şükela:  tümü | bugün soru sor
 • her ürünün ve hizmetin bir fiyatı olduğunu, talep olduğu sürece dubai'de altın tatlı servis edileceğinin, 300 bin dolara araba satılacağının farkında olan insanın zihniyetidir. illa bir şey sorgulanmak isteniyorsa insan doğası sorgulansın kardeşim diye ekleyendir o.
 • belli bir oranda kahve zevki* edindiyseniz, kendi yaptığınız kahveyi evden termosla taşıma şansınız olmadığında(n) gittiğiniz herhangi bir kahve içilebilen yerde kahvem şöyle olsun böyle olsun tribinize* bisktirgit gibisinden gözlerle bakmayan personelle karşılaşıyorsanız, uyduruk kahve yerine efendi gibi hazırlandığını gözlerinizle gördüğünüz kahveyi tercih ediyorsanız dönüp dolaşıp geleceğiniz yerler ne enteresandır ki bu tiki yuvası addedilen kahveci dükkanlarıdır.
  şahsen ben de aynen öyle yapıyorum.

  tiki miyim? -sanmıyorum...
  zengin babamın parasını mı yiyorum? -sanmıyorum...
  ordan kimin alışveriş ettiği beni ilgilendiyor mu? -sanmıyorum...
  tam istediğim kahvemi alıyorum, canım isterse otutup canım isterse alıp gidebiliyor muyum? -evet

  kahveyi pahalı bulup bulmadığım seni ilgilendirir mi? -hiç sanmıyorum

  hal böyleyken;
  (bkz: çayçermisin)
  (ara: çay koy)
 • uçurumlarla dolu bir sosyal sistemin içinde çok da fazla önemi olmayan zihniyet.
  ne yazık ki bundan daha önemli şeyler var takacak.
 • aslen bu bir tercih meselesidir dedikten sonra, hem bu başlıktaki zihniyetin içini rahatlatacak hem de starbucks'a verdiği hizmetin bedelini hakkettirecek bir önerim var, biliyorsunuz iyi ve lezzetli kahve yapmaları yeterli değil zira. efendim her starbucks'a bir falcı hatta olmadı iki falcı alınsın. her türk kahvesi, espresso, capuccinoya fal bakılsın, hem de bedava, sonracığıma her machiatoya her white mochaya tarot açılsın hem de bu da bedava olsun, böylece de talep ettikleri ücreti hak etsinler canım! nedir o öyle, aklıbaşında personel, her daim aynı kalite ve lezzette kahve vs vermeler falan, yok yok olmaz türk insanı bununla yetinemez...
 • gelir duzeyi yuksek olan zihniyettir. ferrari 'ler , porsche cayenne 'ler , mercedes 'ler peynir ekmek gibi satılırken bardagi 4 ytl 'lik kahveye takıp, onu icenleri aklınca kötülemeye calısmak asıl bozuk zihniyettir. biraz ileri versiyonu servet düsmanlıgına girer.

  sorgulanması gereken zihniyet gelir düzeyindeki uçurumun peşine düşmemektir. üç kağıtla zengin olanlardır.
  devleti soyup sogana cevirenlerdir.

  kahve icenler degil.
 • belirli kesimden gelen insanlar hakaten pahali bulmaya bilir normaldir, orda sorun yok. asil "ayrani yok icmeye taht i revanla gider sicmaya" eylemini gerceklestiren insanlarimiz var bunlar denyodur iste. onun haricinde bir de bole pahali bulmasina ragmen "yok canim ne pahalisi ben hergun starbucks da iciyorum" ayagina yatanlar vardir ki onlar b 6 vitaminidirler, karbonhidrattirlar. siktimin kahvesine o kadar para verilir mi minakoym? bakire hatunlar kahveleri elleriye cekip ogutup yapsalar, body paintli hatunlar servis etse, hergun orda takilirim o zaman ayri deger her kurusuna.
 • en asil duygunun insanıdır.

  bir seyin pahalı olması o seyden alınan faydanın bedeline bakarak olculebilir.kisi kahve icmek icin
  starbucks a gidiyorsa

  1)piyasa yapmaya gidiyordur(bkz: etiler starbucks)

  2)zamanı yoktur yol ustundedir starbucks.kaybedecegi zamanda kahve parasından daha cok kazanıyordur.

  3)ajandır randevu yerini belirleyen dangalaga kızıyodur icin icin.

  4)kahve makinasına milyar ytl verecek parası yoktur yahut kisinin makina kahvesine odeyecegi para makinayı
  bankaya yatırsa gelecek faizden azdır.kisinin aynı kahveyi evde yapma imkanı yoktur.

  5)starbucks da calısıodur.

  6)starbucksda o gun angelina jolie servis yapıyordur

  7)starbucksın kapısının onundeyken aniden yagmur baslamıs yagmurda bozulan bir kumasa sahip giysi giyen kardesimiz starbucksa girip en ucuzundan bir kahve ısmarlamıştır kendisine.

  yukarıdaki bir veya birden cok sebebe sahip insandır.
  ben sahsen 6 nlu sebep dısında kahveden pek de haz etmedigim icin benim icin pahalı bir yer.

  ha kisi sade kahve seviodur,piyasa yapmak icin daha ucuz alternatifler gelistirmistir,zamanı bol parası az bir insandır o durumda hala gidiyorsa o arkadas hakikaten mantıksız bir arkadastır.
 • bir malın ederinin onun sağlayacağı faydaya denk olması gerektiğini kavrayamamış zihniyettir. fakat bunu garip bulan zihniyette acaba uzayda mı yaşamaktadır?
  bu tip konuları sadece "starbucksın pahalı bulunmayışı" gibi, aslında bağlantılı olduğu sosyal ortamdan çekip alarak değil tüm toplumsal (ekonomik, politika, sosyolaji vs.) bağıntılarıyla incelenmesi gerekmektedir.
  kapitalizm ve küreselleşmeyle birlikte bizler artık mal satın alırken sadece onun maddi değerini veya onun işçiliğine değil daha çok manevi eksikliklerimizi (cool olma, güven vs.) tamamlayan ürünler olarak satın aldığımız için sadece bu zihniyeti değil bu zihniyeti yaratan ve besleyen mekanizmayı eleştirmemiz gerekir.
  yoksa hırsızlar hırsız olarak doğmaz.
  ayrıca bu başlıklar dün diesel, bugün starbucks yarın wal-mart olur.
 • çinlidir. ya da çine gidecek kadar parası olan kişidir. çünkü pekin havalanında da karşınıza çıkar; çin seddinde de.