şükela:  tümü | bugün
 • whistleblower'ların hakkında çok fena spoilerlar vermeye devam ettikleri ya da dediğim gibi disney'in ve j. j. abrams'ın kasıtlı olarak bu tür haberler yayınlatarak seyircileri salonda ters köşe yapmaya çalıştıkları film.

  sızıntıların yeni kaynağı olan kişi the last jedi'dan daha bile kötü bir film olabilir diyor. haberlere göre bu kaynak "prodüksiyon hakkında bilgi sahibi olan", yani "içeriden" biri. o kadar ki, bu kaynak geçtiğimiz haftalarda sosyal medyaya düşen, seyircilerin salondan çıkmak istedikleri ama görevliler tarafından durduruldukları söylenen sözde ön gösterimden sızdırılan bilgilerin ve senaryo detaylarının neredeyse hepsinin doğru olduğunu söyleyip, "böyle bir ön gösterim yapılmadı, yalan bu bilgiler" diye haberler yapılsa bile disney'in iyice panik moduna bağladığını söyledi. yani o sızıntıların gerçek olduğu anlaşılmış oldu. kaynak, filmin halihazırda 5 farklı versiyonu bulunduğunu, son sızıntılardan sonra iki farklı versiyonun daha hazırlandığını eklemiş. görünüşe göre ortada sadece farklı farklı finalleri olan bir film değil, farklı farklı birden çok kurgusu yapılan bir film var.

  adamın (ya da kadının) demesine göre film karman çorman ve kafa karıştırıcı bir haldeymiş. olaylar birbirine doğal ve mantıklı bir şekilde değil de bağlanmaları gerektiği için bağlanıyormuş. film devamlı bir bilgi alıp bir gezegene gitmek, sonra oradan başka bir bilgi alıp başka bir gezegene gitmek şeklinde ilerliyormuş. film gibi değil de video oyunu gibi deniyor. bu arada filmin adında geçen ve bizlerin de "acaba neyi kastediyorlar" diye fikirler ürettiğimiz "skywalker'ın yükselişi"nin ne olduğu da belli olmuş. bundan sonrası bayağı spoiler, okumak istemeyenler başka başlıklara geçebilirler :

  --- spoiler ---

  - film boyunca jedi kavramı skywalker ismiyle eş anlamlı olarak kullanılıyormuş ve filmin sonunda tamamen skywalker ile yer değiştiriyormuş. anladığım kadarıyla kylo ren'in the last jedi'da rey'e sarfettiği, "geçmişi unut. jedi, sith arkamızda bırakalım" tarzı lafların vardığı nokta bu oluyor. sith kısmını bilemeyeceğim ama anlaşılan jedi'lık müessesesi tarih olup skywalker'lık gibi bir şeye evriliyor. yani saruman'ın the two towers'ın başlarında yüzük savaşı'nı başlatırken sarfettiği "a new order will rise" repliği gibi bir durum oluyor bu "the rise of skywalker". jedi'lık ölüyor, skywalker'lık doğuyor.

  - daha önceki sızıntıda george lucas tarafından eklendiği söylenen the secret skywalker kişisi bu son kurguda filmden kaldırılmış ve filmin son sahnesinde rey, kim olduğunu henüz bilmediğimiz başka bir kadına "i'm rey. rey skywalker" diyor ve film bu şekilde bitiyor.

  - yine daha önceki sızıntılarda filmin başlarında olduğu söylenen, luke'un gençken leia'yı jedi olarak eğittiği sahneler de filmden çıkartılmış. ancak leia yine de rey'e bir ışın kılıcı veriyormuş.

  - kylo ren ve rey film boyunca the last jedi'da olduğu gibi force aracılığıyla skype görüşmesi tarzı görüşmeler yapıyorlarmış ve aralarındaki bağ bu şekilde kuvvetleniyormuş. sonuç olarak tabii ki aşık oluyorlarmış ve kylo aşkın gücü sayesinde iyi tarafa geçiyormuş.

  - imparator'un tam olarak nasıl geri döndüğü ya da nasıl hayatta kaldığı sızıntılara sebep olan bu kimbilir kaçıncı kurguda söylenmiyormuş. daha önce return of the jedi'ın sonunda darth vader tarafından öldürülen palpatine'nin aslında gerçek palpatine olmadığı, onun bir klonu olduğu, bu filmde bu sayede geri döndüğü şeklinde bir detay varken bu kurgudan bu sahneler çıkartılmış. ayrıca bu kurgudan palpatine'nin gençliğini oynadığı söylenen matt smith'in sahneleri de kesilmiş.

  - rey'in anne ve babasının bir sith hançeriyle öldürüldüğü, bu hançerin üzerinde sith dilince rünler olduğu ve bu rünlerde ne yazıldığını çözebilmesi için c-3po'ya reset atıldığı söyleniyor. teaser trailerda görünen kırmızı gözlü c-3po büyük ihtimalle bu resetlemeyle alâkalı. e kendisine reset atılınca haliyle bütün hafızası da siliniyor. sonra tekrar bir geri yükleme yapılıyor mu belli değil ama hikaye bu şekilde kalıyorsa 9 filmin sonunda c-3po'nun 9 filmde olan biten her şeyle ilgili bütün hafıza kayıtlarının da silinip droidin sıfırlanması durumunu bekleyebiliriz sanırım.

