• star wars hayranları için hüzünlü bir filmdir. hani devamının çekileceğini duyduğunuz da acaba hissi uyandı ya hepimizde, işte o umutları söndürdü bu yeni seri.

--- spoiler ---

daha önce de söylendiği gibi, biraz saygınız olsun eski seriye george lucas a.
    siz bu seriyi çeken adamlar size söylüyorum siz eski seriyi izlemişsiniz ama bizler gibi anlayamamışsınız.
    force ulan bu voodoo mu sandınız.

yazıklar olsun.

en çok içerlediğimi en başta söyleyeyim, yoda lan yoda, yok rey bizden daha iyi biliyor gibi bişeyler söylüyor.
    lan amına kodumun yeni versiyon yodası, o anakini eğitme konusu için konseyde karar aldınız hatırlar mısın? bu iş bu kadar ciddiye alınırdı .

bu herifler yemin ederim eski seriye tükürmek için yapmışlar bu filmi. kitapları okudun mu diyor luke a, bak bak..
    zaten sürükleyici değilmiş.
    allahım aklıma mukayyet ol.

luke iki tane evren’in en iyi masterından eğitim almış adam lan, rey kim?

şimdi asıl yoruma geliyorum.
    anakinin hikayesi var ya anakinin hikayesi, dramadır lan, sevdiği için karanlık tarafa geçmiş bir adamdır anakin. adamın hakkıdır ulan darth vader olmak.
    herifin hayatını yaşadık yıllarca onunla birlikte.
    adam galaksinin en kötüsü olmasına rağmen adama kızamadık.

star wars yamuk yumuk uzaylı hayvan karışımı karakterlere sahip olmasına rağmen ciddi bir filmdi.

kylo ren ne için karanlık tarafa geçti?
    motivasyonu neydi?
    ulan ilk 3 filmi biz anakinin bu motivasyonu öğrenebilmek için izledik. 3 filmde anlattı adamlar iliklerimize işletti lan. herifin karanlık tarafa geçmesine hak verdik olm işte öyle bir filmdi star wars.
    şimdi bırak hak vermeyi kylo'nun neden geçtiğini bile anlayamadık.
    özetle:
    kylo niye maske takıyor? darth vaderın çakması olduğu için, darth vader niye maske takıyor?
    çünkü onsuz yaşayamıyor.
    maske kendisi, onun yaşadıklarının sembolü, kendi masterı bacaklarını kestikten sonra yanarak ölecekken,karanlık taraf gelip son kez ona el uzatıyor. adam o maske oluyor.

herifin o maskeyi neden taktığını anlatmak için ben burayı sayfalarca doldururum.

işte ben bu farkı eski seri yeni seride de aynı buluyorum, yeni seri neden var eskisinin çakması olduğu için,ç...

ya bırakın allah aşkına dahada fazla yazmıyorum lanet olsun..

--- spoiler ---
  • günlerdir düşünüyordum, sonunda kabul ettim, kötü değil baya kötü bir star wars filmi bu. gözüme çarpan çarpıklıkları ve tırtlıkları yazıyorum.

-nüfusu katrilyonlarca olan star wars evrenindeki asi sayısının 400 civarı olması beni oldukça güldürdü açıkçası. bu pezevenkler ne ummakta merak içindeyim, gezegen imha edecek güce sahip first ordera gerek yok, bir otobüs çevik yollasan yeter bu ibnelerin üzerine, komiser yardımcılarından cop yerken "amirim valla ben bunlar ne amaçlıyor bilmiyorum, tesadüfen bindim bu gemiye amirim" diye ağlarlar.

-bir de bunlar ana gemiyi terk ederken mal mal vuruldular, geriye max. 100-150 kişi kaldı herhalde. binde 0.02 oy alan aşırı sol fraksiyondan bir partiden hallice duruma düştüler, at yarışı sever zengin puştların kumarhanesi önünde oturma eylemi ve basın açıklaması yapsalar galaksiye daha çok umut verirler ha.

- filmin mantığı umut üzerine oturtulmuş durumda, sürekli oradan oynuyorlar, saf kötü adam(saf iyi ve saf kötü tırt bir senaryo demektir) olan snoke bile hala umut ediyor bu ibneler diye gülüyor, leia en sonda "evrende umut bitti glb, ii gclr" diyor. ya abi, muhalefette bu mallar olduğu sürece ne umudu, neyin umudu.

-serseri lavuk asi pilot rolündeki elemana önce "filonun anasını siktin, çıkşarı" denmesi, 5 dakika sonra "şu an tam ihtiyacımız olan adam sensin, git bişeyler patlat hadi" diye gaz verilmesi, film boyunca bu döngüden çıkılamaması nedir anlamadım. ibnede şeytan tüyü de var, amirali generali her türlü dişi bunu görünce dibi düşüyor ama asi hareketin amına kodun be evladım, her söz dinlemezliğinde onar yirmişer ölüyor asiler, bunu ne edeceğük?

-bu elemanın mallığı yüzünden çok sayıda kayıp verilmesi ve rütbesinin düşürülmesinin ardından filo liderine darbe yapıp asilerin yönetimini ele geçirmesi, daha sonra ise hapse atılacağına ya da "kovuldun siktir git" diye uzay boşluğuna doğru tepikleneceğine yeni lider gibi muamele görmesi, önderlik etmeye başlaması vs. abi bu dükkan 2 aya kapanır, demedi demeyin.

-tesisatçı, çekik gözlü karının aynı anda güvenlik görevlisi olması, ona buna şok vermesi, daha sonra işi abartıp minyatür death stara saldıran speeder filosuna katılması. (bkz: ne çabuk bitirim oldun be anam) ne alaka lan, böyle bir terfi yok, iki gün önce gevşek vanaları sıkıyorken bir anda sınırlı sayıdaki speederlardan birime komuta etmesi. bu karıdan daha iyi pilotunuz hiç mi yok ey asiler?

-nijeryalı saat satıcısı stormtrooper kardeşimiz finn ile çekik karının, star wars evreninin en gereksiz misyonlarından birine gitmesi, filmde kapladıkları yarım saatlik gereksiz yer. sırf zenci eleman da birileriyle öpüşebilsin diye eklenmiş işlevsiz karı ya. (bkz: öp beni şapşal) ciddi ciddi böyle sahne eklemişler utanmadan. dün kız kardeşin öldü, bugün başına siyahi bir elemanla beraber stormtrooperlarca idam edilmekten kurtulmak dahi sayısız olay geldi, en son speederınla siyahinin kullandığı speedera yandan çarparak muhtemelen tüm isyan hareketinin amına koydun, hala goygoy peşindesin amk mal karısı.

-geçen filmde hayatında eline ışın kılıcı dahi almamış rey'in force ve kılıç eğitimi almış midichlorian manyağı darth vader'ın torunu kylo ren'i düelloda yenmesinden sonra(bu olay star wars tarihinde gelmiş geçmiş en saçma şeydi herhalde, hatırlamak bile keyif kaçırıyor aq) en saçma olay olarak force üstadına evrilmesi var. geçen filmde de; hadi diyelim ki güç bunda çok yoğun; kylo ren'in zihin okumasına karşı koydu, eyvallah, daha sonra mind trick atmaya başladı ki sinemada "hassiktir" diye bağırayazmıştım o sahnede; bu filmde ise force nedir hiç bilmediğini öğreniyoruz, luke taşak geçmek için gözlerini kapattırıp bunun parmak uçlarına yaprakla falan dokununca bu salak karının "aha force, yeminlen hissettim" demesine inanamıyorsunuz, lan daha geçende mind trick atıyorsun sıfır eğitim ile, sonra force ile klorofili ayıramıyorsun, daha sonra da kylo ren'le gene aşık atıp force ile çeke çeke ışın kılıcı koparıyorsun. star wars tarihinin en saçma ikinci olayı da bu herhalde, başımıza bir anda force üstadı kesildi pezevenk karı.

-eyyy kylo ren; sen de geçen filmde çömez köylü kızına düelloda yenil, sonra bu bölümde de diş geçireme, ikiniz iki ucundan force pull ata ata ışın kılıcını kırın. yuh amk, dengesiz ergen irileri sizi, sen damarlarında skywalker kanı taşı, luke skywalkerdan eğitim al, sonra hocanı başına taş yağdıra yağdıra yen, snoke lavuğundan eğitim al, sonra onu da ortadan karpuz gibi kes, ama eğitimsiz tırt bir force adept kızı yeneme, afedersin senin ben aldığın eğitimini sikeyim, okuldaki hocanı sikeyim.

