• baslangic,
    startup disk diye bahsedilen sey, bilgisayari acmaya yarayan diskettir. bu disketin icinde isletim sistemsel dosyalar vardir. bir nevi mars motoru denebilir. daha sonra isletim sistemini calistirabilirsiniz, calistiramaya da bilirsiniz. allallah
  • bir windows klasörüdür. start menu içerisinde yer alır. windows açılır açılmaz çalışmaya başlayan programlar işbu klasörde yer alırlar. siz de windows açılışında istediğiniz bir aktivitenin çalışmasını isterseniz, o aktivitenin bir shortcut/kısayolunu bu klasöre atınız.
  • (bkz: startup disk)
  • baslangiçda bir-iki fikir adami vardir.. sahane fikirleri vardir bilisim ve yeni teknolojiler alaninda...
    lakin paralari yoktur... aylak aylak gezerler...

gün gelir, sahane fikirlerini pazarlarlar capital risk isindeki bir kaç amcaya... bu amcalar agir abilerdir.. her projeye inanmazlar ama bu iste para var diye inanmak isterler genc fikir adamlarina...

derken sartlar optimize edilir, silicon valley'de yer tutulur, start up kurulur... esas çocuklar ceo olur...
    sonra capital riskçi amcalar isin içinden çikarlar... devami için (bkz: capital risk)
  • (bkz: msconfig)
  • washington eyaletinde nispeten sultan'a gore daha geli$mi$ bir kasaba. amerika'daki her kasaba gibi her dukkanin adi startup ismine sahip.

(bkz: gold bar)
  • it sektoru icin basari formulu:

- birkac tane gunde 18 saat calisan yazilimci.
    - birkac taneden biraz az sayida konuyla yuzeysel baglantili (surda databeyzimiz var, oradan kuveri geliyor*) ama is kitleme konusunda usta orta duzey yonetici.
    - bir adet tamamen baska bir alanda bilgili, yazilimi "bir if bir else ne var onda yigenim" olarak goren, isletim sistemi 3 hafta, board bring up 3 gun falan turu konusan ve bunu orta duzey yoneticilerden bekleyen cto.
    - bir adet yuz milyon dolarlik ustun zekali 9. girisimini yapan isi en genel hatlariyla ("biz hoparlor pazarindayiz" gibi) bilen ceo.
    - bir adet lokal cevrelerde iliskileri saglam genel mudur.
    - bir dizi yatirimci, capital risk insani.
    - iyi bir fikir, yedek 2-3 fikir.
    - denenmis, kullanilmis ve basarisi kanitlanmis uretim surecleri ve tedarik zinciri.
    - ulke standartlarinin ustunde bir musteri destegi.

bunun disinda bir seye gerek yok. herhangibir felsefesi yok bu isin. yorumlari alalim:
    18 saat calisan muhendis: "vahsi kapitalizm dedikleri bu olsa gerek"
    orta duzey yonetici: "su anda neye bakiyorsun?" (an mecazi degil gercek anlaminda kullanilmistir, an hesabi yapilmaktadir)
    clueless cto: "bu kadar basit bir is yapiyorsunuz*, bir if bir else tonla da para veriyoruz size"
    genel mudur: "lam lim lom"
    ceo: "dur bakiim turkiyenin etrafinda hangi ulkeler varmis"
    yatirimci: "6 ay sonra cekeriz destegimizi, filanca su su sirketi kuruyor, orada buyuk para var"

bu sirketlerde iyi yonetim ve iyi muhendislikten en az biri olmali. kotu muhendislik ve iyi yonetim de is yapiyor aslinda. iyi muhendislik kotu yonetim bile eger fikir cok yeniyse basarili olabilir. ama ikisi de kotuyse birileri fakirlesecek, digerleri de issiz kalacak demek bence.
  • bilgisayarı açtığınızda ilk çalışacak programları görmenizi, değiştirmenizi, silmenizi sağlayan, denetim masasına yerleşen, çok küçük boyutlu bir programdır.
hesabın var mı? giriş yap