  - başta kylo ren olmak üzere birçok kişi adına the wayfinder denilen bir nanenin peşine düşüyorlar. bir çeşit sith holocron'u olan wayfinder, rey'in ailesini öldürmüş olan sith hançerini bulabilmek için kilit önem taşıyormuş. harry potter serisinin son bölümünde lord voldemort'un bulabilmek için obsesif bir şekilde peşine düştüğü mürver asa gibi bir nesne anlaşılan.

  - rey bu sith hançeri sayesinde her şeyi çözüyor ve sırları öğreniyor.

  - palpatine gerçekten de rey'in büyükbabası çıkıyor.

  - filmin sonunda luke, leia ve anakin'in kanlı canlı bir şekilde palpatine'le dövüşmek için geldikleri söylenen sahnelerin hepsi bu kurgudan çıkartılmış. onun yerine force ghost'lar olarak gelip palpatine'le uğraşmak yerine rey'le konuşup ona destek oluyorlar. yine bir harry potter benzerliği yaşanmış oluyor böylece. 4. kitap harry potter and the goblet of fire'ın sonlarında lord voldemort mezarlıkta tekrar bedenine kavuşup harry'le düelloya tutuşunca kendi asasından öldürdüğü kişilerin hayaletleri çıkıyor ve harry'le konuşup ona güç veriyorlardı (evet, annesi ve babası da dahil).

  - daha önceki sızıntıda filmde olduğu söylenen millenium falcon'ın son savaşta havaya uçması, o sırada içinde bulunan lando calrissian, chewbacca, r2-d2 ve c-3po gibi karakterlerin topluca öldükleri sahne bu kurgudan tamamen çıkartılmış durumda.

  --- spoiler ---

  yani öyle anlaşılıyor ki bu filmin sadece farklı farklı finalleri değil, birçok farklı ve alternatif kurgusu hazırlanmış durumda. belki hâlâ bile hazırlanıyor. seyircilere test screening seansları şeklinde yapılmasa da, stüdyo yetkilileri ve yapımcılara çeşitli screeningler yapılıyor. içeriden birileri bu detayları dışarı sızdırıyor. sızdırılan bilgilerin büyük çoğunluğu gerçeklik payı taşıyor. ancak 20 aralık'ta film gösterime girdiğinde sinemalarda gösterilecek olan nihai kurgunun hangisi olacağı ve bu sızdırılan senaryo detaylarının hangilerini ne oranda barındıracağı henüz bilinemiyor. ortalık karışık diyebiliriz ama rahatlıkta. son sızıntılarla ilgili detaylı bilgileri okumak isteyenler aşağıdaki linke tıklayabilirler :

  https://boundingintocomics.com/…lace-and-confusing/
 • thrawn alliances adlı timothy zahn başyapıtında skywalker sözcüğünün chiss dilindeki karşılığının anlamı açıklanıyor. skywalker, gücü kullanarak uzay gemilerini hyperspace'te navigation computer olmadan ve bir şeylere toslamadan dolaştırabilen chiss çocuklarına verilen ad. çocuklar büyüdüklerinde bu gücü kullanma yetenekleri azalıyormuş. o yüzden navigasyon bilgisayarı olmayan chiss gemilerinde force sensitive çocuklar çalıştırıyorlarmış.

  jedi ismi gidip skywalker gelecekse bu timothy zahn'dan apartılmış bir konsept, bu bilinsin. kitaplar canon olduğu için bunda sorun yok ama seyirciler kitabı okumadılarsa ve düzgün anlatılmazsa kimse aradaki bağlantıyı anlamayacaktır. onun için paylaşıyorum.
 • bu son üçleme karakter yaratımı konusunda o kadar kötü ki, bugün aklıma şu kolpaçino örneği geldi. evet bildiğimiz kolpaçino. uyduruk bir türk komedi filmi sanılan kolpaçino'da 10 yıl sonra bile replik replik hatırlanan en az 6-7 karakter varken bu ucube üçlemede akılda kalan rey ve kylo hariç hiçbir karakter yok. bu kadar ağır sıçmak gerçekten kolay değil, tebrikler.
 • ilginç bir şekilde sözlükte pek bahsi geçmese de (hatta belki hiç geçmese de) son üçlemenin ilk filmi star wars episode vii the force awakens'tan beri yurtdışında bayağı bir muhabbet ve beklenti konusu olan poe dameron ve finn ikilisinin gay aşkının bu filmde de yer almayacağı yönetmen j. j. abrams tarafından açıklandı.

  ancak abrams lgbtq kitlenin, filminde kendilerinin de temsil edildiklerini hissetmelerinin kendisi için önemli olduğunu ve bu nedenle poe-finn ikilisini sevgili yapmamış olsalar bile lgbtq kitlenin filmde başka bir şekilde temsil edileceğinin ipuçlarını da verdi. "filmde eşcinsel bir karakter mi olacak?" sorusunu gülümseyerek ; "filmde ne olacağını söylemeyeceğim. diyeceğimi dedim" şeklinde yanıtlamış.