-snoke denilen yampır ağızlı götveren de nedir, kimdir, nereden çıktı, nasıl supreme leader oldu, kimden force eğitimi aldı, böyle güzel lightning atmayı kimden öğrendi vs. öğrenemeden kırt diye bir bebe tarafından ikiye kesildi. sıfır derinliği olan bir karakter, senaryoya kötü işlenişi ve erken final. galaksiler arası kylo ren ile rey arasında iletişimi force ile sağlayan benzersiz altyapıyı(powerplayini sikeyim) sunabilirken, force'a bu kadar hakimken bu kadar salakça ölmesi senaristlerin hanesine bir fail daha yazdırıyor. (sidious ile kıyaslayamayız, o luke'a lightning atarken koca vader tarafından öldürüldü, bu mal ise kylo'nun hislerine odaklanmışken kylo tarafından öldürüldü aq aptalı)

-snoke'un odasındaki fedai sürüsünün elindeki balta, kamçı gibi silahlar da güldürdü. böyle saçmalıklar(exotic weapon) evrende anca ücra köşelerde görülür, ne bileyim endor ayında evoklar falan balta kullanır, atıyorum jabba'nın adamları kamçı kullanır ama imparatorun mekanında royal guard için böyle şaklabanlıklara ne gerek vardı?

-game of thrones'daki brienne of tarth'ı oynayan oyuncunun seslendirdiği disko topuna benzeyen parlak stormtrooper'ın tek iyi yanı, yüzde 99 ihtimalle ölmüş olması ve onu bir daha görmeyecek oluşumuz. geçen filmdeki finn ile kılıç düellosu yapan stormtrooper kadar gereksizdi bu karakter de. neydi bu karakterin amacı, kelle avcısı kadrosunu doldursun diye mi eklenmişti saçma görüntüsüyle, stormtrooper kariyeri yapmayı seçen kadınların rütbe sahibi olabileceğini mi ispatlıyordu, hiçbir zaman bilemeyeceğiz.

-eski karakterler ölsün, ortadan kaybolsunlar diye o kadar kasmışlar ki, yeter tamam nalet olsun dedirtti. amiral ackbar öldü eyvallah, luke ermişlere karıştı, han solo da öldüydü zaten. r2-d2nin yerini fırıl fırıl etrafta dönüp duran top robot aldı, c-3po ağza bir parmak bal çalacak kadar görünüyor. arada leia'yı oynayan carrie fisher gerçek hayatta öldü, kasarlarsa grafik olarak az biraz koyarlar gelecekteki filme ama yapacak pek bir şey yok. bi tek chewbacca kaldı ama onun da kılına zarar gelirse hepten amınıza koyayım disney gibi. izlenecek, ilgi çekecek hiçbir şey kalmadı lan geride. kylo ile ren'in savaşına sokayım, bana ne olm bunların güç ile mantıksız ilişkilerinden ya da heveslerinden, korkularından. star wars original üçlemesi karanlık baba ile onun denyo oğlunun hikayesiydi, ikinci üçlemesi bir çocuğun nasıl dark sidea geçtiğinin hikayesiydi, onun hikayesi bittiğine göre bu üçleme ne sike derman olmaktadır bilmiyorum. darth vader'ın maske fetişi olan ezik torununun hikayesinden ne çıkabilir, çöl gezegeninde boktan bir hayat yaşayan forcea yatkın kişilerin hikayesi daha önce işlenmedi mi, asiler daha önce de imparatorlukla savaşmadı mı, daha önce de cvsini gönderen bir aday iş görüşmesi için imparatorun önüne çıkarılmadı mı vb.

-luke tıpkı babası gibi potansiyeli olan seçilmiş kişi tadında da olsa o da zamanında ren gibi saçma sayılabilecek hızlandırılmış üstünkörü bir eğitim alıyor sonra da darth vader'ın karşısına çıkıyordu. o zamanlar filmi george lucas yazıp yönettiğinden darth vader bunun kolunu kesip siktir ediyordu gayet mantıklı olarak. sonra luke eğitimini tamamlıyor(4 yıllık bilgisayar mühendisliği diploması alamayıp 2 aylık bilgisayar kursuna katılıyor işte) ve darth vader'ı yeniyordu(esasında bu da çok mantıklı değil ama yediriyorlar bize bir şekilde diyelim). yodaların, winduların, obi wanların vb. yanında yine de luke'un esamesi okunmaz, hani onlar bebekliklerinden beri jedi eğitimi alıyorlar, yoda 800 yıldır force kullanıyor, mace windu evrendeki en iyi kılıç kullanıcısı vesaire. bir jedi akademisi olsa, bu saydığım küçük küme profesör ise luke belki araştırma görevlisi olabilir, o da ileride kadro bulamayacak olan tırt olanlarından hem de. hayatında force'u ilk defa askere gitme yaşında görmüş biri neticede, hocaları obi wan ve yoda olduğu için onların hatırına jedi ustası diyoruz bugün kendisine. koca jedi düzeninin bu lavuğa kalması kadar kötü bir şey olamaz aq, nasıl ki anadolunun ücra bir köşesinde hacı count dooku üniversitesi açılsa, yeni açılan kadrolara da torpille abuk sabuk tipler dolsa, yard. doç. lar falan fakülte dekanı oluyor hani, aha bu durum aynısı, son jedi sensin, elinde kaynak olarak üç tane kitap var onlar da force kullanımı 101, jedi'lığa giriş ve galaksi milli tarih kitabı. diyorlar ki yeni jedi'lar yetiştireceksin, bu herif neyi nasıl yetiştirecek, neyin eğitimini verecek, ne biliyor da ne aktaracak. zaten kendi de diyor kibirliyiz, kendimizi bir bok sandık vs diye. öğrencin kylo ren'den fayak yiyorsun, herif üstüne okulu yıkıp gidiyor. utancından force'unu uçak moduna getirip aradığınız kişiye şu an ulaşılamıyor çekiyorsun millete, balıkla beraber süt tüketip besin zehirlenmesi geçiriyorsun. "sen ne mal adamsın luke skywalker..." diyeceğin sırada bir anda adam galaksiler arası sanal gerçeklik teknolojisini keşfediyor (şaka şaka, tabi ki de keşfedemiyor, yoda gelip anlatıyor muhtemelen, "bak aptal evladım, böyle böyle yapacaksın" diye). o da bişey tabi, yıllar boyu force kullanmayacaksın, sonra birden bunu yapacaksın, bunu force kullanıcısı(ustası diyenin gözüne sıçayım) olan kylo ren'e de yutturacaksın hatta. ciğeri solar adamın, ki soluyor zaten, emekliye ayrılıyor o zaman da. luke'un bu seviyede bir force gösterisi sunması ilginç ama artık powerplay var zaten, easy modeda takılıyor herkes.

-powerplay var demiştik ya, millet bir anda kılıç ustası oluyor falan hani; leia da baya baya force kullanıyor maşallah, o da öleceği zaman force ile bir olur diye bekliyorum, eğleniriz epey.

-dökülen bir senaryo var, yönetmen ne yapabilir diye adamı aklamaya çalışıyordum, kylo ren ile luke skywalker düellosunda luke skywalker matrix tadında neo edasıyla slow motion kılıçtan kaçtı, kılıç yüzünü sıyırdı falan, senin yapacağın işi sikeyim yönetmen gibi, siktiniz kırk yıllık efsaneyi, slow motion çekimini sikeyim.

-benişyo pezevengi, senin de amına koyayım baygın bakışlı gereksiz ibnetor, jarjardan daha gereksizsin lan bu hikayede.

