*

şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: moviemax)de de gösterilen dizi. amerika'da 6. sezonu oynamasına karşın bizde 2. sezondaydılar en son fakat 3 de ellerinde gibi çünkü çıkan dvd 3lüydü. izlemesi en zevkli dizilerden biridir. sezon başına 20-22 bölüm içerir. bizde sadece filmi bilinir dizisi pek bilinmez ama fanatikleri vardır.
 • (bkz: stargate)
 • 8. sezonu ile beraber atlantis adında bir spin off u başlayacak olan mukemmel konseptli filmin mükemmel konseptli dizisi.
 • zamanında tgrt tarafından alınmış ama yarım bırakılmış aşmış dizi..
 • bazı bölümlerinde star trek'de q'yu canlandıran karakterin de oynadığı mükemmel dizi.
 • şu anda 4. sezonunu seyretmeye başladığım ve her sezon vites büyüten dizi.

  (bkz: jaffa)
  (bkz: goa uld)
  (bkz: tok ra)
  (bkz: chaapa ai)
  (bkz: teal c)

  --- spoiler ---

  birinci ve ikinci sezon bölümlerinin pek çoğu klişe hollywood bilim kurgu dizilerini aşamıyor, ancak giderek farscape tadında bölümler üçüncü sezondan itibaren ardı ardına gelmeye başladı

  altıncı sezondan itibaren kendisi ve diğer bilim kurgu dizileri ile hafiften taşak geçmeye başlayan, başrol oyuncularının "ne zaman emekli olacaz bu diziden ve ssk bize maaş bağlayacak" diye rahatsızca gıpraştıkları dizidir

  --- spoiler ---
 • ka$lari alinmi$, gozu makyajli zenci ki$iligi olmasa pek daha seyredilebilir bir hale gelebilecek, uzadikca uzayan gezegenler arasi seyehat dizisi.
 • parasi olmayan bilimkurgu dizisi. ancak bir hangar bir tane de cember kiralayabilmisler, ormanlarda sulak arazilerde ve collerde bilim kurgu dizisi cekmeye calisiyorlar. garibim macgyver, sen bu hallere dusecek adam miydin dedirtir insana bu dizi her seyredisinde. oylesine de sallama bir dizidir. ne guzel film yaptiniz iste, birakin oldugu yerde, yok olmaz, illa dizi yapip suyunu cikartacaksiniz da dedirtir icin icin

  (bkz: v)
 • sezonlar ilerledikçe ve olaylar geliştikçe mükemmele eren fantastik bilimkurgu dizisidir. özellikle 3. sezondan sonra ufak ufak tansiyon artmaya başlar.
  fakat dizi sci fi channel gibi bir tv kanalı tarafından yapıldığından parası bir 24 kadar bol olamamaktadır. bu yüzden, her tv dizisi gibi bu da her hafta yayınlanmak zorunda olduğundan arada çerez diye tabir edebileceğimiz bölümleri vardır fakat o bölümlerde bile konu bir şekilde ilerler. kısaca parça parça değil tamamı izlendiğinde anlamlı olan dizilerden birisidir (bkz: star trek deep space nine). stargate konseptini daha güzel boyutlara taşımıştır taşımaktadır.

  dizinin bence en güzel özelliğide günümüzde geçiyor olmasıdır, bu sayede takip eden kişiler dizi ile direk empati kurabilmektedir. dünya tarihinde geçen mitolojilerede inanılmaz uygun kalıplar bulmaktadır.

  bunun yanında dizideki karakterler kendi durumları ile veya dizide ki kötü adamların bariz olan klişieliği ile dalga geçebilmektedir. dizide ki hiç bir karakter kahraman olmaya çalışan tipte biri değildir bu da dizinin diğer bilimkurgu dizilerine göre daha normal görünmesini sağlamaktadır.

  kısaca, star trek, farscape vs gibi dizilerin insanlar üzerinde yarattığı "yabancılık" hissi bu dizide yoktur. dizinin kendi içinde oluşturduğu mitolojide bizim dünyamıza aittir.

  yakında 9. sezonu başlayacak olan dizinin 2004te stargate atlantis adlı spin off u çıktı ve gayet başarılı bulundu o da.