• pek de alışık olmadığımız bir kahve kültürünün dükkanında yabancı kelimelerle bir şeyler sipariş etmeye çalışırken özgüvenini kaybeden insanımızın yanlış algısı.

aynı adam aynı tavırla simit sarayında çalışsa sorun etmezsin. özgüvenini kaybeden ya da kazanan sensin o ekmeğinin peşindeki bir emekçi.
  • o ozguven 90li yillarda mc donalds calisanlarinda da vardi. simdi kantin tostcusu gibiler...
  • özgüven midir bu bilemem ama kasaya geldiğinde sipariş verene saçma sapan espriler yapıp kendi kendine güleni diğer müşterilere bakıp destek isteyeni var. bunu farklı şehirlerde görünce bir anlam veremedim, sebebi ne olm bunun, dükkanı üstünüze mi yaptılar, sonra bozunca kafayı öne eğiyorsunuz. bim kasiyeri sukuneti, şok market kasiyeri bezginliğine alışkınız biz, insan olun, adam olun lan.
  • adam siparişini soruyor,
    söylüyorsun,
    parayı istiyor,
    veriyorsun,
    kahveni getiriyor,
    alıyorsun.

yıllardır hangi starbucks'a gitsem yaşadığım süreç bu. siz bu sürecin hangi aşamasında adamın özgüvenini test etmeye fırsat buldunuz amk manyakları ya?
  • sözlükçülere neden batıyor onu anlamadım.

herkes ezik olunca mutlu mu oluyorsunuz, nedir?
  • özgüven demeyelimde bazen ukala ve aptallarına rastlanabiliyor. antalyadaki şubelerden birinde şöyle bir diyalog yaşamıştım.
    -bir tane mint(yazıldığı gibi) mocha alabilir miyim?
    -mint mocha????
    -evet. hani nane şurubu koyulan.
    -ha maynd mocha... biz maynd mocha diyoruz. (tavır ve uslubunu tahmin etmişsinizdir.)
    -iyi bakalım, senin dediğin gibi olsun.
    çok uzatmadım. kıçı kırık halinle hem yanlış biliyorsun hem de artsitlik yapıyorsun. diyelim ki ben yanlış telafuz ettim neyi ispat etmeye çalışıyorsun.
    kendi adıma konuşuyorum kimsenin önümde el pençe divan durmasını isteme gibi ihtiraslarım yok. özellikle hizmet sektöründe çalışan insalara müthiş saygı duyuyorum. zor şartlarda çalıştıklarının gayet bilincindeyim. yalnız kimi firmların çalışınında başlıkta özü itibariyle tartışılan hususun gerçek olduğu da yadsınamaz.
  • türkiye'de bulunan, bu zincirin mağazalarından 50'sinden fazlasında bulundum, kahve aldım ve içtim. probleminiz nedir, bunu anlayamadım.

evet, probleminiz nedir? nasıl bir özgüven patlamasıyla, ne yapıyorlar?

birinin kahve siparişini alıp, birinin kasada ücretini alıp, birinin kahveyi yapıp, adınızı seslenerek size haber vermesi mi anormal?

insanlar normal bir şekilde, çalışması gerektiği gibi çalışıyor. bence sizin ciddi problemleriniz var.
  • "bir sıcak çikolata" diyince "hat çaklıt mı?" diyen bir güvenözlü insan.
  • sorun starbucks'ta çalışanların sahip olduğu özgüven değil bizdeki aşağılık kompleksi.
  • kafede çalışmanın eziklik olarak görüldüğü yurdumda garipsenen durum halbuki bana güler yüzlü gelmişlerdir hep. birden fazla gittiğim bir starbucksta gayet oo hoşgeldin nerelerdeydin bakışlarına rastlarım ya da bu benim güzelliğim yarattığım izlenimdir. güler yüzlü olunuz efem kimse sizin boktan seks hayatınızın ya da başarısız işlerinizin sorumlusu değil.
hesabın var mı? giriş yap