-bugüne kadar hiper hıza çıkabilen gemilerin düşman kruvazörlerine hatta sancak gemilerine karşı kullanılabileceği neden kimsenin aklına gelmedi acaba? amına kodumun uzayında bombardıman gemisi yapmışlar şaka gibi, sanırsın vietnam savaşında komünist vietkongların üzerine bomba atacak; düşman gemisinin üzerine saatte 5km/h ile yanaşıp bombaları bırakıyor, 20 tane gemi gönderiyorsun 2 tanesi belki hedefe ulaşıyor, bala göte biri bombaları bırakabiliyor. onun yerine bu gemilerin içine birer utility droid koyup hiperhızla düşmana çarptırmayı niye kimse düşünmüyor amk. iqsü 100'den fazla olanın korgeneral yapıldığı asiler organizasyonunun günümüze kadar varlığını nasıl sürdürebildiği muamma.

-dandik bir jedi eğitimine sahip olan luke skywalker'ın depresyona girdiğini görüyoruz. normalde duygularını kontrol etmesi gereken jedilar, korku, öfke, umutsuzluk vb. duygulara kapılırsa bu onları dark side'a götürür, luke o kadar denyo ki dark side'a bile gidememiş, küçük bir sahil kasabasında ölümü beklemeye gitmiş. tam bir mal gibi gaza gelip kitapları falan yakacağım jedilar son bulacak dedikten sonra bunu bile yapamayışı, ikilemi vb. karşısında yoda'nın yüzünde beliren "senin ben yapacağın işi sikeyim" bakışını yakalamışsınızdır, sonrasında da veriyor yıldırımı. 40 sene önce yoda sana dememiş miydi "do or do not, there is no try" diye, ulan yoda zaten kendini senin sırtında taşıtmak dışında fazla bir bok öğretmedi, tek bildiğin şey bu, bari bunu unutmasaydın, biraz kalıbının adamı olsaydın.

-anlamadığım teknolojik hedelerden biri de, galaksiden galaksiye bile görüşme yapılacak olsa hat kopup duruyor her filmde, görüntü cızırdıyor falan. yani gemilerin koca koca alıcıları, üslerin koca koca vericileriyle bağlantı kuramıyor, leianın bileğindeki sik kadar bileklik evrenin diğer ucuna sinyal yolluyormuş, hassiktir.

-bi de leia ölüm döşeğindeyken yönetimi devralan koramiral mor saçlı karıya kıl oldum. sırf filme gizem de katmak için susuyor, bir şey anlatmıyor, mal gibi saatler boyunca düşman gemisinden kaçıyorlar yakıt bitene kadar falan. bizim rey'e yamanacağı belli olan yakışıklı serseri pilotumuz bağırıyor "bir planım var de ulan, ölecez hepimiz, bir planım var desene" diye, yok, mor saçlı karı susuyor. bizim pilot da zenciyle çinliyi evrenin en faydasız misyonlarından birine yolluyor, neyse sonra bakıyoruz ki gemideki kalan yakıt küçük nakliye gemilerine aktarılmışmış da terk edip kaçacaklarmış da, yok en başından beri bunu planlıyormuş da vesaire. lan sikik, baştan desene o zaman planım bu diye. gizem yaratacağım derken serseri pilot memuriyetini yaktı, eline silahı alıp gemiyi ele geçirdi? kafana sıkacaktı lan herif? biraz sikindirik olmuş senaryonun burası ama yapacak bir şey yok, filmdeki en az dandik yerlerden biri burası.

eski güzel filmlerle bu sikko filmi kıyaslayabiliriz, daha önce ne sunmuşlardı, şimdi elimizde ne var

darth sidious : sinsice cumhuriyetin ciğerini deşti, önce cumhurbaşkanı sonra başkan oldu, daha sonra da imparator oldu, bütün evreni savaşa soktu, galaksilerin amına koydu, ustasını öldürüp bilgisini öğrencilerine(darth maul, darth tyranus, darth vader allahım sana geliyorum) aktaran bir sith lorduydu
    snoke: vasıfsız bir şam babası, dünyanın en boktan öğrencilerinden biri tarafından limon gibi ikiye ayrılmıştır ama susuz çıkmıştır

han solo: jediların force'u kullandığı gibi millenium falcon'unu kullanan süfer adam, en umutsuz anınızda ortaya çıkar, prenses tavlayacak karizması vardır
    poe: tek bildiği ergen gibi atarlanmak olan bir pilot, isyancıların filosunu mundar etmiştir, kesinlikle ana karakterlerden biri olarak sayılamaz

leia: kendini direnişe adamış bir prenses, han solo'nun yavuklusu, ana karakter luke skywalker'ın kız kardeşi(ikiz), darth vader ve padme'nin kızı
    finn: asker kaçağı bir stormtrooper, en büyük korkusu gbt'dir. ışın kılıcı bile kullandırdılar bu ibneye nedense. ana karakter kesinlikle değildir, son filmde gereksizlikte kendi rekorunu kırmıştır

luke skywalker: darth vader'ın oğlu, çiftlikte sıkıcı bir hayat yaşarken yolu direniş ile kesişiyor, obi wan ve yoda'dan eğitim alıyor, darth vader ve imparator'a karşı savaşıyor
    rey: bir anda jedi master seviyesinde lightsaber ve force kullanabildiği bize inandırılmaya çalışılan fason karakter

chewbacca: han solo'nun sağ kolu, kıllı pilot, ekibin olmazsa olmazlarından, yavin'de, endor'da, hoth'da, bespin'de, her yerde çarpışmış wookie
    chewbacca: rey'in özel şoförü haline gelmiş bir gariban

r2-d2: en sevdiğimiz astromech droidimiz
    bb-8: yeni astromech droidimiz, hakkını verelim bu arkadaş da fena değil

c-3po: eşşeğin sikine konan kelebek misali, aksiyonlu sahnelerin olmazsa olmazı protokol droidi, r2'nun ezeli ve ebedi kankası, yapan kişi anakin skywalker
    boş: bunun yerine bir şey konmamış

lando calrissian: bir gaz gezegeninde üst düzey yönetici, millenium falcon'u han solo'ya kaptırmış eski sahibi, büyük kumarbazlardan, han solo'ya ihanet etti, pişman oldu, darth vader'a baş kaldırdı, asilere katıldı, han solo'yu kurtarmak için chewbacca ile sırt sırta dövüştü vs.
    benicio del toro'nun canlandırdığı yavşak: bu mudur yani, öylesi yere ve öneme sahip bir rol yerine 10 dk gözüken baygın bakışlı bir yavşak koymuşlar

boba fett: kelle avcısı, aşırı karizmatik ve güçlü kötülerden, antagonist gibi antagonist
    boş: buna benzer bişeyler de eklememişler, zorunda değillerdi tabi ama öyle kötü yancısı bir tip görmek isterdim

grand moff tarkin: taşakları dökme demir imparatorluk subayı, vader'a cart curt edebilen imparatorla beraber iki insandan biri
    general hux: kylo ren'le kaseti varmış diyorlar yoksa o mevkide ne arıyor bilmiyoruz, tarkin bunu taşaklarıyla döver

ben kenobi: obi wan kenobi, inzivadaki jedi ustası, luke'un hem ustası hem akıl hocası, darth vader'ın da ustası, güçle bir olmuştur
    luke skywalker: rey'in akıl hocası, o da inzivadadaır, rey'in ustası askşfjhsa skfjhassfkgjan

yoda: hocalar hocası, luke'u eğitmiş ve ardından güçle bir olmuştur
    yoda: luke ile taşak geçmeye gelmiş sonra gitmiştir, 2 dk falan göründü filmde, yani aslında yoda yerine bişey konmamış

darth vader: star wars orijinal üçlemenin baş kötü karakteri, ikinci üçlemenin ana karakteri, heykelini dikecek olsak taşaklarına beton yetmez derdim ama taşaklarının obi wan tarafından kızartılmış olma ihtimali yüksek. anlatılmaz yaşanır tadında bir karakter, hani alemler onun yüzü suyu hürmetine yaratılmış desek yeridir, güce dengeyi getirecek seçilmiş kişiydi
    kylo ren: ağzını siktimin malı, bu ikisini kıyaslayan adamın amına koyayım

onun dışında hafif rol değişimleri var, eskinin amiral ackbar, mon mothma vb. yancı rollerini leia falan dolduruyor artık, ewok yerine başka sevimli hayvancıklar koyuyorlar.

