şükela:  tümü | bugün
 • e3 2016'da duyurulan, xbox one ve windows 10 exclusive ikinci state of decay oyunu. işin güzel tarafı ilk oyunun en büyük eksikliği olan multiplayer, bu sefer bu oyunda olacak gibi duruyor. çıkış tarihi 2017.

  trailer
 • sessiz sedasız ikinci trailerını da çıkartarak beni heyecanlandırmış zombi öldürmeceli survival oyundur. ilk oyunun müziklerini üstlenen jesper kyd abimizin sayfasında bu oyunun ismini görünce daha da bir heyecanlandım. zira akira yamaoka'dan sonra -belkide önce- jesper kyd abimiz oyun müziklerinin allahı denebilir.

  gelelim oyuna. malesef ilk oyunun üzerine bir şey katamamış gibi gözüküyor. hele ki trailer da dahi bug görmek beni bayağı üzdü. örneğin; karakterin boynuna enjektör batırılırken enjektörün boyna değmemesi veya karakterin zombilerden kurtulduktan sonra teşekkür etmesi ama ağzının dahi oynamaması -ve sürekli gülmesi- yaşadığımız evde farklı fonksiyonları olan odalar veya yapılar kurabiliyorduk (revir, garaj vs.) bu oyunda sanırım biraz daha build üzerine yoğunlaşmışlar. artık yapının her evresini görebileceğiz. multiplayer hayalleri suya düşmüş gibi. trailer bununla ilgili renk vermemiş ama belli de olmaz. yeni şişman zombi beni meraklandırdı. umarım daha fazla zombi çeşidi vardır. ilk oyunda bilmem kaç yüz tane silah çeşidi varken hep aynı tip zombileri öldürmekten gına gelmişti.

  velhasılkelam 2018 ilkbaharında çıkacak. bekleyelim görelim.

  edit: hay springine.
  edit2: co-op moduyla ilgili renk veren bir trailer gelmiş.
 • oyundaki bana göre en önemli yeniliklerini söyleyim:
  - multiplayer geliyor!!!
  - yanlış anlamadıysam blood plague diye bir hastalık geliyor, eğer zamanında ilaç bulunmazsa zombi oluyor karakter.
  - survivorları öldürebiliyorsunuz.
  oyun ertelendiğinden dolayı gerçekten oyunla uğraştıklarını düşünüyorum ve eminim güzel bir iş çıkaracaklar *.

  edit: gameplay videosu yayınlanmıştır: youtube linki
  gameplay videosunda etkilendiğim noktaları belirteyim:
  - oyun gerçekten karanlık olmuş. ilk oyunda fener kullanmanın neredeyse hiçbir işlevi yoktu. karşımıza ne tür bir zombi çıkacağını bilmeden yolda araba sürmek ya da bir eve girmek bence çok güzel olmuş.
  - blood plague, gameplayde göreceğiniz üzere blood plague isimli bir hastalık gelmiş (önceki oyunda black fever.). ve eski oyunda hastalık kapmak daha çok senaryo icabı gibi dursada (ya da henüz ben hastalık kapamadım.) bu oyunda, özellikle gameplayde oyuncuların neredeyse çoğu hastalığı kapmış ve hastalığa çare bulmak zor olacakmış. belirli bir süre içerisinde çare bulmaya çalışmakta eğlenceli olacaktır eminim.
  - unreal engine 4 motoru kendisini göstermiş, daha güzel grafikler daha iyi animasyonlar daha akıcı bir oyun olmuş. bence ilk oyunu güzelce cilalayıp önümüze sunmuşlar.
  - en önemlisi ise co-op, gameplayde 4 kişi birlikte oynuyorlardı. oyunun bence uygun bir fiyata çıktığını düşünürsek (windows storede 85 lira, eğer oyunu windows storeden alırsanız hem xbox one'de hem de windows 10 pc'de oynayabiliyorsunuz. konsol için 85 lira gayet iyi bir fiyat.). arkadaşlarla birlikte rahatlıkla oynanabilir. windows 10 ve xbox one crossplay destekliyor. yani mesela ben oyunu xboxda açıp, pc'de oynayan arkadaşlarımla oynayabilirim. tabi unutmadan xbox one'de oyunları multiplayer oynayabilmek için gold üyeliği almanız gereklidir.
  - çok ufak bir detay: oyunun gameplay teaserını izlediğimde eymen suvari isimli bir survivor olduğunu farkettim. yanlış anlamadıysam bir türk survivor görmek hoşuma gitti. resim linki.
  - şimdilik gameplayde gördüklerim bunlar, oyun mayıs ayında çıkacak ilerde oyun hakkında yeni bir özellik duyurusu olursa güncelleme yapacağım.
 • çıkış tarihi 22 mayıs 2018 olarak duyurulan ve ön statışa çıkan oyun.

  link
 • pc sürümünün ön siparişi şimdilik sadece windows store'a gelen ve windows 10 uygulaması olarak yayınlanacak olan oyun. steam tarafından ses seda yok, belki quantum break gibi gelir ileride.

  ayrıca 270 tl gibi cüzi bir meblağa karşılığında siparişe sunulacak özel koleksiyon sürümünde bir takım bok püsür materyal yer alacak; ama oyunun kendisi bu sürümde yok.