şükela:  tümü | bugün
  • astronomi simulasyon programi. en iyilerinden bence, son versyonu (4.0) quicktime yerine open gl kullanir, abarik guzeldir, uzaya uydu yollamak* ve ya dogum gununde gokun durumuna bakmak mumkundur. galaxy, constellation, yildizlar, her$ey kolayca ogrenilir. kullanimi ise, 3.1 versyonundan daha kolaydir zaten.

    (bkz: starry night)
  • starry night'ın en temel, fakat en başarılı sürümlerinden biri. 20 bin ışık yılı uzaklığa kadar 1 milyon yıldızı ve yüzlerce derin uzay objesini, bilinen gezegenleri bulunuduğunuz şehre göre realistik olarak gökyüzünde görebilmenizi, hatta o objelerden herhangi birinden uzayı seyreylemenizi sağlar.

    2001 yılında çıkan son sürümü (3.1.2) apple mac üzerinde uzun yıllardır çalışmamasına rağmen herhangi bir windows sürümünde hala cillop gibi kullanılabiliyor.

    35 dolarlık fiyatıyla hala amatör astronomlar için var olan bütün ücretsiz alternatiflerden kat kat iyi bir tercih...

    tabi bunun da kralı ve fetiş objesi, milyonlarca yüzlerce milyon ışık yılı uzaklığa kadar gerçek görselleriyle yüz milyonlarca yıldız, yıldız kümesi, pulsar, ötegezegen, nebula ve galaksi veritabanı içeren sürümü için (bkz: starry night pro)