peki eskinin bu kadar önemli, ilgi çeken, konuda kilit yere sahip vb. karakterleri yerine, hani sayıp döktüm ya o kadar; yeni bir şey eklenmiş mi? eklenmemiş, boş amk. ne villain villain rolünü doldurabiliyor, ne antagonist var ortada, ne bizim ekipte liderlik vasfı olan biri var, ne usta ustaya benziyor ne öğrenci öğrenciliğini biliyor, bok gibi lan, bok gibi. gizemli kötü imparator, force ile bir olmak, serseri pilot vb. her şey daha önceden de var olduğu için yenilik sıfır diyebiliriz(luke skywalker'ın force illusion u var mesela, o iyiydi innovasyon adına).

yani bundan kırk sene önce ışın kılıcı görüyorsunuz oha diyorsunuz, jedi görüyorsunuz force morce kaya falan uçuruyor oha diyorsunuz, darth vader görüyorsunuz kötü adam kavramınız değişiyor, at-at görüyorsunuz oha diyorsunuz, death star görüyorsunuz oha amını sikiyim diyorsunuz...

bu film daha doğrusu bu seri sadece miras yiyen tırışkadan bir şeydir, kırk sene geçti hala death star, hala x wing tie fighter kapışması. ikinci üçlemede jedi order, imparatorluk öncesi cumhuriyet, arena savaşı, order 66 vs görmüştük mesela, şimdikinde ne var ulan, ne var ilginç bir şey olarak? darth maul'un çift taraflı kılıcına bak, bir bi kylo isimli hamam oğlanının kabza koruyuculu kılıcına bak, yapacağınız işi sikeyim. neyse sakinim.

olmamış canım benim. star wars filmlerini izleyip de bunu beğenen adamın önüne tren koy onu da izler. üç beş göz boyayan, keyif veren sahne var diye övecek değiliz herhalde. ocağın sönsün lucas, disneyden aldığın paralar zehir zıkkım olsun.
  • feci spoiler, filmi henüz izlemeyenler uzak dursun.

--- spoiler ---

içses: bu nasıl gemi amk ütüye benz...heee :)

--- spoiler ---
  • luke skywalker’ı (mark hamill’ın açıklamalarına dayanarak) çıldırmış ve korkak gibi göstermeleri en korktuğum şeydi; üzgünüm tam olarak öyle göstermişler. en azından fragmandan öyle görünüyor.

bir diğer çekincem de rey’e olağanüstü bir güç bahşetmeleriydi, o da olmuş. gücüyle dağı taşı çatlatan biri yapmışlar rey’i ve asıl ilginç olan bunun grand master luke’u ürkütmesi.

cesaretiyle koca imparatorluğu deviren ve karanlık lordu tekrar aydınlığa çeken luke skywalker nerede, bi öğrencisi karanlığa düştü diye aklını kaybeden luke skywalker nerede...

heyecanlanmadım diyemem, yine mal gibi heyecanlandım ama disney ya da mevcut lucas film yönetimiyle aynı pencereden bakmıyoruz biz bu evrene, çoktan alıştık zaten yitip giden star wars’a.

+ uzay savaşı sahneleri hiç fena durmuyor.
  • cumhuriyet bu kadar sık yıkıldığına göre belki de galaksi imparatorluk istiyor olamaz mı diye bir düşünülmesi gereken serinin son filmi. bir de şu çeşitlilik olayı sıkmaya başladı. kadınlar, siyahlar, latinler, asyalılar derken iş film yapmaktan çıkıp kamu spotuna dönüyor.
  • filmi bugün izledim ve beğenmedim.
    işin ruhunu anlamayan insanların yaptığı uzayda geçen bir aksiyon filmi.
    puanım 5,5/10.

benim için bir filmi star wars yapan 3 temel özellik vardır.

1. merkezinde lucas'ın doğu felsefelerinden ve özellikle taoizm'den beslenerek yarattığı güç miti
    2. güç'ün öğretmenden öğrenciye aktarılması ve güç adına yeni bir şey duymamız
    3. iyinin ve kötünün iyi ve kötü olma motivasyonları

--- spoiler ---

şimdi hepsini tek tek inceleyelim:
    1. the last jedi'ın merkezinde bir güç olduğunu söylemek zor. güç, filme güzellik katan bir motif adeta.
    2. filmde olabildiğince yüzeysel bir şekilde geçen güç'le karşı karşıyayız.
    filme göre güç, etrafımızı sarar falan filan işte.
    güç'ü anlatamayan filmin güç'ün öğretmenden öğrenciye aktarılmasına da yer vermesi beklenemez.
    güç adına yeni bir şey de duymuyoruz.
    örneğin bölüm: ı midichlorian'lar ve yaşayan güç (living force) hakkındadır.

star wars bölüm ı’de obi-wan ile qui-gon arasında şöyle bir diyalog geçer:
    qui-gon: endişelerini merkezine koyma obi-wan. tüm dikkatini ait oldukları yere, bu ana ve buraya ver.
    kenobi: ama usta yoda geleceğin farkında olmam gerektiğini söyledi.
    `qui-gon:` ama karşılığında şu anı vererek değil. yaşayan gücün farkında ol, genç padawan.

şimdi diğer filmlerdeki güç'ü tek tek yazmıyorum vakit çok geç oldu ve sabaha sunumum var.
    star wars felsefesini merak ediyorsanız blog'umdan bu yazıyı okuyabilirsiniz.

3.
    star wars'un en iyi yaptığı şey kötünün kötü olma motivasyonunu çok iyi anlatması.
    anakin'in karanlık tarafa geçmesinin sebebi ölümsüzlüğü öğrenerek padme'yi kurtarmaktı. ama karanlık tarafa geçince yanında gelen bonus yani hırsı padme'nin ölümüne neden oldu. çok ilginç değil mi? onu kurtarma sebebin, onun ölümüne neden oluyor.
    işte star wars bu kadar iyi bir seriydi.

the last jedi'da kötü neden kötü biliyor muyuz? yani şimdi buraya yazmaya bile gerek duymadığım bir takım yüzeysel nedenler var diyebiliriz. ama bunlar kendimizi onun yerine koyup aynı yolu izleyeceğimizi düşündüren nedenler değil.

işte böyle lucas.
    sen çocuğum dediğin
    star wars'un "beyaz köle tacirlerine" sattın. onlar da ruhunu çıkarıp üstünü boyadı.

bu arada söylemeden geçemeyeceğim ilk defa bir star wars filminde tanrı lafı geçti. neydi şu leia'nın yerine geçen kadın. hah, holdo.
    işte bu holdo asileri uğurlarken "tanrı onların yolunu aydınlatsın" diye bir laf etti.
    tanrının olmadığı bir evrende tanrı lafı duyduk.

edit: mutebaki uyardı, bölüm i'de de tanrı lafı geçiyor.

qui-gon : your gods demand that his life belongs to me now.
    boss nass : hisen live tis yos, outlauder. begone wit him.
    jar jar : count mesa outta dis! better dead here, den deader in da
    core...yee guds, whata mesa sayin?!

burada qui-gon "your gods" derken onların inancına atıfta bulunuyor, tanrıya ya da tanrılara inanan grup jar jar'ın da üyesi olduğu ilkel bir grup.
    bölüm: viii'de ise resistance'tan olan birisi "tanrı yolunuzu aydınlatsın" gibi bir şey diyor. daha gelişmiş bir toplum yani.

lucas ilk bölümde bilinçli bir şekilde kullanmış olabilir, ilkel toplumları tanrılara inanıyor gibi göstermek istemiş olabilir. ama bölüm viii'de ise hata gibi duruyor bana göre.

ama bence tanrı lafı ikisinde de geçmemeliydi.

--- spoiler ---

şimdi bizim bu yeni seriden çıkarmamız gereken ders şu olmalı:
    1. işin yaratıcısı, ona duygusal bir bağ ile bağlı olan kişi ayrılırsa, bu süreçte olmazsa ya da bunu satarsa yerine kim gelirse gelsin çıkan iş ruhsuz oluyor.
    2. start-up'ları satın alan büyük şirketlere bakın. hepsi o satın aldıkları start-up'ı kuran kişileri koruyor. onları kendi yönetim kuruluna alıyor.
    facebook, whatsapp'i aldı, ceo'sunu kendi yönetim kuruluna koydu. whatsapp'i yine aynı adamlar yönetiyor. facebook o know-how'ı kazandı yani.
    turkcell, gelecek vaad eden fizy'yi yıllar önce satın alınca ne yaptı? kendi ekibini fizy'nin başına geçirdi. şimdi fizy diye bir şey var mı? var ama o fizy değil işte...
  • filmi dün izledim. çıkar çıkmaz kafamdakileri tam oturtmadan hemen bir şeyler yazmayayım dedim. verdiği gazla çok da güzel olmayan sahneleri beğenebilir veya aslında anlamı olan sahneleri anlayamayıp, bu ne lan diyebilirsiniz.

en sonunda verdiğim karar şu oldu; film olarak bakarsak güzel ve sürükleyici bir film... ama star wars evreni açısından bakarsak çok büyük eksikleri var.

