şükela:  tümü | bugün
 • mark rippetoe tarafından "basic barbell training" altbaşlığıyla yazılmış kitap.

  daha sağlıklı ve kuvvetli bir beden için izolasyon hareketleri yerine tüm vücudu çalıştıran hareketleri tercih edenlerin okuması gereken kitap.

  kitabın bölümleri aşağıdaki şekilde oluşturulmuş:

  chapter 1 - strength: why and how
  why barbells

  chapter 2 - the squat
  loaded human movement
  squat depth - safety and ımportance
  learning to squat
  leverage and moment - the basis of barbell training
  common problems everyone should know how to solve
  the master cue
  breathing
  spotting the squat
  personal equipment
  coaching cues

  chapter 3 - the press
  learning to press
  faults and corrections

  chapter 4 - the deadlift
  learning to deadlift
  back position
  pulling mechanics
  the little details

  chapter 5 - the bench press
  learning to bench press
  common problems everyone should know how to solve
  breathing
  racking errors
  spotters

  chapter 6 - the power clean
  the neuromuscular system
  power, force production, and velocity
  learning the power clean
  correcting problems
  the power snatch

  chapter 7 - useful assistance exercises
  partial movements
  squat variations
  bench press variations
  deadlift variations
  press variations
  ancillary exercises
  barbell training: there's just no substitute

  chapter 8 - programming
  learning the lifts
  nutrition and bodyweight
  equipment
  soreness and ınjuries
  barbell training for kids
 • özet geçmek gerekirse: https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/…97909_n.jpg

  neticede mark reyizin besin piramidi anlayışı şöylemesine bir şey olduğu için, her ne kadar yukarıdaki gayet yarıcı bir geyik olsa da bir bakıma doğru aslında.
 • lineer güç programlarının en ünlüsü, güç idmanlarıyla uğraşan çoğu kişinin ilk başlama noktası, bir nevi powerlifting'in bible'ı. programı geçtim, dört büyük compound hareket hakkında daha detaylı bilgi bulabileceğiniz başka bir kaynak daha yok. bunu okumadan özellikle squat ve deadlift yapmak uzun vadede geriye dönüşler gerçekleştirip zaman kaybetmenizi sağlıyor, ben yaşadım oradan biliyorum.

  beslenme kısmı uyduruk ama. gerçi rippetoe ile alakalı bir sıkıntı değil bu, beslenme powerlifter'ların işi değil bu net belli, hayatı boyunca yiyip sıçmamaya odaklanan adama beslenme sorulmaz, jim wendler falan da bilmiyor bu işi. bu programı yaptığımda 500 kalori surplus'ta olmama rağmen deli gibi yağlanmıştım üç ayda, çünkü adam gibi volume yok programda. güç idmanları kasları değil, sinir sistemi ve eklemleri yorduğundan herhangi bir güç programında gomad gibi sistemsiz ve bilinçsiz surplus'lar içine girdiğinizde powerlifter'lar gibi şişman olmanız kaçınılmaz. kaldı ki bu program bir beginner programı ve maksimum back squat ortalaması 80-90 kilo civarı olan adamların hızlı bir şekilde güçlenebilmesi için yazılmış. beginner insanın güçlenebilme potansiyeli oldukça fazladır ve güçlenebilmek için illa ki surplus'ta olmasına, yaktığından fazla kalori almasına hiç gerek yok. powerlifter'ların belki yarısı kadar güçlü olmayan crossfit atletlerinde dahi 70 kiloluk kütlesiyle 170 kilo back squat basan adamlar var, yani mevcut kilonuzun maksimum güç potansiyeline yaklaşmadan surplus'a geçip kilo almak zorunda değilsiniz hiçbir zaman, tabi amacınız sadece güçlemekse. ha ben illa kilo alacağım diyorsanız bu tarz düşük volume'lu programlar yaparken günlük 200 kalori surplus üzerine çıkmamaya özen gösterin, bilin ki bunun üstü size sadece yağ olarak geri dönecek. burada esas dikkat edilmesi gereken nokta güç kasarken yaktığınızdan az kalori almamak, yani decifit'e düşmemek. vücut katabolik moddayken ağırlıkları arttırmak gerçekten çok zor.
 • herkesin okumasi ve uygulamasi gereken kitap. simdi o gogus-biceps programinizi yavasca birakip buna baslayin, 3-4 ay yapin, zaten ondan sonra barbell/guc antremanindan baska birsey yapmanin sacmalik oldugunu anlayacaksiniz.