duruyo muymuş peki?

  bataklığa düşüp birden sith dagger bulmaları.

  ekibe tam kum yılanı saldıracak silahlar çekilmiş ancak birden bire herkesin aşka gelip durulması. ilk aşkını görmüş gibi rey ile kum yılanı arasında türk dizisi bakışması yaşanması. akabinde rey'in sevgi besleyip kum yılanının yaralarını iyileştirmesi.

  daha önce ilk düzenin en yüksek rütbeli komutanları olarak general hux ve kylo ren'in gösterilmesi. hatta snoke'un ölümünden sonra aralarında ikisinden kimin supreme leader olacağına dair ufak bir münakaşa bile olmuştu. bu filmde damdan düşer gibi general pryde adında general hux'tan daha yüksek rütbeli bir komutanın gelip hux'ı öldürmesi.

  meğersem leia jedimış hatta ışın kılıcı varmış nasıl sakladık ama? gotcha.

  finne ve bazı eski first order stormtrooperla bi hal gelmesi suretiyle silah bırakmış olmaları. finn’e bu hal gelmesinin ara ara olması, bu sayede radar gibi yer tespiti yapabilmesi.

  leia’nın dur ben şu köşede bir öleyim diyip bitkisel hayata geçip reyi kurtarması. ışın kılıcını böğrüne yiyen kylo ren'in rey'in force healı ile beraber hayata dönmesi. leia'nın han solonun görünmesini sağlayıp kylo reni aydınlık tarafa geçirdikten sonra mevlütünün okunması.(bu kısmı ben de anlamadım gördüğümü anlatıyorum.)

  rey ile kylo palpatine ile dövüşürken palpatine'in force drainle bunların hayat gücünü emmesi, akabinde bulunduğu yerin tavanını açıp gökyüzünde direnişçilerin ölümünü göstermesi. rey'in gaza gelip ayağa kalkması kylo'nun kılıcını da alıp palpatine'in üstüne gitmesi. palpatine'in "ben bütün sith'lerim meheheheheh" diye rey'e force lightning atması. rey'in çift kılıç ile lightningi emip "o zaman ben de bütün jedi'larım." demesi. palpatine 'in ve reyin ölmesi. kylo ren'in birden ayağa kalkıp rey'i resurrect etmesi. rey'in uyanması. öpüşme sahnesi ardından bu kez kylo ren'in birden ölmesi. rey'in haa tamam o zaman diyip gitmesi.

  ışın kılıcı sahnelerinde müzik kullanılmamış olması. hatta bu kısma çok şaşırdım bu film için soundtrackte duel of the fates remake yapılmış o bile çalmadı hiç bir yerde. gerçi çalmaya değecek bir sahne olmadı asla.

  rey vs palpatine düellosu gerçekten inanılmazdı, bunu anlatmaya kelime bulamıyorum.

  --- spoiler ---
  --- spoiler ---
  --- spoiler ---
  --- spoiler ---

  haricinde katılıyorum evet güzel filmdi. o bağlamda ben komple bütün sequel trilogy’e 1 verdim imdb'de. o da daha düşük bir puanlama olmadığı için. diyorum ki iyi ki sızdırmışlar o senaryoyu. okumadan gitsek kalp krizi geçirirdik. bence kesin kendileri sızdırdı millet aniden böyle bir şeyle karşılaşıp disney stüdyoları basmasın diye.

  diyeceksiniz ki abartma lan o kadar da kötü değildir. anlattığımdan daha kötü. filmi yapanların ufku, zihniyeti şu kadar bak zaten. the last jedi filmini sorgusuz sualsiz gömenlere kızmıştım başta. belki sonunu çok iyi bağlıcaklar ne biliyonuz diye. çok özür diliyorum hepinizden allah belamı versin lan benim. utandım resmen.

  böyle güldük ettik ama cidden benim inanılmaz moralim bozuldu. içimde birşey koptu gitti böyle.

  benim için bu sequel trilogy yok hükmündedir.
 • bir üçlemenin üçüncü filminin son fragmanı yayınlanmış ve bizim hala bu üçlemenin ne anlatmaya çalıştığı ile ilgili gram fikrimiz yok. bu başarısından ötürü disney'i kutlarım.
 • koca bir trilogy'nin sonu. her şey buna bağlanıyor. filmin motivasyonunu ve gerçekten ne hakkında olduğunu, neyi anlattığını bilmiyoruz. hayır, filmin konusunun saklandigindan değil. filmi yapanlar da ne anlattığını bilmiyor. müsamere gibi güreş gibi bir şey. ama film değil.