--- spoiler ---
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---

kylo ren'in hala çelişki yaşıyor olmasını zaten bekliyorduk. bunu güzel de aktardılar bana kalırsa. annesi öldüremeyeceğini bekliyordum da, leia'nın süperman vari kurtulması pek olmadı bence. tamam leia da luke kadar force konusunda güçlü, sonuçta ikizler ama hayatı boyunca çok az, belki de hiç force kullanmamış olan birinin böyle kurtulması biraz ucuz geldi bana... ki ölmüş olsaydı, daha filmin başlarında duygusallığı (ki kadın gerçekte de öldü) tavan yaptıracak, kylo ren'e de annesinin ölmesinden dolayı yanlış tarafta olduğu hissini daha da artıracaktı.

rey ise tam bir mary sue...

tamam doğuştan çok kuvvetli bir force potansiyeli olabilir ama bire bismillah yani... eğitimin hiç mi önemi yok? eğer öyleyse, tanrısal bir force user olma potansiyeli olan anakin skywalker, 15 yıl jedi eğitimi almış olmasına rağmen neden hala en güçlü force user olamıyordu? neden tam potansiyeline ulaşamıyordu? ee bu kız 3 günde falan ulaştı? ailesi de star wars dünyasında geçmişi olan bir karakterden bekliyorken, gerçekten de çapulcu çıktı. hadi diyelim force'u hakikaten aşmış, çok kuvvetli... ulan peki lightsaber kullanma yeteneğini nereden kazandın? insan kendi kendini keser onunla.

luke bile ilkten gayet beceriksiz bir jedi'ydı. ilk filmin zaman dilimiyle ile üçüncü filmin zaman dilimi arasında 5 yıl fark var. bu 5 yıl içinde olgunlaştı luke... ki aslında o bile az.

luke'u da harcamışlar zaten... yoda'nın o çılgın, sevimli, hafif delirmiş halleriyle, obi-wan kenobi'nin benden geçti artıklığını alıp, karıştırıp, luke'a yedirmişler. ya empire strikes back ve return of the jedi'dan çok büyük esintiler yapıp duygusallığa vurmak istemişler ya da bildiğin copy-paste yapıp kolaya kaçmışlar.

-luke'un yoda-kenobi karışımı hali.
    -rey'in, luke gibi eğitimini yarıda bırakıp, '' i know there is still good in him'' deyip kylo ren'i light side'a çekmeye çalışması.
    -kylo ve rey'in asansör kullanarak, snoke'un yanına gitmeleri (luke ve vader)
    -snoke'un özgüveni tavan yapmışken, kendi apprentice'i tarafından haşat edilmesi (bu konuya da ayrı gireceğim)
    -kylo ve luke düellosunda bile luke biraz zorlasa ''if you strike me down i shall become more powerful than you can possibly imagine'' diyecekti.

hele kylo'nun luke yüzünden snoke'a tam kucak açmış olması bana çok saçma geldi. luke ki darth vader gibi her şeyini kaybetmiş, kaybedecek başka hiçbir şeyi olmayan, yıllardır dark side'tan beslenen bir adamı bile, inadı sayesinde dark side'tan kurtarabilmiş bir kişi, nasıl oluyor da 15-16 yaşlarındaki kendi öz yeğenine saldırmayı düşünüyor? üstelik uyurken?! zaten en başta snoke, kylo'nun aklını kurcalarken luke nerelerdeydi? bu çocuk onun apprentice'i değil mi? devamlı götünün dibinde olması gerekmiyor mu? hadi diyelim bir şekilde kaydı çocuk dark side'a... peki, luke'un pes edip, ben gidiyorum demesi luke'un karakterine yakışıyor mu?

luke'u 2. plana atlamalarına çok gıcık oldum ben açıkçası. fragmanlardan falan da belliydi böyle olacağı da, yani biraz daha ön plana çıkmasını bekledim hep. bu üçleme kylo ve rey'in hikayesi diye gözümüze gözümüze soktular. luke'un neden daha genç ve mavi lightsaber'lı haliyle kylo ren'in karşısına çıktığını hala anlamadım bu arada. yeşil olan kendi lightsaber'iyla neden çıkmadı ki? vader'ın kırmızı lightsaber kristalini de yaşadığı yerde saklıyordu. aslından filme gitmeden önce o kristali bir şekilde bir lightsaber'a takıp kullanacak diye bekliyordum.

neyse, may the force be with you luke, üçlemenin son filminde force ghost olarak görüşmek üzere. bu arada bu kadar olay yaşanırken, anakin, obi-wan ve yoda nerelerdeydi arkadaş. bir tek her şey olup bitmişken yoda gösterdi kendini. force ghostların fiziksel dünyaya etki yapabilmesini de ilk defa gördük. o adada light side zirve noktasında olduğu yapabilmiş olma ihtimali kuvvetli bunu ama ha yok force ghostlar her türlü, her yerde bunu yapabiliyorsa, zamanında obi-wan ve yoda neden vader ve palpatine'e müdahale etmedi diye sorar insan.

şimdi gelelim snoke'un ölümüne... öncelikle kendisi bir sith değil, sadece bir dark sider. devamlı görüyorum bunu bu başlık altında... delirteceksiniz beni.

ben hayatımda bu kadar şişirilmiş olan başka bir karakter daha görmedim. öyle güçlü, böyle güçlü, vader'dan güçlü, palpatine'den güçlü, ortalığını anasını belleyecek derken hooop ortadan ikiye ayrılıp ölüverdi. ki halbuki kendisinde palpatine'in manyaklığı ve gücünü hissediyordun filmin başlarında. teknoloji kurbanı olduk bence. 1980'li yıllarda bu teknolojik güç olsaydı palpatine ve özellikle de vader çok daha acayip bir yerlerde olurdu şuan film dünyasında.

ölümü de tipik bir dark side zaaflığından oldu... anakin'in obi-wan'dan çok daha güçlü olmasına rağmen sakat kalmasına sebep olan, palpatine'in her şey benim, siz kimsiniz ki lan köpek derken ölmesine sebep olan özgüven.

hadi anakin ve palpatine'in gerçekten güvenebilecekleri bir özgüven kaynağı vardı... palpatine neredeyse her şeyi sıfırdan kurmuş, ağzından çıkan her sözü yasa haline getirebilmiş ve de sith tarihinin gelmiş geçmiş en güçlü force userlarından biriydi. anakin vs. obi-wan'da da, anakin de, obi-wan da çok iyi biliyordu ki, anakin o düelloyu kazanmaya çok yakındı. anakin hem daha genç hem de daha kuvvetli olan taraftı... artık şansını zorladı mı diyelim bilemiyorum ama sonuç olarak bok etti tabii. peki snoke? elle tutulur bir özgüven kaynağı yok. karşısında stabil olmayan 2 tane yeni yetmeyle alay ederken, rezil rüsva oluyor.

snoke belli ki force tarafında boş bir adam değil (yine de abartılan kadar bir şeyi yok bence), kylo ren'den de şuan için daha kuvvetliydi. şuan için diyorum çünkü kendisinin de dediği gibi, kylo ren, skywalker soyundan geliyor. yani potansiyel olarak kylo daha güçlü. zaten tüm star wars filmlerinden de bildiğimiz üzere ne kadar güçlü olduğun değil, sahip olduğun gücü ne kadar iyi kullandığın önemli.

