şükela:  tümü | bugün
  • cgv'nin maltepe piazzada hizmete sunduğu sinema teknolojisi.
  • sadece maltepe piazza'da varmış şu anda. gidenlerin yaşadıkları tecrübe hakkında yeşillendirmelerini beklediğim teknoloji.
  • korelilerin birkaç yıl önce çıkardığı sinema teknolojisi.

ekranı imax'ten yaklaşık yüzde 20 oranında daha büyük. imax'in ölçüleri ortalama 16x22 metre iken, starium'un ölçüleri 13x32 metre.

türkiye'de henüz yalnızca maltepe piazza avm'deki cinemaximum'da bulunuyor.
  • evimin dibinde bulunan maltepe piazza avmde deneyimledigim sinema teknolojisi. ımaxle kıyasla ekran daha net, daha parlak, imax gibi kavisli değil düz ve daha büyük, imax gibi gözü yormuyor, kapkaranlik bir film izlemiyorsunuz, kafanızı egince ekran bulanmiyor. ses sistemi bu teknolojide daha mı farklı bilmem ama gittiğim salondaki ses deneyimi, akasya imaxden de iyiydi. son olarak bu yeni açılan salon için on/orta/arka koltuklar ayrı fiyatlandirilmis. gözlük fiyatını da bilete yansıtmamislar.
    kısacası çok farklı bir sinema deneyimi beklemeyin ama "dur bakalım neymiş" demek için gidip denenebilir
  • cinemaximum'larda bulunan lazer projeksiyon teknolojisi.

lazer projeksiyon sayesinde özellikle cinemaximum'un diğer birçok salonunda yaşanan karanlık görüntü sorunu sıfıra inmiş. gerçekten netlik ve parlaklık en üst seviyede. 3d filmlerdeki olağan kararmanın bile önüne geçebilecek bir berraklık söz konusu.

yalnız bir şeyi düzeltmek istiyorum; perde kavisli ve imax'ten büyük değil. uzaktan bakınca düz gibi görülmüş olabilir belki ama bildiğiniz kavisli perde. ayrıca perde boyunu küçümseyen arkadaşlara da yeni açılan imax'lerin çoğunun aslında liemax olduğunu üzülerek söylemek istiyorum. perde belki akasya avm'deki imax'e yakın olabilir ama bursa'daki sur yapı marka avm'deki imax'le kıyaslanamaz mesela. bu yüzden de starium salonunun ortalarında oturmanızı öneririm.

sonuç olarak görünü kalitesi gerçekten iyi bir seyir deneyimi sunsa da yine de ilk tercihim mümkünse imax olur.

not: uzun zamandır ziyaret etmedim ama önceki deneyimlerime göre istanbullu suserlara mümkün olduğunca istinye park imax'i tercih etmelerini öneririm.