şükela:  tümü | bugün
 • çıktığı dönemde sci-fi janrı itibariyle bir ilk yarattı, döneminin ötesine geçti diye bir şey yok. çıktığı dönemde yani yetmişlerdeki sci-fi filmlere bakıyoruz:

  alien
  westworld
  soylent green
  logan's run
  silent running
  the black hole
  the man who fell to earth
  star trek the motion picture
  dark star
  stalker
  sleeper
  damnation alley
  pahse iv
  solaris
  slaughterhouse-five
  thx 1138
  close encounters of the third kind
  star trek the motion picture
  colossus: the forbin project
  a clockwork orange
  zardoz
  futureworld
  invasion of the body snatchers
  time after time
  the omega man
  mad max
  the andromeda strain
  rollerball
  sleeper
  the man who fell to earth
  la planète sauvage

  http://www.geek.com/…better-than-star-wars-1637106/

  ve daha birçoğu. bu filmler konusu, orijinalliği itibariyle "taşşşşşş" gibi filmler. fikir bazında 70lerde yaratıcılık, orijinallik zaten vardı yani. bu durum sadece star wars'a özel değil. peki star wars niye bu kadar sükse yaptı? iyi pazarlandı, nokta. bilimkurgu bile değil bu seri. yani "döneminde ilkti, dönemini sikti bıraktı, über yenilikçi" goygoydan başka bir şey değildir. o dönemin kaç filmini izledin de bu kanıya vardın hemşerim derler adama. seviyor muyuz bayılıyoruz ama neden sevdiğimizi bilelim. içi boş fanboyluk yapmayalım.
 • yüzde doksanı ciuv ciuv, kalanı da o şişman yaratıktan oluşan evren.
 • star wars'un yeri ayrıdır özeldir ama, kendisinden 9 sene önce 1968 yılında çıkan bir film vardır, adı 2001 a space odyssey olan. kullanılmayan teknikler falan gibi şeyler okuyunca, bir hatırlatayım dedim.
 • sci-fi degil fantastik kurgudur. genel kultur yerlerde....
 • aslına bakarsanız bugün bu başlıktan debe'ye giren entri %100 haklıdır. star wars bir ilk değildi ama bir öncü oldu, o kesin. reklam konusuna gelirsek, kesinlikle çok büyük bir reklam ve ellettirmeme kampanyası vardı. george lucas o kadar pimpirikli bir adamdı ki sette olan biten hiçbir şeyi dışarı sızdırtmıyordu. keza filmin herhangi bir karakterinin adının başka bir yerde kullanıldığını gören george lucas hemen dava açardı.

  ilk kurbanlarından biri luther campbell'ın solisti olmuştu. sahnede sırf 'luke skywalker' adını kullandığı için kendisine dava açmıştı. solist de adını 'luke' olarak değiştirmişti. ardından ikinci kurbanı dönemin başkanı ronald reagen olmuştu. nükler savunma sisteminin adına 'star wars' konacağını duyan george lucas hemen başkana dava açmaya kalktı fakat ortada böyle bir durum yoktu bile. gene 2001 yılında lucas, buffalo new york menşeli bir firmayı, lazerli cerrahi ekipmanlarının tanıtmak için seçtikleri 'ışın kılıcı' teriminden dolayı da dava etmişti. lucas bu dava sonucundan büyük bir meblağ aldı.

  star wars'un belkide bir diğer farklı olayı hiçbir filmin yapmadığını yapması: uzayda bir hayat kurmasıydı. o dönemin sci-fi filmlerinin neredeyse hepsini izlemiş biri olarak olaylar genelde dünyada ya da uzay gemisinde geçiyordu. star wars tamamen dünya dışında geçtiği için belkide insanların ilgisini çekti. üzerine şirketin sıkı reklam çalışması ve yönetmenin pimpirikli tavırları ile seyircinin ilgisini çekmeyi başardılar.

  bu fotoğraf da star wars'un vizyona girdiği ilk güne ait: fotoğraf