kylo ren, o sahnede bildiğin manipüle ediyor snoke'u. hissettiği düşünceler aslında rey için değil, snoke için... ve snoke bunu o aşırı özgüveninden anlayamıyor. snoke, kylo ren'e seni yanlış değerlendirmişim, sen kim yeni darth vader olmak kim diye hakaret ettiğinde kylo ren zaten o an kafaya koymuştu snoke'u öldürmeyi. sadece bir bahane arıyordu. yani aslında light side çelişkisinde olduğu için yapmadı bunu. kylo ren'in bu yaptığı hareketin bir benzerini anakin, clone wars'ta yapıyor. tabii yaptığı kişi force sensitive değil. normalde force sensitive olan bir kişi, etrafında force'la etkileşim halinde olan şeyleri hissetmesi lazım. o yüzden iki force sensitive arasında direkt force'la birbirlerini alt etmeye çalışmak yerine lightsaber dövüşü olur.

iki karakterinin aklını birbirine bağlayacak kadar force gücün olsun, ama yanında hareket eden lightsaber'ı hissedeme, kızın aklını bağladığın yer olan luke'un adasını göreme. mantık.dll not found.

adamın hakkında ne bir şeyler öğrenebildik, ne de öyle ahım şahım bir şeylerini gördük. yani ya bir şekilde üçlemenin son filminde tekrar karşımıza çıkacak ya da harbiden boşa o kadar şişirildi ve de çok kolay harcandı. cesur olduğu kadar, baş da ağırtabilecek bir karar.

kylo ren'in karakter gelişimi filmin başından ortalarına doğru hep yükseliyordu ama filmin sonlarına doğru eski emo haline geri döndü. halbuki iyi gidiyordu niye öyle oldu? snoke'u öldürdüğü ve general hux'a force choke yaptığı sahneye kadar bir an için genç darth vader'ı gördüydük halbuki. luke'u görünce devreler attı gene. bir de kylo ren, knights of ren'in lideri değil miydi lan? nereye gitti bu çocuğun yandaşları?

şu force userların, force sahibi olmayan kişilerle birebir münakaşa edip, hele hele de zar zor galip çıkmasını da hiçbir zaman anlayamayacağım. praetorian guardlar az kalsın kylo ren ve rey'i harcıyordu. yani insan bir force push yapar, ne bileyim bir force freeze yapar, neden direkt lapadak lightsaber'la saldırıyorsun ki... lightsaber dövüşünü de pek beğenmedim. bir revenge of the sith'teki koreografilere bak, dövüş estetiğini bak, bir de bu filmdeki hantallığa bak. belki de şu mantıkla bakarsak bir nebze kurtarabiliriz, hem kylo ren hem de rey çömez oldukları için estetiksel bir dövüş olmamış olabilir. çömez oldukları için bam güm oldu hep.

geriye kalan finn'dir, captain phasma'dır, general hux'dur, poe dameron'dur falan pek de umrumda değil açıkçası. belki de filmin en büyük eksiklerinden biri de budur. yan karakterlerin neredeyse hiçbiriyle bir yakınlık kuramıyorsun, ölse üzülmeyeceksin. eski filmlerin yardımcı/yan karakterlerine bak bir de: han solo, grand moff tarkin, qui-gon jinn, boba fett, mace windu, darth maul... bu yeni üçlemede biraz general hux'u sevdim, bir de işte finn ara sıra espri yapıyor.

üçlemenin son filminde kylo ren'i dark side'tan kurtarabilecek tek kişi, taptığı kişi olan darth vader aka. anakin skywalker'dır... bu artık çok açık bence. başka hiçbir türlü geri dönmeyecek. aslında baş koyduğu yolda kararlı olması karakteri açısından güzel bir şey... ama tabii ''kötü''nün kazandığı bir üçleme sonu olamayacağı için ya ölecek ya da dark side'ı bırakacak. o yüzden son filmde anakin'i force ghost olarak görebilme ihtimalimiz baya yüksek. zaten kylo hala tam bir dark sider değil... hala çelişki yaşıyor.

artık 9. filmde bir avuç kalmış resistance'la, 8. filmde ortalıktan kaybolmuş olan knights of ren'in çatışmasını izleyeceğiz. herkes ya ölüyor ya force ghost oluyor. force user kalmadı anasını satayım. yani o kadar kalmadı ki, filmin sonunda görünen atçı çocuğu force sensitive yaptılar. hani bak bitmedi ha geliyor yeni jenerasyon diye.

işin sonunda da şunu anladım ki, star wars = anakin skywalker'dır aga... olmuyor yani. film ne kadar güzel olursa olsun, o olmadan olmuyor, bir şeyler hep eksik kalıyor... en azından benim açımdan bu böyle. vader ismi geçince tüylerim diken diken oluyor. rogue one'daki 1.5 dakikalık sahnesini, yeni üçlemenin tüm filmlerine tercih ederim. bu eldeki teknolojiyle episode 3 ve episode 4 arasında geçen, sinema evreninde anlatılmamış olan 15-20 yıllık kısma bir vader üçlemesi çeksinler, yemin ediyorum tüm sinemalar ilk 1 hafta kapalı gişe oynar.

9. film için artık bekleyeceğiz, gidip izleyeceğiz, sonuçta kakalardan star wars figürleri yapsalar satın alınır ama yani artık çok da şey yapmamak lazım demek. zaten nasıl bağlayacaklar bu filminden sonra onu da bilemiyorum. sanki son filmde yapılması gereken çoğu şeyi bu filmde yaptılar.

çok büyük eksikleri olmasına rağmen, akıcılığıyla (4 saat sürseydi oturup izlerdim), esprileriyle (ütü sahnesi, rey'in ''force'u hissettim! force'u hissettim!'' diye sayıklarken aslında luke'un ot ile dokunması, chewbacca'nın porglardan birini pişirip tam götürmek üzereyken diğer porgların ona üzülerek bakması), eski filmlere göndermeleriyle (copy-paste değil diye umuyorum) ve aslında birçok konuda ters köşe yapmasıyla, the last jedi'a 10 üzerinden 7 veriyorum.

--- spoiler ---
  • master yoda force u kullanarak geri gelip, "daha özgür bir türkiye için referandumda hayır" diyecektir.

at fava bekle...
  • içinde i have a bad feeling about this sözü geçmeyen tek star wars filmidir.
    ne kadar kötü olduğunu siz düşünün.

edit: bu lafı bb8'in bip'lerle söylediği iddia ediliyor ama ben i have a bad feeling about this sözü aynen bu şekilde söylenmedikçe, bu söz söylenmedi diye kabul ediyorum.
  • star wars öldü, mickey mouse öldürdü!

film kötü... bu filmi beğenen herkes star wars'ın katilleri listesine adını yazdırabilir.

eminim pek çok insan beğendi ve muhtemelen yere göğe sığdıramıyorlar... yorumlara bakmak dahi istemiyorum çünkü daha da fazla sinirlenmek istemiyorum. bu filmi de tıpkı phantom menace çıktığından hasret yüzünden beğenenler olduğu gibi çok beğenenler olacak ne var ki yıllar sonra tekrar izlemelerde filmin ne denli saçma sapan bir şey olduğunu anlayacaklar.

force awakens'ta yüzümüze fırlatılan pek çok şeye ses etmedim, ileriki filmlerde açıklayacaklar dedim... ama yok! hiçbir şey açıklanmıyor. açıklanmadığı gibi insanın kafasını karıştıran tonla, bilindik star wars mitosuna aykırı şey ekleniyor.

sanki film yapımcıları, eski altılamaya bakıp oradan bazı konseptleri bir araya getirip çorba edip önümüze sunuyorlar.

gömmeye nereden başlasam bilemedim... ortadan girdim ama en iyisi en baştan başlamak.

filmin ilk 10 dakikası... bu ne? abi bu ne?

direnişçileri yok edecek ilk düzen kuvvetlerini bir tane fighter durduruyor ve saçma sapan bir oyalama taktiği kullanıyorlar; poe dameron isimli daha 7'nci filmde ölmesi gereken gereksiz karakter çıkıp general hux'ın anasına selam söylüyor... ve bu oyalama taktiği ile direnişçiler kurtuluyor, abi bu ne? kim yazıyor lan bu senaryoyu? 10 yaşındaki çocuklar mı? gerçekten merak ediyorum.

hadi onu geçtim bu tansiyonu yükseltmek için hep her zıkkımın son saniyede başarıya ulaşması aptallığı nedir?

bana birisi çıksın lütfen yalvarıyorum bu filmin ilk 10-15 dakikasının neye hizmet ettiğini söylesin?

