şükela:  tümü | bugün
 • anlamsiz bir durumdur, zira ikiside bilim kurgu degildir.
  (bkz: masal)
 • hem bilim kurgu hemde cok guzeldir bunlar masal da pamuk prensesdir onada kimse bilim kurgu demez
 • star wars da star trek de gösterilen onca ışın kılıcına, ışınlanma hödösüne, "oldu bitti, bunlar hep vardı!" demekten öteye geçemediği, asla ve asla bilim kurgu değildir.
  bilimden bi haber insanların bilimi kurması kolay değildir, ama fantazi işler yapabilirler.
  misal derler ki;
  "ulan bi cihaz olsa ışınlasa, atomlara falan ayırsa, ya da bi kılıç olsa böyle ışıl ışıl yansa herşeyi kesse, ama kimse bana 'nasıl çalışıyor olabilir bunlar?' diye sormasa" diyenlerin hazırladığı işlerdir.
  hobbit ne kadar bilim kurguysa (görünmezlik sağlayan yüzüğü hatırlayalım), star wars da star trek de o kadar bilim kurgudur.
 • jules verne, ay'a seyahat'i yazdiginda ona da diyenler cikmi$tir mutlaka "baba iyi guzel aya yolluyorsun buyuk bir topla ama nasil hangi gucle hem o adamlar ayda nasil nefes aliyorlar sen bilim kurgu yazdigini mi saniyorsun" diye.. her$eyi formulize ediyorsa yazar romanda bilim kurgu degil bilim yaziyordur zaten..
 • bilim kurgu en azından bir "tez" den yola çıkar ki, bu o çağ dahilinde (j.verne in yaşadığı dönemi hatırlayalım hızla giriş yapmazdan evvel) ispatlanmış olması şart değildir, zira o zaman nerde geleceğe ya da gelişmeye yönelik öğeler deriz.bilimsel olarak açıklanan hikayeler bilim kurgu değilse de bilim den bağımsız abuk subuk;
  "bu da böyle işte " diyerek formülize etmek asla bilim kurgu olamaz.
  (bu arada aya seyahat i hatırlayalım, yer çekiminin dalgalar halinde olduğunu öncül ünü bilen j verne bu dalgaları yalıtabilecek bir yağ tez i ortaya atar ki bu bilimsel bir kuruluştur.oysa ki star wars da ki ışın kılıcı lazer kılıçtan uzasın abi den öte giden bir bilimsellik içermez, lazer bilmek le nasıl çalıştığını bilmek arasında ki fark gibi)
  dikkatli okuyalım öyle gaza gelelim derim.
 • boyle sinirlandirmalar oldugunu sanmiyorum, oyle olsaydi hugo nebula odullerini almis olan bi suru kitap bilim kurgu sayilmazdi, ornegin (ilk olarak aklima gelen, her iki odulu de almis olan) ender's game'de "ansible" diye bisey gecmekte, fakat onun calisma prensibi hic bir sekilde anlatilmamaktadir. isinlanma, isiktan hizli seyahat, zamanda yolculuk vs gibi bi cok temel bilimkurgu konusu da hic bir kitapta ayrintili anlatilmaz zaten, var olduklari kabul edilir.
  herseyi bilimsel olarak aciklamis olsalar o kitaplar o kadar populer olamazdi, matrix de ai'nin nasil olup da o seviyeye ulastigini anlatiyor mu, veya insanlarin nasil pil olarak kullanildiginin bilimsel aciklamasi var mi? (bkz: kasmak) (bkz: kendinden sikilmak)(bkz: yeter)
 • - star wars hayali bir durumdur zira insan irki, insan zamani vsvsvs ile alakali degildir, insanlarin gecmisi veya gelecegi olmadigindan veya insanlikla (icinde dunyanin bulundugu boyutla) ayni cizgi uzerinde gitmediginden bilim kurgu degildir.
  fakat star trek insanlarin gelecegini anlatir, burada mesele insanligin gelecegini anlatmasi degil insanligin olabilecegi yeri gostermesidir. iste bu yuzden bilim kurgudur.
  su an insanin bulundugu konum gelecekte bizi bir star trek vakasina itebilir fakat, isin kiliclarinin kullanildigi bir star wars vakasina itemez.
  - hadi len
 • jules verne'e ayrilan 300 sayfayla star wars'a ayrilan ve gorsel bir $olen olmak zorunda olan 1 bucuk saati e$deger tutup aradaki bilimsel tez eksikliklerinden bilim kurgu ayrimina varilacaksa bunun uzerinde du$unmenin manasi zaten yoktur.. ay'a seyahat'in beyaz perdeye dokulmu$ hallerindeki bilimsellik ogelerini de bir ara liste halinde entry olarak eklersiniz.. ki gerekli teorik bo$luklari mantikli olarak tanimlamanin da hic bir zorlugu yoktur.. bunun yani sira laser'in star wars'tan yakla$ik 5-6 yil sonra gerekli yogunluga ula$tirilip ameliyatlarda "kesici alet" olarak kullanilmasi ile jules verne'in ay'a seyahat'teki ileri goru$lulugu arasindaki farki sezinleyemedim desem yalan olmaz..
 • sanmak yanlış bir kelimedir zira zaten bilim-kurgulrdır. bilimkurgu'da illa da şöle bi alet şöle şöle yapılır bunu bulanlar da bunlardır gibi açıklamalar olması gerekmez. eğer öyle bir açıklama varsa o alet zaten yapılmış demektir ya da adam bilimsel bir gerçeğe dayanmadan sallıyordur.(bkz: anlatabildim mi)
 • star wars da ki ışın kılıcının ucundan uzayan şule nin lazer olup olmadığını bilmekle başlamalı bence herşey.eğer ki "işte bu da lazer kılıcın luk" gibi bir söylem olsa idi(ki hikayenin kurgusuna göre bunun olması olanaksız) diyebilirdik ki,
  "evet,bu bilim-kurgusal öğeler taşıyan bir film.( ve o zaman belki sezinleme sorunları ortadan kalkar idi)"
  ,ama kesinlikle bilim kurgu filmi değil.çünkü bilim-kurguda hikayeyi şekillendiren şey bunun gibi detaylarıdır. star wars da herşey fantezi değeri taşıyacak kadar havadadır, ve star wars bi film olmanın ötesinde eşşek gibi sayfalar tutan "kitap"a da basılmıştır ve fakat orada da, bahsi geçen tabansızlık içinde anlatılmıştır(kitapta görsel bir şölen mi yakalanmak istenmiştir? sanmıyorum).zira george lucas bilimsel bir geçmişi olan biri değildir, bu iddia da olmaktan da kaçınacak kadar aklıbaşındadır.
  ayağının yere basmamasından gocunulmamakta, bundan ayrı bir keyif alınmaktadır, zira fantastik bir filmdir.
  ve fakat bu, bilim kurgu eserlerinde ki teorik bilimsel değer taşıyan tezlerle karşılaştırılmamalıdır.
  zira "bilim"- kurgu'nun("science"-fiction da derler bazi yörelerde) fantastik filmlerle arasında ki fark budur.(bkz: anlatabildim mi)