şükela:  tümü | bugün
  • 2016 ekonomik krizinin akp iktidarının hayalperestliğinden beslenip dallanıp budaklanması ve hayatın her alanında kendisini iyiden iyiye hissettirmesi karşısında, çok yakın bir zamanda duyulması kimseyi şaşırtmaması gerekecek olan haberdir.

istanbul da oturuyorum ve en eski, lüks semtlerinden birisinde. oldukça büyük ve önemli caddeleri var. bunlardan birisinde bir şubesi var. eskiden yani iki yıl öncesinde hafta içi bile boş koltuk olmayan şubede şimdilerde hafta sonlarında in cin top oynar hale geldi.

düşünün, gelir seviyesi en yüksek muhitlerden birisi burası ve buradaki starbucks şubesi sinek avlıyor ise, sultanbeyli nde, bağcılar da, ümraniye deki şubelerinde onu bile yapan olmuyordur.

hem batılı demokrasilere özgür bir markadır. batılı değerlerden uzaklaşmış ülkelerde haliyle boy göstermek prestijlerine zarar verir gibi geliyor bana. sırf bu nedenden bile türkiye yi terk etseler yeridir.

sizin anlayacağınız eli kulağındadır starbucks ın türkiye den çekilme kararı alması. ben gitmediğim ve hatta kapitalist sistemin bayraktarlığını yaptığı için karşı olduğumdan hiç üzülmem. tersine göbek atarım bile.

edit: kadıköy, sahrayıcedit ten bildiriyorum.

şaşkın edit: içimizdeki kapitalizmin kölelerini ifşa etmiş gelecek öngörüsüdür.

neymiş starbucks ta kahve içmeden güne başlamazmış beyzadeler. kıçınızda ki boklu donunuzu değiştirmekten acizsiniz, birde piyasa yapmak için sitirbick ülmesse ölirem diye neredeyse ağıt yakacaksınız.

utanın be. bu kadar da kapitalizm aşığı, amerikan hayranı olunmaz ki !
  • (bkz: tazeliim mi?)
  • asla gerçek olmayacaktır. sultanbeyli starbuck's rezervasyonla müşteri alıyor ve bir masada maksimum 45 dakika oturabiliyorsunuz. böyle karlı tezgahı kimse bırakıp gitmez.
  • sırasıyla swarm, instagram, facebook ve twitter'ın da ülkeyi terk etme kararı almasına yol açabilecek karar alma durumu.. bir nevi, kararception..

nerede check in yapacaklar!?

he bir de; (bkz: olmamış olaylar hakkında olmuş gibi başlık açmak)
  • starbucks değil de al shaya olacaktır terkeden.
  • oncelikle (bkz: cuma aksami sıkıntıdan baslik acanlar dernegi)

sonrasinda
    yavrum sen sahrayicedit demissin ama emin olamadim ben simdi ordan genc nufus elini cekmis olmasin sakin?
    hayir cunku cevahir de avrupa yakasinda oturanlar bilir 3 tane starbucks var 2 si icerde 1 i disarda tiklim tikis, hergun gunesliye gidiyorum gunesli g plus suitin altindaki starbucks sabah saah 7.30 da insan kayniyo, diger bir lokasyon incirli omir plaza starbucks gunun her saati tiklim tikis burasi da yani cok mu dar dusunuyorum afedersiniz ama kimse yagli kapiyi birakip gitmez turkiye'de. kaldi ki bizim insanimiz ne kadar ekonomik krizde de olsa sabah starbucksini icmeden ise baslayamayan calisan emekci (!) kardeslerimiz var kimse kismaz kendinden bu zevki.

son olarak (bkz: starbucks kapansa zarari bana mi ne cok yazdim, pehh!)
  • öncelikle: yav he he. starbucks'ın rusya'da çin'de mağazası olup olmadığını googlelamaktan aciz cahil yazar çıkarım olarak bir sermeyenin özgürlük timsali olmasından bahsediyor. teallaam ya kaç yaşındasınız yavrum siz? biz kadıköy'de beş katlıda, nişantaşı'nda üç ayrı şubede beleş oturup çalışacak yer bulamıyoruz adam inden cinden behsediyor. bizim orta sınıf zevklerinden vazgeçer mi be, dünya yıkılsa içer o yanık kahveyi. starbucks da bir yere gitmez.

edit: neyse engelleyelim bari.

edit: aramızda rusya'nın türkiye'den daha demokratik olduğuna inanan varmış. ya siz hakkaten googlelamaktan, internetten veri toplamaktan acizsiniz herhalde. ne diyorlar: türkiye otoriter bir rejime doğru gidiyor. heh işte rusya o gittiğimiz yerde bizi çoktan hazır bekliyor. the economist'in son on yıllık demokrasi endekslerini bir inceleyin. rusya karma rejimler kategorisinde başladığı yolculukta hızlı düşüşlerle en son 2015 raporuna otoriter rejim kategorisinde 132. sırada. türkiye son on yılda iyi kötü karma rejimler kategorisinde istikrarlı bir şekilde 87-88 bandında kalmış, son raporda 97'ye düşmüş. otoriter rejim klasmanına girme yolunda ilerliyor. bak 2015 raporu burada: http://www.yabiladi.com/…u-democracy-index-2015.pdf raporun sonlarında son on yılın karşılaştırması da var. aq rusya nere türkiye nere ya. rusya lan bu.

ha economist'ten mi öğreneceğiz ne olduğumuzu? aç ab'dir oecd'dir, hadi bilemedin amnesty'dir bu kurumların insan hakları ihlalleri raporlarına bak beğenmediysen. aq rusya her türlü türkiye'ye rahmet okutur. muhalefet kasacam diye de putin'in götünü yalamayalım. vay arkadaş, starbucks'tan nerelere geldik.
  • bak kardeşim sen bu başlığı kafadan uydurma tahmin yaparak açıyorsun. sadece ekşi sözlük başlıklarını okuyup kendi gündemlerini oluşturan tipler var. starbucks çekilme kararı almış türkiyeden falan diyor sonra. allah allah biz duymadık ama diyorsun. yok adam bi de ısrar ediyor. abi ekşide okudum falan diye. sonra saçma bi ortam oluşuyor meclislerde. olmayan bir konuda herkes yorum yapmaya başlıyor vakitler öldürülmüş oluyor.
    futbol maçından önce tahmin yapılması ve sonrasında gerçekleşmeyen durumlarla ilgili nasıl boş muhabbetlerle vakit öldürülüyorsa bu da öyle bişey. allah aşkına yapmayın.
  • türkiyedeki starbuckslar katarlı al shaya grubunundur bilginize ayrıca türkiyeden mc donalds burger king çıkar küçülmeye giderde starbucks çıkmaz mümkün değil.
  • teker teker tum firmalar hakkinda terkediyor basligi acayim mantiginin son meyvesi.