yani film "ilk düzen, direnişçileri köşeye sıkıştırdı, son teknoloji takip sistemleri sayesinde ilk düzen kuvvetleri ışık hızında sıçrama yapan direnişçileri takip etmekte ve yakıtları tükenen direnişçi filosu, ilk düzen'den kaçmakta..." şeklinde bir yazıyla başlasa ve ilk 10 dakika filmden çıkarılsa ne olur? ben söyleyeyim hiçbir şey olmaz!

dahası leia'nın uzay boşluğunda uçtuğu akla mantığa, fiziğe hiçbir şeye uymayan o gereksiz aptal sahne yok olurdu... kim yazdı o sahneyi? yani leia gibi güçte hiçbir yetkinliği olmayan bir karakter uzayda uçabiliyorsa, bakın uzayda, nefessiz! o zaman darth sidious, dart vader, yoda, luke skywalker gibi onlarca güçte ustalaşmış adam mal mı, bu müthiş güçleri kullanmıyorlar? ya darth sidious bildiğin fırlatılıp atılarak öldürülüyor... yani aptalmış demek ki bu adam... niye uçmuyorsan dostum? niye seni leia gibi a noktasından b noktasına ittirecek gücün yok. yazık.

senaristlerin hiç mi star wars karakterlerine bir saygısı yok anlayamıyorum.

filme zorla asyalı karakter sokarak ırksal çeşitliliği artırmaya çalışmak bana sorarsanız en büyük ırkçılık... disney bunu son iki filmdir yapıyor. mantık yok, hiçbir şey yok.

finn karakteri adını hatırlamadığım -niye hatırlayayım ki?- asyalı hatunla karşılaşıyor ve asyalı hatun birden ilk düzenin takip sistemini çat diye çözüyor dahası kızcağız bunu finn'e anlatırken birden ne hikmetse finn karakteri de aynı aydınlanmayı yaşıyor... ya bir siktirin gidin arkadaşım. bu film serisi tesadüfi gelişen olayların akıl almaz sonuçlara yol açmasından zaten yeterince acı çekiyor bunu daha da fazla suistimal etmenin mantığı nedir? nedir yani?

gelelim aptal saptal uzay savaşı sahnelerinden sonrasına... rey'le luke'un buluştuğu sahneye... luke skywalker ışın kılıcını, hani şu 7'nci filmin sonunda rey'in beeeyle uzattığı o ışın kılıcını bildiğin fırlatıp atıyor... af buyur? fırlatıp atıyor!

ey senarist, salondaki hiç kimse gülmedi. hani bu sahneyi sen sırf komiklik olsun diye ekledin ya... olmadı işte. komiklik olmadı. luke skywalker'ın karakterini bir hareketle mahvettin sadece... ki buna cidden değinmek lazım... luke skywalker bu filmde yok! filmde etrafta luke skywalker diye dolanan kişi luke skywalker değil. olmaz. kabul etmiyorum.

mark hamil boşuna hoşnutsuzluğunu dile getirmemiş! senaristler bildiğin luke skywalker efsanesini yok etmişler... çöp etmişler... yazık etmişler... oysa ki ne umutlarımız vardı; acaba ne olmuştu da luke skywalker tüm galaksiye sırt dönmüştü, ne olmuştu da yetiştirmeye başladığı o yeni nesil jedi'lar yok olmuştu, ne olmuştu da yeğeni ben solo kendisine ihanet etmişti!?

ben size söyleyeyim; luke skywalker, bir anlık gaflet anıyla karanlık tarafa çekileceğini 'gördüğü' yeğeni ben solo'yu öldürmeye kalkıyor...............yanlış okumadın. evet, luke skywalker karanlık tarafa düşeceğini 'gördüğü' ben solo'yu öldürmeye kalkıyor!

luke skywalker.

luke motherfuckin skyfuckinwalker.

anakin skywalker'ı, sidious'un elinden alıp onu aydınlağa taşıyan luke skywalker. yeğenini. öldürmeye çalışıyor.

luke skywalker.

büyük usta, son jedi, son umut; luke skywalker! yeğenini, karanlık tarafa düşer diye, öldürmeye kalkıyor. masum bir genci, öldürmeye kalkıyor. luke skywalker, gezegenleri yok eden, jedi'ları yok eden, yüzlerce binlerce insanı/uzaylıyı katletmiş, darth vader'ı aydınlığa çekmiş olan luke skywalker! son ana kadar anakin'e güvenmiş, son ana kadar vader'ın içindeki aydınlığa güvenmiş luke skywalker!

bakın luke skywalker!

lan........

kim yazdı olm bunu? kim yazdı bunu? kim!? kim? aloooooooooooooooo...

ilk defa bir filmi ciddi ciddi yarıda bırakmak istedim.

yani bu film senaristin, yönetmenin, yapımcının, oyuncunun aklının tutulduğu bir anda yapılmış, başka bir açıklaması yok! ben bu kadar rezalet, kendi fan kitlesine bu kadar hakaret eden, onları aşağılayan bir yapım daha görmedim. yazıklar olsun!

daha sövecek çok şey var... kısa tutmak istiyorum ama mümkün değil gibi. filmde o kadar çok aptal saptal, komik olsun diye eklenmiş ama bir boka benzemeyen sahne var ki... o kadar çok gereksiz sahne var ki...

ya kardeşim o luke skywalker'ın günlük rutinlerini gösteren montaj sahneleri nedir? bakın bundan yıllar sonra o sahneyle öyle bir dalga geçecekler ki... neymiş uzay mandası sağıyormuş... neymiş sırıkla karşıdan karşıya atlıyormuş, niye 100 metreden balık avlamak için... lan olm etrafta sözde o unutulmuş jedi tapınağına bakan, -ki ne hikmetse adaya koskocaman bir uzay gemisi yanaştığında ve muhtemelen gücün aydınlık tarafında olan tek varlık ayak bastığında hiçbirisi gözükmüyor- yaratıklar ne iş yapıyor? çamaşır yıkıyorlar lan? luke skywalker'ın kirli donlarını yıkıyorlar... ya bu sahneleri kim çekiyor, kim yazıyor? biri bana lütfen söylesin yani bu senaryo için kim bilir kaç kişilik bir kadro bir araya gelmiştir ve yaza yaza bunu mu yazabiliyorlar? luke skywalker'ın manda sağma montajı!

rey'in kylo ren'e ateş edip taş duvarları delmesi(!) ve sonra luke'a temizlerken oldu(!) demesi... puhahaha, yav kim yazdı bunu? blaster'ını temizlerken ateş aldı he mi?... yav he he.

çocuk... abi çocuk yazıyor bu senaryoyu belli. birisinin çocuğuna sormuşlar ne ekleyelim diye o da bunları bunları ekleyin demiş...

allahını seven bana milletle çatışırken poe, finn ve zorla cast edilmiş asyalı'ya 'şifre kırıcı'nın yerini söyleyen maz'ın nasıl bir teknolojiyle görüntülü bir bağlantı kurduğu anlatsın? nasıl oluyor yani bu? nasıl oluyor? biri. anlatsın... neyse.

bütün o casino sahnesi niye filmde var? niye? benicio del toro niye bu filmde lan? amacı ne? bütün o at sahneleri falan? ne alaka? bu casino ile pist arasında 15 metre mesafe var, balkon sahnesinde gördük, nasıl o uzay atları içeri dalıyor o zaman... nasıl şehri mahvediyor... lan nasıl oluyor? ben niye bu sahneleri izliyorum arkadaşım? niye rey'i, luke'u göstermiyorsunuz bana? ben niye insan yüzlü atları izliyorum... fizyolojik olarak hiçbir mantığı olmayan insan yüzlü atları bana niye gösteriyorsun ey yönetmen? ey senarist? ey disney? lan niye oyuncak pazarlamaya çalışıyorsunuz, en aptal şekilde!?

lan bu luke'un yaşadığı adadaki peluş yaratıklar niye millenium falcon'a biniyor arkadaşım ne diye kendi habitatınızı terk edip millenium falcon'a yuva kuruyorsunuz... kim yazıyor lan bu sahneleri? hadi biri yazdı, kim filme alıyor? kafayı yiyeceğim şu filmde o kadar çok gereksiz sahne var ki?

