• izmit arasta parktaki starbaksta çalışan beye sesleniyorum. evet ben kurabiye diyorum senin o bilmem ne çikolatalı bilmem ne aromalı dediğin kurabiyeye düz kurabiye diyorum. ama çok tatlı gülümsüyordun. ay neyse böyle fazla bilmişlik yapınca ben sadece gülümsemenden etkilendim o kadar
  • adam orada çalışıyor diye senin celebrity triplerine katlanmak zorunda mı ya. arşidük müsünüz ak.
  • starbucks'in personel seçimindeki basarisidir.

bir diger konu her subede ayni kalitede hizmet almanizi saglayan kurumsal basaridir. boylece sizi yeni farkli bir mekana gittiginizde yasama ihtimaliniz olan sürprizlerden kurtarir.

asıl çakma özgüven ve modernizm çatısı altında ayaklarini koltuklara masalara uzatan görgüsüz musteriler vardir. hiç sanmiyorum evde kendi masasinin üzerine ayağını uzattığını. işte aşağılık kompleksi bu. ortak kullanım alanı kahve konan yer lan orası. çok modern olacaksan avrupalilar gibi git yere otur, orada öyle yapılıyor.
  • markalaşmış yerlerde sıkça karşılaşılan, küçük dağları ben yarattım tavrı ya da üç kuruşa talim eden mutsuz insan tavrıdır. mütevazi bir kafede, güler yüzle servis edilenini yeğlerim.
  • kahve isimlerini takilmadan söylemelerinden gelen özgüvendir. kahve konusunda karsisindakileri kendinden daha az bilgili sanarlar yurdum insanini kahve isimlerini hizli söyleyerek ezerler.
  • türkiye'de bulunan, bu zincirin mağazalarından 50'sinden fazlasında bulundum, kahve aldım ve içtim. probleminiz nedir, bunu anlayamadım.

evet, probleminiz nedir? nasıl bir özgüven patlamasıyla, ne yapıyorlar?

birinin kahve siparişini alıp, birinin kasada ücretini alıp, birinin kahveyi yapıp, adınızı seslenerek size haber vermesi mi anormal?

insanlar normal bir şekilde, çalışması gerektiği gibi çalışıyor. bence sizin ciddi problemleriniz var.
  • ne çok büyütülüyor bu starbucks ben anlam veremiyorum. hadi kahve kültürü olmayan, görmemiş bir toplum olsak tamam diyeceğim de senin kahvehanelerin daha 17. yüzyılın başlarında açılmış istanbul'da. (hatta peçevî 1550 yılından sonra tahtakale'de ilk kahvehanenin açıldığını söyler.) imparatorluğun diğer büyük kentlerinde de keza öyle. ingiltere'de açılan en eski kafe'den bile önce yani (1652'ydi sanırım). neden bu kadar abartırsın, starbucks ve çalışanları uzaydan gelmiş gibi davranırsın sahiden anlamak çok güç. ben de arada sırada kahve alıyorum fakat hiç über bir şeyle karşılaşmadım şimdiye kadar. gayet efendi ve kibar insanlar. dünyanın her yerinde aynı sistematikle çalışıyorlar. bence sizde bir sorun var. kompleks yapmayın, rahat olun.
  • nasıl bir embesil başlıktır böyle?

insanlar size iyi hizmet vermek için gülümsüyor daha pozitif bir güne başlamanız için gülümsüyor. nasıl bir yaratık oldunuz böyle?

insanlar size günaydın, iyi günler, iyi akşamlar dememesi mi gerekiyor? soğuk mu davranması gerekli her zaman? nedir bu çekememezlik?
  • yanlışı düzeltmek suç mu dediğim başlık. boy söyleme olayı her çalışana göre değişiyor. bazıları olması gerektiği gibi türkçe kullanırken bazıları o değişik boy isimlerini kullanıyor ama hiçbir zaman kaprisli bir çalışana denk gelmedim adamlar bu konuda çok iyi eleman seçiyorlar.
  • "ne yaptı bu starbucks ve çalışanları size" diye sorasımı getirten başlık.
hesabın var mı? giriş yap