• acı ulan acı..

birisinin bunu itiraf etmesi gerekiyordu..
  • yanıktır.
  • + starbucks, senin kahvene nolmuş ?

- noolmuş ?

+ ben de onu diyorum, böyle tövbe estağfurullah şey olmuş...
  • kahve çekirdeklerinin fazla kavrulmuş ve kavrulduktan sonra fazla bekletilmiş olmasından kaynaklıdır.
  • (bkz: zift)
    (bkz: mazot)
  • americano'ya gore daha fazla caffeine icerir. o yuzden biraz daha 'sey'* olabilir
  • geçenlerde birkaç günlüğüne bir butik cafede çalışmıştım. patronum aslında mühendis ama açmış cafesini keyif ala ala çeşit çeşit kahve yapıp satıyor. bunlardan biri de filtre kahve doğal olarak.

müşteri filtre kahve isterse önce kahve çekme makinasının düğmesine basıp çekirdek öğütüyorsun, o arada filtre kağıdını yerleştirip ıslatıyorsun, malzemeler hazır olunca başlat tuşuyla beraber yandaki iki dakikaya ayarlanmış geri sayımı başlatıyorsun, alarm ötünce filtre kağıdında birikinen köpüğü tahta kaşıkla çok hafif dağıtıyorsun, kısa bir süre demlenmesini bekledikten sonra servis ediyorsun. makinanın kendi zaman ayarı da var. kahveyi hazırladıktan belli bir zaman sonra ışığı yanarak sana bu kahve çok bekledi diye sinyal veriyor. sinyal gelince adam demlikte ne kadar kalmış olursa olsun hepsini döker isteyene en baştan tekrar yapardı. ziyan olmasın diye içtiğim kahvenin hesabı yok. bir gün demiştim, abi sabahtan dolduralım gelene veririz, diye. olmaz öyle, dedi, sen starbucksın yaptığını söylüyorsun, onların sattığı kahve değil.

ulan bu olaydan sonra ne zaman starbuck kahvesi içsem beğenemez oldum. erken gitmek lazım. personel dükkanı açınca peşlerinden girip kahve hazır olur olmaz bana bi el edin deyip oturacak ve laptopını açıp dizi senaryosu yazacaksın.
  • dünyadaki tarım arazilerinin verimleri günden güne azalırken ve ters orantılı olarak dünya nüfusu da artmaya devam ederken (#71940297), hatta bugün tadına doyamadığınız kaliteli kahve çekirdeklerinin (arabika) geleceği tehlikedeyken (evet, gelecekte nescafemsi kahvelere muhtaç olmak durumundayız) dünyanın en büyük kahve zinciri size en kaliteli kahveyi verip bu işten karlı çıkacaktı öyle mi?

bir işletme senelerdir yaşıyorsa sıkı bir maliyet çalışması yapıyor demektir. devasa büyüklükteki bir firma olan starbucks'tan, menüsüne bir sürü kahve çeşidi için "x, y notaları" yazan third wave coffee shop kalitesini ne kafayla bekliyoruz onu merak ettim.

"kahveci" olmasından mütevellit; ortalama kafelerden biraz daha iyi kahve veren, ama doğal olarak da bir butik kahveci lezzeti vermeyen ve böyle bir beklenti içinde bulunulmaması gereken, en nihayetinde kar amacı güden bir kurumdur starbucks. hayır kurumu veya faaliyet giderleri sıfıra yakınsayan butik bir kahveci değildir haliyle özel bir muamele beklemek çok yersiz olur.

beklentinizi düşük tutun, mutlu olun.
  • olm “acı” değil. kötü... kötü . hem de çok kötü.
  • (bkz: filtre kahve dedigin aci olur)

kocaman bir hassiktir lan ordan diyorum sana. cok biliyosunuz amk.

not: kahve kavurucusu, barista ve kahve egitmeni, haftada en az bir kez tadim yapan birisi.
hesabın var mı? giriş yap