hah bak filmin en başında... şimdi hatırladım... lan bb-8, x-wing'in içinde kafa atıp aleti tamir ediyor??!? ya.......kim?...

hepsini geçtim... küçük şeylere takılma diyorsunuz biliyorum... ama elimde değilde. bir yanda insanların uzay gemilerinde paramparça edildiği karanlık bir sahne var diğer yanda kafasını uzay gemisinin camına çarpan şirin bir yaratığın görüntüsü... yani elimde değil bu ton farkının yarattığı kafa karışıklığını aşabileyim... filmi ciddiye almaya çalışıyorum, lan kadın kendini feda ediyor direnişçiler kaçsın diye bir sahne sonra saçma sapan komiklik şakalık bir şey... yani benim aklım almıyor, nasıl böyle bir saçmalık 2017 yılında mümkün oluyor.

tamam... bu sefer harbiden tamam. hepsini geçtim.

snoke.

abi sen kimsin? sen nesin... ırkın ne... sidious imparatorluğunu kurarken neredeydin? sith misin, in misin, cin misin? kylo ren'i nasıl buldun... nasıl böyle güçte etkinsin... en başta dedim bu tarz bilinmezlerin yeni filmlerle açıklık kazanacağını varsaymıştım force awakens sonrası... ama yok. böyle ciddi hikaye açıklıklarını kapatmak yerine bize manda sağma montajı gösteriyorlar.

imparatorluğa ne mi oldu... snoke nasıl mı imparatorluğu ele geçirdi... kime ne! niye impartorluk sonrası kurulan cumhuriyetin bir ordusu yok... kime ne! eski isyancıların ordusuna ne oldu... ren şövalyeleri, neredesiniz? salla gitsin, bize oyuncak sattıracak peluş yaratıklar ekleyelim filme... nasıl olsa hedef kitlemiz ço-cuk-lar!

işin en komik tarafı... milleti güç ile havaya kaldıran kukla gibi oynatan snoke, pırt diye, inanılmaz mal bir şekilde ölüveriyor. saçmalığın dik alası. ne diyebilirim ki.

rey, mal gibi kendini kylo ren'e teslim ediyor. sahneler birebir return of the jedi'dan alıntı; rey, snoke'la karşılaşıyor, tıpkı luke ve sidious gibi... sonra rey çevik bir hamle ile snoke'un yanındaki ışın kılıcını güçle kendine çekiyor veeee... o da ne ışın kılıcı rey'in yanından fıy diye geçip bumerang misalı dönüp rey'in kafasına çarpıyor! hahahaha, çok komik(!), çooook komik gerçekten! bu ne abi? skeç mi? ciddi ciddi soruyorum return of the jedi'daki o epik yüzleşmenin skecini mi izliyorum yoksa bir star wars filmi mi? bu ne??!?

kylo ren-rey arasında anakin-padme arasındaki "bana katıl" sahnesinin aynısının yaşanması... hani en başta dedim ya ilk altılamadaki filmlerde kullanılan konseptleri karıştırıp çorba edip, ısıtıp önümüze sunuyorlar, aha! return of the jedi ve revenge of the sith'teki sahneleri almışlar, çorba edip bize izletiyorlar. arada da saçma salak olaylar. kylo ren? neyin kafasını yaşıyorsun. git kendi imparatorluğunu kur madem, direnişçileri de boşver abi. niye illa milleti öldürme derdindesiniz. hadi sidous adam sith'ti... sana n'oluyor? rey, al sana fırsat, kabul et ren'in teklifini adamı iyi tarafa mı çekiyorsun ne yapıyorsan yap, neyi reddediyorsun? neye göre reddediyorsun?

bak şimdi... direnişçiler ilk düzenden kaçıyorlar, neymiş küçük gemilere atlayıp yakındaki terk edilmiş gezegene gideceklermiş... niye çünkü ilk düzen küçük gemileri hedef almıyormuş... lan gerizekalı! en baştan beri niye küçük gruplar halinde o gezegene gitmiyorsunuz madem arkada onlarca gemi yok oldu? hadi onu geçtim bu planı niye insanlara anlatmıyorsunuz, orada poe dameron kendi kendine bir havalara giriyor küçük bir darbe yapıyor? sırf onun oyalaması yüzünden bir sürü küçük gemi ateş aldı, farkındasınız değil mi? eğer küçük gemiler daha erken ayrılsaydı belki de kaçabileceklerdi çünkü şifre kırıcı henüz satmamıştı direnişçileri... ulan poe dameron yüzünden onlarca adam öldü... kahramana bak ya... vuhuuu...

o değil bu ilk düzen ile direnişçilerin gemileri niye aynı hızda gidiyor? ya... düşünün bir kovalamaca sahnesi kaçan ile kovalayan hep aynı hızda arka arkaya ilerliyorlar... allahım bu ne saçmalık? yani bu ne?. bakın, bu star wars, bilim-kurgu değil tamamen kurgu! film içinde bilime, gerçekliğe dayanan bir şey yok, eyvallah. ben zaten 'uzay büyüsü' konseptini kabul edip izliyorum da yani aynı hızda peşi sıra giden uzay gemileri kusura bakmayın ama mallık. yani ilk düzenin emrindeki herhangi bir uzay gemisi niye isyancıların önüne sıçrama yapıp önden saldırmıyor? niye? koooooooocaman ilk düzen mal mı? yoksa senaristler mi mal? bizi salak mı sanıyorlar bunlar? salak mıyız biz bu saçmalığa para verip izliyoruz, bu nedir?

büyük gemiyi ışık hızına çıkartıp ilk düzenin filosuna çarptırma fikri niye en sonda aklınıza geliyor? niye en başta tüm mürettebatı küçük gemilere koyup, büyük gemiyi çarptırmıyorsunuz... zaten büyük gemi yem olacak, zaten yok olacak... eee, salak mısınız?

o değil... otopilot yok mu lan bu galakside? niye c-3po, bb-8 ya da başka bir droid kalıp büyük gemiyi yönetmiyor da 'amiral' yönetiyor... nasıl bir akıl tutulması, nasıl bir mantık bu ya? resmen epiklik olsun, fedakarlık olsun diye saçma salak bir sahneyi filme eklemişler ve hiç kimse çıkıp ya bu çok aptalca bir sahne dememiş. ayıp.

üfff... daha fazla bu filmi düşünmeye dayanamayacağım! daha luke'un akıbetine değinmedim bile... tamamen saçmalıklarla dolu sahneler silsilesiydi... yoda'nın güç hayaletinin hala etrafta dolaşması -anakin'in güç hayaleti nerede mesela o zaman- ve luke'un kafasına sopayla vurması... lan hayalet nasıl fiziksel bir darbe yapıyor!?!?!? bu zamana kadar artık ermiş olması gereken luke skywalker'ın ergen gibi kararsızlıklar içinde, okumaya bile tenezzül etmediği(!) jedi kitaplarını -nereden çıktı bu kitaplar meçhul- yakmaya çalışıp vazgeçmesi ve bunun üstüne yoda'nın hayaletinin yıldırım düşürerek, kitapları yakması! -ne!?-

skywalker ailesinin hikayesi olması gereken star wars mitinin birden anası babası tarafından kumar parasına, içki parasına mı ne satılmış bir kızın hikayesine dönüşmesi...

filmin sonunda küçük çocukların gaipten haber alıp luke skywalker'ın az evvel yaptığı 'büyük' kahramanlığı oyuncaklarla yeniden canlandırması ve filmin, çocuklara selam çakıp lütfen oyuncaklarımızı alın alt temalı bir şekilde bitmesi.

falan filan....

george lucas üçüncü film revenge of the sith ile bu seriyi bitirdi! yedinci, sekizinci, dokuzuncu filmler yok! bunlar yalan, uydurma, saçmalık. benim için star wars serisi bitmiştir!

bu yazıyı okuyacak kimse olduğunu sanmıyorum ama eğer birisi varsa, lütfen bu filmin ne kadar saçmalık dolu olduğundan etrafındakilere bahsetsin. disney'i sıçtığı bok için suçlamamız şart!

star wars öldü, öldürüldü ve katili de disney, kathleen kennedy, senaristler ve bir sonraki üçleme emanet edilecek olan yönetmen rian johson!
hesabın var mı? giriş yap