şükela:  tümü | bugün
1073 entry daha
  • küçük küçük detaylardan bahsedeyim.

--- spoiler ---

filmin başlarında kylo ren maskesiyle snoke'un karşısında diz çökmüşken, snoke "çıkar şu maskeyi, sen darth vader değilsin" gibi bir laf ettiğinde arkada birkaç saniye imperial march çalmış filmdir. küçük ama güzel bir detay. sanırım her filmde duyuldu.

bir diğer küçük detaysa filmin sonunda falcon'un bir çekmecesinde antik jedi kitapları görünmesidir. rey adayı terk etmeden önce kitapları alıp gitmiş demek ki, master yoda şimşekle sadece ağacı yakmış oldu yani.

ve yine bir diğer küçük detay, filmin sonunda bir çocuk diğerlerine savaş sahnesini canlandırıp kovulduktan sonra süpürmeye giden çocuğun süpürgeyi forcela alması. aynı zamanda çocukta direnişçilerin yüzüğünü görüyoruz. son film muhtemelen birkaç yıl sonrasını anlatacağını düşünürsek son filmde o çocuğa önemli bir rol düşebilir.

ve küçük bir eksiklik olarak filmde doğru dürüst stormtrooper, blaster falan görememiş olmak. stormtrooperları sadece bölükler halinde birkaç sahnede görüyoruz. star warsun ikonik simgelerinden biri ne de olsa. iki blaster ateşi de görseydik keşke.

ve ben filmi 4dx salonlarından birinde izledim. yorumlardan okuduğum genel olarak pofuduk atımsı geyiklerin kovalamalarının, uzay gemileri, falcon kovalamalarının gereksiz, eğlendirmeyen bölümlerden olduğu. fakat 4dx salonda, hareketli koltuklarla çok eğlendim ben o sahnelerde. atımsı geyik dıgıdık dıgıdık şeklinde koşarken koltukların da dıgıdık şeklinde gitmesi, falcon kaçarken koltukların durmadan sağa sola savrulması çok eğlenceliydi. o sahnelerde o yüzden hiç sıkılmadım, hatta filme genel olaral aksiyon kattı, daha iyi oldu bile diyebilirim. ama at sahnesi gerçekten gereksizdi.*

--- spoiler ---

yok şu eksik, şunu bağlayamamışlar falan yazmayacağım, zaten herkes uzun uzun güzel güzel açıklamış.

ve neredeyse her paragrafa ve ile başlamışım. *
  • hikayenin işlenişi, gidişatı ve vurguladıkları değerler itibariyle bu filmin
    franchise'a geri döndürülemeyecek şekilde zarar verdiğini düşünüyorum.

tfa çıktığında zevkle seyretmiştim. sonradan filmin verdiği zevk yerini filmin son derece bayat olduğu düşüncesine bıraksa da bir sonraki bölümü merakla bekliyor ve umutlanıyordum.

şu an hikayede bu noktadan sonra ne olacağı umrumda değil. bu bir yana adamların elinden iyi bir film çıkabileceğine dair de beklentim yok. izledikleri pazarlama stratejisi gayet açık zira.

gerçekten filmi yapanlar doymak bilmez düzeyde açgözlü ve 30+ yıllık franchise ve milyonlarca star wars fanına hürmetsizler. umarım irademe sahip çıkarım ve bir sonraki filme sinemada para verip izlemem.

--- spoiler ---

bunca star wars hayranının bu kadar yıl layığıyla tekrar görmek için bekledikleri efsanevi star wars karakterlerinin potansiyelini mahvettiler ve karakterleri harcadılar.

snoke gibi hikayede muazzam ağırlığı olan, izleyicilerin belki de hikayede en fazla merak ettiği, görülmemiş düzeyde güçte ve bu denli gizemli bir karakter yaratıyorsun ve bunun potansiyelini kullanmıyorsun. aynı şekilde diğer efsanevi star wars karakterleri içinde bu geçerli.

bu yapılanlar plot twist değil. düpedüz beceriksizlik. ana karakterlerden ve snoke'dan ne hikayeler çıkartılabilirdi oysa.

hikayede sürekli izleyicinin beklentileri ve tahminleri doğrultusunda gidilmemesi gerek tabii ki. bu, izleyicideki merak duygusunu yok eder ve izleyiciyi sıkar. ancak tamamen izleyicinin beklentilerine zıt gitmek ve ortaya konulan hiç bir soruyu cevaplamamak da izleyici ile film arasındaki bağı kopartır.

bir başka muazzam fiyasko da kylo ren. gayet açık ki hikayeyi yazanlar yanlış karaktere yatırım yapmışlar.
    bu karakter öyle insanlarda merak ve saygı uyandıran bir karakter değil.
    böyleyken kylo'nun hikayedeki ağırlığını muazzam şekilde artırdılar.
    kurgulamak dinamik bir süreç. yarattığın bir şeyi beğenmediysen geri planda tutabilirsin, değiştirebilirsin veya yok edebilirsin.
    bu açıdan da yanlış bir hamle yapılmış.

kylo'nun dark side'a geçiş süreci kesinlikle daha fazla işlenmeliydi. birinci filmde ergen tribi dedik sabrettik ancak kylo ergen olarak kaldı maalesef. hele ki adamı filmin odak noktası yapılıyorsa karakter daha iyi temellendirilmeliydi.

film ilgi çekici hiç bir karakter barındırmıyor. önceki filmlerdeki karakterleri hatırlayın. (obi-wan, palpatine, anakin, darth maul, qui gon, count dooku...) yaratıcılık yok, başarısız oyuncu seçimleri yapılmış.

film değerler olarak kural tanımazlığı, disiplinsizliği ve erdemsizliği öğütlüyor.

--- spoiler ---
  • afedersiniz bok gibi film.