şükela:  tümü | bugün
1084 entry daha
  • biraz geç oldu, anca izledim.

bence titanik'in ardından ikinci sıra bu filmin hakkı. hasılat rekorunu kastetmiyorum, overrated olma ve yaptığı hasılatı haketmeme anlamında 2. sıra kesinlikle bu filmin.

spoiler-----------
    pek çok kişinin dediği gibi ilk filmin de bir numarası yoktu, tıpkı a new hope gibiydi, bir tür yenilenmiş tekrar gibi. ama o en azından belli bir senaryo tutarlılığına sahipti. bu filmde bu da yok. tümü de önce stüdyonun, sonra yönetmenin suçu.

yönetmenin suçu, çünkü koskoca efsaneyi sürdürmek istiyorsan tıkır tıkır işleyen bir matematikle bir entrika kurabilmen lazım. episode 1, 2 ve 3 de çok iyi filmler değildi, ama olaylar çok mantıklı gelişti. hem anakin'in bulunuşu, hem klon ordusunun kurtarma adı altında ülkeyi ele geçirişi fakat bunu çaktırmayışı, hem de bütün bunların arkasında palpatine'in gizli varlığı, luke ve leia'nın doğumu birbirine muhteşem bağlanmıştı ve çok güzel açıklanıyordu.

şu son iki filmde bunlara muhtacız gerçekten, adam snoke diye sallama bir karakter üretip kimdir nedir açıklamadan öldürdü, gitti. büyük kahramanların hikayesini değil, eline büyük silahlar geçmiş "bütün füzeleri atın" diye bağırıp çağıran hevesli ergenleri izliyoruz, darth vader diye başladığımız yolda kim jong un hikayesine döndü olay.
    maalesef tüm hikaye de tek bir olay örgüsü içerisinde işlenmiş, ne başka ortamlar, ne başka evrenler , dünyalar. hiç bir şey yok. kısılıp kalmış asi gemisi kaçmaya çalışıyor, hepsi o. bir de rey'in 1. derste kesilen sallamasyon kung fu panda tipi eğitimi.

bir sürü de gereksiz karakter doldurmuşlar, bu finn adlı zenci arkadaş, bununla takılan japon kız, benicio del toro'nun karakteri olan hırsız baştan sona gereksiz. baştan itibaren hikayeye hiç bir katkıları yok. finn uyanıyor, japon kızla ve poe ile anlaşıp düşman gemisine girmek için şifre kırıcı bulmaya gidiyorlar, şifre kıran biriyle düşman gemisine giriyorlar, şifreyi kırıp bir şey yapamadan yakalanıyorlar, bitti. hikayeye bir katkıları olmuyor, istemsizce de olsa bir sonuca yolaçmıyorlar. sonra havan topuna doğru uçuyorlar, ama gene birbirlerini engelleyip onu da yapmıyorlar, gene bitti. bu karakterlerin varlık amacı nedir? bunların bütün sahneleri filmden kesilse ne kaybedilir, ne değişir, serinin olay örgüsünden ve bu bölümdeki gelişmelerden ne eksilir? hiç. niye var bu karakterler?

bu bağlamda bir şeyler yapıyormuş gibi görünen poe karakteri de boşluğa düşüyor, o da bu üçüyle birlikte filmden çıkarılsa olur yani.

oyunculuk anlamında benicio del toro iyi, poe iyi, rey eh, biraz parçalamış kendini, ama iyi. gerisi fasarya, luke dahil.

şimdi bütün bu tutarsız, anlamsız senaryonun baş sorumlusu elbette filmi hem yazan hem yöneten rian johnson. ama disney stüdyoları da çok sorumsuz. sen bu tip bir dev blockbuster'ı gidip daha önce çektiği veya yazdığı orta karar (iyi demiyorum) film sayısı 1 olan bir adama emanet ediyorsun. şu ana kadar sadece 3 tane uzun metraj filmi var bu adamın, biri brick (4 milyon usd hasılat yapmış), biri bloom brothers (5.5 milyon usd hasılat yapmış), tek tutmuş filmi olan looper da 177 milyon usd hasılat yapmış (ki seyrettim, gayet basit bir filmdi, bruce willis'in oynadığı zaman yolculuklu bir bilimkurguydu, böyle bir film de kim çekse o kadar hasılat yapar), bu da 5 sene öncesinde kalmış. hepsi bu, adamın yazarlık yönetmenlik kariyerinde bunlar dışında sadece 2-3 dizi bölümü çekmek var. başka numarası yok.

şimdi bakıyosun, disney bir önceki bölümü 2 milyar usd'nin üzerinde hasılat yapan koca star wars'u bu adama veriyor. "tamam, konuyu da sen yaz, yönetmenliği de sen yap" diyebiliyor. ne özelliği var bu yönetmenin, jj abrams'ın hadi bir kariyeri başarılı pek çok yapımı var. bunda ne var? yönetmenliği de becerememiş, konuyu da sıvamış. ilk film 100 hasılat yaptıysa bu 60'da kaldı nitekim.
    bilemiyorum, ama mesela şu rogue one bundan kat kat fazla star wars filmiydi gerçekten, o filmde bunun star wars evreninde geçtiğini hissettim, bunda hissedemedim.

sonuç başka ne olabilir? george lucas nostaljisi yapmak istemiyorum, ama ne gıcığınız vardı lan adama?
162 entry daha