  hadi bakalım... "sjw yapımcıların bu seriye bir gay-lezbiyen sokmadıkları kaldı zaten" diye söylenenler şimdi öne çıksın *. benim tahminim ya keri russell'ın canlandırdığı zori bliss ya da naomi ackie'nin canlandırdığı jannah karakterlerinden biri lezbiyen çıkacak ya da daha büyük bir ihtimalle yılların lando calrissian'ının biseksüel olduğunu öğreneceğiz. (bkz: solo a star wars story)'de karakterin gençliğini gösterirlerken l3-37 isimli kadın mı erkek mi olduğu bir süre anlaşılamayan erkek sesli kadınsı droidiyle yakın ilişkisi üzerinden seyirciyi bir süre ikilemde bırakıp bunun bir yoklamasını yapmışlardı zaten :

  https://variety.com/…btq-representation-1203423286/

  edit : konuyla ilgili oscar isaac ve john boyega'nın karakterlerinin gay ve sevgili olması ihtimali hususunda makalede söylediklerini de çevirelim :

  the force awakens'ta poe ve finn arasındaki 'doğal kimyanın' the last jedi'da açıkça romantik bir şekilde işlenmediğini, bu nedenle 9. filmde de yer almayacağını söyleyen isaac buna üzüldüğünü belirterek şunları söylemiş :

  "şahsen, bu konunun sonraki filmlerde daha ileri götürüleceğini umut ettim ve diledim ama kontrol bende değil. doğal bir ilerleyiş gibi görünüyordu ancak üzücü olan şu ki, sanırım bu insanların çok korktukları bir dönem/zaman... neyden olduğunu bilmiyoum. eğer onlar sevgili olsalardı eğlenceli olurdu."

  john boyega daha az açıklayıcı olsa da o da the rise of skywalker'da poe ve finn arasında bariz bir romantik bağlantı eksikliği olduğunu söylemiş : "bu ikisinin her zaman oldukça sevecen ve açık bir ilişkisi oldu, o kadar ki daha ötesine gitmiş olsa pek de tuhaf olmazdı. ama aynı zamanda onlar şu anda sadece platonikler."
 • ayın yirmisine biletimi aldım. o güne kadar ölmezsem (malum türkiye'de yaşıyoruz) gideceğim film. mısır ve kolaya 17 lira vermek koydu tabi ama sonuçta serinin son filmi.

  ilk 4 filmi izledim. episode 5-8'i de izlerim o güne kadar. sonra 40 yıllık sw fanı gibi kendimden emin bir şekilde filme giderim. vardır benim böyle gereksiz haraketlerim.
 • inş yeni lightsaber gelirde onuda koleksiyona katarız seriyle tek ilgili olduğum kısım (bkz: lightsaber)
 • j. j. abrams isimli mala davara faydası olmayan bir zibidinin yazıp yönettiği bir film olmasından mütevellit sinemada izlemeyeceğim ilk star wars filmi. * zaten bu vasat üçlemenin ilk iki filmi de dandikti dolayısıyla üçüncüsünün iyi olacağına dair hiçbir ümidim kalmadı.

  gelen haberlerden de filmin the last jedi ayarında olacağı belli.
 • pg-13 derecelendirmesi almış olan film. böylece yanlış hatırlamıyorsam ana seride star wars episode iii - revenge of the sith ve star wars episode viii the last jedi'dan sonra pg-13 reytingi almış olan üçüncü film oluyor.

  gerçi bunu da anlamıyorum ben. hadi revenge of the sith'in sonlarında anakin'in kolunun bacağının biçilmesi, canlı canlı yanması, yanmış bedeninin grafik görüntüleri gibi şeyler vardı da pg-13 reytingi verilmesini anlıyor insan. the last jedi'da pg-13'lik ne vardı, the rise of skywalker'da ne olacak? bir disney filminin işi hiçbir zaman revenge of the sith kadar ileri götüreceğini sanmıyorum ama, bakalım göreceğiz.
 • efsane bir sinema serisinin son filmi.

  türkiye için konuşuyorum, vizyona girmesine 2 haftadan az kalmış ama film hâlâ doğru düzgün pazarlanamıyor.

  bir yedinci filmin etkisine bakıyorum, bir de buna... bu film, onun yarısı kadar bile etki yaratmadı. abi yedinci film çıktığında bim'de darth vader havluları satılmıştı yahu!

  hani amerika'daki çeşitliliği beklemek saçma ama internette star wars ayakkabısı bile bulamıyorsun yetişkin için. çocuk terliği çıkıyor: https://www.karakterdukkani.com/…ars-17972-14-b.jpg

  n'apalım, kendi fan ürünlerimizi kendimiz mi yapalım?
 • önceki film yüzünden ipi çekilmiştir. sadece eski yüzleri görmek içim bekliyoruz. star wars'ı disneyland eğlencesine dönüştürmeye çalışan herkes, kınaları istediği gibi yakabilir.