şükela:  tümü | bugün
  • yeni üçlemenin bence en büyük eksiği yan karakter yaratamayışı. kylo ve rey dışında adam yok seride hafızada kalan. ilk iki film ne kadar kötüyse sonuncusuda bir o kadar kötü olacak. adamların son çıkan fragmanda bile bu ikisi dışında koyabileceği üçüncü bir adamları yok. yani kimse finn falan merak etmiyor. oysa ilk altı film bize öyle karakterler yaratmıştı ki her sahne izleyici için özel bir anlam içeriyordu.ancak yeni üçleme eskinin ekmeğini bile yiyemedi.yani luke gibi bir efsaneyi bile saçma sapan diyologlarla hatta ergence triplerle harcadılar.

kylo ren ve rey bence yeni neslin gayet sevebileceği karakterler. ancak yaklaşık 150 dk'lık bir filmi sırf iki karakter için izleyebilmek kadar saçma bir şey olamaz. finn, poe falan ise çok çok bilndik karakterler. yani kimse tututp poe'nin cesareti için owwww demez.

orijinal seriden tarkin yeter de artar lan. düşünün yani diğer karakterler girmiyorum bile. jedi'lara, direnişe, androidlere, karanlık lordlara falan. sadece tarkin karakteri sikip atıyor yeni seriyi bile.

koskoca iki film boyunca yan bir karakteri bizlere sunamayan bizlere sevdiremeyen hatta korkmamızı sağlamayan bu serinin 3. filmi de pek tabi bok gibi olacaktır.

ha gider izlerim o ayrı. doğum günümde kendime bi hediye vermiş olurum ancak beklentim sıfır. sırf lightsaber görmek için gidiyorum. yoksa mal gibi palpatine reisin torununun olması hikayesini izleyip heycanlanacak halimiz yok.
  • hakkında çıkan yeni sızdırma haberler gerçek ise götümüzle gülmekten izleyemeceğiz demektir.

çok feci çooook.
  • umarim snoke karakterine de bir açıklama getirirler, yoksa çok sinirlenicem...
  • kariyer basamaklarını tırmanan skywalker'ın hikayesi gibi duran film. izleyelim bakalım.
  • rian johnson'un kovulduğu söylentileri yayılmış. bunlar doğruysa film gerçekten kötü olmuş demektir.

kaynak:
    https://www.youtube.com/watch?v=vvbioyxdddy

edit: @likeaboss uyardı. rian johnson'ın bu filmle ilgisi yokmuş. imdb'de gerçekten olmadığı görülüyor. bir önceki filmin yazarı ve yönetmeni, buradan sonraki yeni star wars üçlemesinin yazarı ve yönetmeni olduğu için ben varsayım olarak bu filmi de artık onun filmi sanıyordum. değilmiş. kovulma sebebi farklı demek ki.
  • filmi izlemeden ön yargı ile konuşmak belki doğru olmayacak.

ancak, böylesi mükemmel bir kurguyu ve hikayeyi yerle bir ettikleri düşüncesindeyim.

ilk 6 film sonrasında, bu son 3 filme iyi bir hikaye işlenebilir, daha iyi bir oyuncu kadrosu seçilebilirdi. ancak yapımcılar, işin efekt tarafına ağırlık vermeyi ve marka değerinden ekmek yemeye karar verdiler.

bu filmi de izleyeceğim. merakla bekliyorum. sızıntı senaryo eğer doğruysa avengers : end game gibi bir hayal kırıklığı yaşamamız olası olacaktır.( evet, avengers : end game hayal kırıklığı idi, o kadar film üzerine böylesi basit ve absürt bir final yapmak, kolaya kaçmak oldu, şahsi görüşüm böyle.)

şu seride darth vader' a doyamadım bir türlü, bir kez daha olsa görmek isterdim açıkçası.
  • 20 aralık 2019'da vizyona girecek olan, konu edindiği saganın son filmi.
  • sızan senaryoyu okudum, gerçekse kötü, gerçek değilse daha da berbat bir senaryo bekliyorum.
  • disney filmin biletlerini satın almakla suçlanıyor. amaç filmin izleyici rekoru kırdığını göstermek ve reklamı da bu yönde yapmak. disney'in bunu daha önceki filmleri için de yaptığı söylenmekte. aşağıdaki twitte bir kullanıcı sinema salonlarındaki en dandik yerlerin (ve hep aynı yerlerin) ön satışta kapış kapış gittiğini göstermiş.

https://twitter.com/…117/status/1187190646555271169
  • sızan senaryo vs. hiç okumadım fakat son fragmanla birlikte en mantıklı senaryonun aşağıdaki gibi olacağını düşündüğüm film.

son fragmanda skywalker'ın kılıcını görüyoruz yine. the last jedi'da ren ve rey bu kılıcı parçalamıştı o yüzden bana en saçma gelen kısımlardan birisi bu oldu açıkçası. fakat işin içine neredeyse sonsuz güce sahip sidios'u da soktuklarından bir türlü kurtarabilirler gibi geliyor. yani bu kılıcı görebilmemizin tek yolu aslında rey'in flashback sahneleri.

ben rey'in daha önceden baya baya jedi ya da sith olduğunu düşünüyorum. bir türlü evren karıştıktan sonra (bu karışma ren'in karanlık tarafa geçtiği an olabilir) sidious, rey'in hafızasını sıfırlıyor ya da değiştiriyor. bu hafıza olayı ile aşağıdaki bir çok olayı açıklamış olurlar;
    - rey'in, ren ile olan ilk ışın kılıcı düellosunda hiç bir şey bilmiyorken bir anda allah gibi force'u kullanmaya başlaması
    - rey'in hiç bir eğitim almadan stormtrooper'ların beynini kontrol edebilmesi
    - aslında ilk iki maddeye bağlı olarak rey'in tüm force kullandığı sahnelerin mantıklı bir açıklaması oluyor
    - skywalker kılıcının rey'i çağırması. zaten önceden de bu kılıcı kullanıyordu
    - fragmanda gördüğümüz skywalker kılıcının aslında flashback olarak gördüğümüz rey'in kullanıyor olması

daha bir çok sahneyi bu şekilde kurtarabilirler aslında. ama benim cevap veremediğim soru rey'i kimin eğittiği. sidious şu an için en güçlü ihtimal gibi duruyor. ren'in kendi tarafına geçmesiyle, rey'i bir türlü yedekte tutabilmek için böyle bir hafıza sıfırlama ya da hafızasını değiştirme işlemi yapıp jakku'ya terk etmesi de tam bir sidious planı.

tabi filme gittiğimizde şu yukarıdaki senaryodan başka bir şey görme ihtimalimiz de çok yüksek ama ne olursa olsun, şu ilk iki filmde sıçtıkları senaryoyu anca böyle toparlarlar gibi geliyor. çünkü hafıza sıfırlama olayı abrams'ın senaryo açısından elini çok rahatlatacaktır.