• --- spoiler ---

son bölümdeki zaman yolculuğu hakkında nasıl hissetmem gerektiğini tam olarak bilemiyorum... ''ee o zaman bunu yapsaydın da şu olmasaydı, ee o zaman bu yapıldıysa şu nasıl yapılmadı'' tarzı bin tane şey çıkacak şimdi. bölümde ufak bir kesit gördük ve iyi yedirilmişti ama... ne bileyim, ucu çok açık bence. ahsoka'nın kurtulduğunu zaten görmüştük, şimdi nasıl kurtulduğunu gördük. gelecekten gelen ezra'nın eliyle...

clone wars serisindeki en sevdiğim bölüm olan mortis'in karakterlerini bu bölümde kullanmış olmaları çok güzeldi. orada the son da diyordu zaten 'gelecek doğası gereği değiştirilebilir'... ama ya geçmiş? bilemiyorum altan.

youtube yorumlarından birinde şöyle bir yorum gördüm ve aklıma çok yattı;

'' what if this is how plagueis could save the ones he cared about from dying, and palpatine finally discovered the secret through ezra? this would also explain why plagueis was able to save anyone other than himself. when plagueis died, he could not go back to save himself, because he was already dead and was not conscience of the fact that he had had to be saved. as a result, he could view and even prevent the death of anyone other than himself. palpatine likely realized this flaw and was trying to find a way to save even himself to gain immortality, and needed ezra's help to know how to open the portal for himself.? ''

ayrıca the force awakens ve the last jedi'dan daha güzel lan rebels. artık emin oldum buna. dave filoni keşke filmlere de elini atsa... adam star wars dünyasını, star wars dünyasının yaratıcısı olan george lucas'tan bile daha iyi biliyor.

--- spoiler ---
  • neden iyi bir star wars yapımı olduğu biraz da bütün hikayenin "gelişim" ile ilgili olmasındadır. ilerlemede yani. dikkat edersek fantastik edebiyatın ( ki sözlüğün en güzel zamanlarında ssg ile otisabi'nin star wars bilim kurgu mudur fantastik hikaye midir tartışmasına da saygılarla) bütün iyi hikayelerinin gelişimde saklı olduğunu görürüz. örneğin yerdeniz büyücüsünde çevik atmacanın hepimizin hayali arkadaşı ged'e giden yolu, yüzüklerin efendisinde frodo'nun shire'dan çıkışı ile hüküm dağına giden süreçte gördüklerinin ondaki etkisi gibi. star wars da bir gelişmenin hikayesidir. luke'un gelişiminin han solo'nuni leia'nın gelişimidir. rebels'a bu açıdan baktığımızda güce duyarlı ezra'nın ürkek bir padawan iken efsanevi depa billapa'nın ölümünü gören kanan'ın gelişimidir. o yüzden de iyi bir star wars hikayesidir.
  • --- spoiler ---

ağzımıza sıçtın rebels
    --- spoiler ---
  • 4x12 ve 13'teki tapınağın girişinde bulunan baba-kız-oğul karakterlerinin kimler olduğunu merak edenlerin star wars the clone wars serisinin 3x15-16-17 bölümlerini izlemesini tavsiye ettiğim dizi.
  • final sezonunun son üç bölümü bir arada 5 mart 2018'de abd'de yayınlanacak. ertesi gün de biz burada izleriz.

aynı clone wars'da olduğu gibi final bölümleri son filmleri dümdüz edip gidiyor. bakalım son iki bölümdür süren bu durum rebels'da da devam edecek mi?
  • özellikle 4. sezonuyla gelmiş geçmiş en iyi star wars yapımı olmaya adam animasyon serisi.
    eski yapımlardaki birçok karakterin* * * akıbeti hakkında kafalarda oluşan soru işaretleri gidermesiyle de star wars fanlarının gönlünü almayı başarmıştır.
  • 6 mart 2018 itibariyle 3 bölümle veda etmiş star wars evreninde geçen çizgi dizi.

çok güzel gitti, baştan çok sarmasadıysa da güzel güzel bitti. ucu açık bitti tabii ama star wars için disney'e satıldıktan sonra sırf expanded universe değil neredeyse kendi hikayesini bile sıfırlamaya niyetlenmişken rebels'da anlatılanların zaten canon olup olmayacağı meçhul.
    emeği geçenlerin ellerine sağlık.
    bunun ayarında başkaları da gelir diye temenni ederim.*
  • enteresan bir finalle veda etmiştir.
    2019 da yeni bir animasyon dizisi yapılacağının haberi verilmişti.acaba orda return of the jedi ve the force awakens arasındaki zamanda olan olayları mı anlatacaklar?
  • bir yandan star wars the clone wars'un ilk finaline* benzer şekilde sus pus ederken öte yandan swtcw'nin aksine umut aşılayan, garabet dolu* muhteşem bir finalle veda etmiştir.

bazı konuları, olayları ve karakterleri çok güzel şekilde sonuca bağlarken; bir önceki diziden devreden ahsoka'ya* ne oldu sorusunu bir sonraki diziye* aktarmış ve üstüne ezra'ya* ve hatta thrawn'a* ne oldu sorularını da ekleyerek gitmiştir. kısmetse bu sorular da gelecek seride bir cevap bulur. sonrasında da temennim o ki; star wars'un dördüncü üçlemesi dave filoni'ye verilir ve hep birlikte episode 0, episode -1 ve episode -2'yi izleriz.*

ayrıca swtcw ve rebels için söylemeyi adet haline getirdiğim sözün dozunu bir miktar artırıyor ve diyorum ki: izlemeyen star wars hayranı, gitsin tatooine'in kumlarında oynasın.

(bkz: star wars rebels /@turk mavisi)
    (bkz: star wars the clone wars /@turk mavisi)
  • oldukça güzel bir seriydi genel kanının aksine ben ilk sezonunu da beğeniyordum. finali tam olarak umduğum gibi değildi ama bütünsel olarak baktığımda seri cidden izlerken keyif verdi. emeği geçenleri tebrik ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap