şükela:  tümü | bugün
  • e3 2016'da duyurulan, xbox one ve windows 10 exclusive ikinci state of decay oyunu. işin güzel tarafı ilk oyunun en büyük eksikliği olan multiplayer, bu sefer bu oyunda olacak gibi duruyor. çıkış tarihi 2017.

trailer
  • sessiz sedasız ikinci trailerını da çıkartarak beni heyecanlandırmış zombi öldürmeceli survival oyundur. ilk oyunun müziklerini üstlenen jesper kyd abimizin sayfasında bu oyunun ismini görünce daha da bir heyecanlandım. zira akira yamaoka'dan sonra -belkide önce- jesper kyd abimiz oyun müziklerinin allahı denebilir.

gelelim oyuna. malesef ilk oyunun üzerine bir şey katamamış gibi gözüküyor. hele ki trailer da dahi bug görmek beni bayağı üzdü. örneğin; karakterin boynuna enjektör batırılırken enjektörün boyna değmemesi veya karakterin zombilerden kurtulduktan sonra teşekkür etmesi ama ağzının dahi oynamaması -ve sürekli gülmesi- yaşadığımız evde farklı fonksiyonları olan odalar veya yapılar kurabiliyorduk (revir, garaj vs.) bu oyunda sanırım biraz daha build üzerine yoğunlaşmışlar. artık yapının her evresini görebileceğiz. multiplayer hayalleri suya düşmüş gibi. trailer bununla ilgili renk vermemiş ama belli de olmaz. yeni şişman zombi beni meraklandırdı. umarım daha fazla zombi çeşidi vardır. ilk oyunda bilmem kaç yüz tane silah çeşidi varken hep aynı tip zombileri öldürmekten gına gelmişti.

velhasılkelam 2018 ilkbaharında çıkacak. bekleyelim görelim.

edit: hay springine.
    edit2: co-op moduyla ilgili renk veren bir trailer gelmiş.
  • oyundaki bana göre en önemli yeniliklerini söyleyim:
    - multiplayer geliyor!!!
    - yanlış anlamadıysam blood plague diye bir hastalık geliyor, eğer zamanında ilaç bulunmazsa zombi oluyor karakter.
    - survivorları öldürebiliyorsunuz.
    oyun ertelendiğinden dolayı gerçekten oyunla uğraştıklarını düşünüyorum ve eminim güzel bir iş çıkaracaklar *.

edit: gameplay videosu yayınlanmıştır: youtube linki
    gameplay videosunda etkilendiğim noktaları belirteyim:
    - oyun gerçekten karanlık olmuş. ilk oyunda fener kullanmanın neredeyse hiçbir işlevi yoktu. karşımıza ne tür bir zombi çıkacağını bilmeden yolda araba sürmek ya da bir eve girmek bence çok güzel olmuş.
    - blood plague, gameplayde göreceğiniz üzere blood plague isimli bir hastalık gelmiş (önceki oyunda black fever.). ve eski oyunda hastalık kapmak daha çok senaryo icabı gibi dursada (ya da henüz ben hastalık kapamadım.) bu oyunda, özellikle gameplayde oyuncuların neredeyse çoğu hastalığı kapmış ve hastalığa çare bulmak zor olacakmış. belirli bir süre içerisinde çare bulmaya çalışmakta eğlenceli olacaktır eminim.
    - unreal engine 4 motoru kendisini göstermiş, daha güzel grafikler daha iyi animasyonlar daha akıcı bir oyun olmuş. bence ilk oyunu güzelce cilalayıp önümüze sunmuşlar.
    - en önemlisi ise co-op, gameplayde 4 kişi birlikte oynuyorlardı. oyunun bence uygun bir fiyata çıktığını düşünürsek (windows storede 85 lira, eğer oyunu windows storeden alırsanız hem xbox one'de hem de windows 10 pc'de oynayabiliyorsunuz. konsol için 85 lira gayet iyi bir fiyat.). arkadaşlarla birlikte rahatlıkla oynanabilir. windows 10 ve xbox one crossplay destekliyor. yani mesela ben oyunu xboxda açıp, pc'de oynayan arkadaşlarımla oynayabilirim. tabi unutmadan xbox one'de oyunları multiplayer oynayabilmek için gold üyeliği almanız gereklidir.
    - çok ufak bir detay: oyunun gameplay teaserını izlediğimde eymen suvari isimli bir survivor olduğunu farkettim. yanlış anlamadıysam bir türk survivor görmek hoşuma gitti. resim linki.
    - şimdilik gameplayde gördüklerim bunlar, oyun mayıs ayında çıkacak ilerde oyun hakkında yeni bir özellik duyurusu olursa güncelleme yapacağım.
  • çıkış tarihi 22 mayıs 2018 olarak duyurulan ve ön statışa çıkan oyun.

link
  • pc sürümünün ön siparişi şimdilik sadece windows store'a gelen ve windows 10 uygulaması olarak yayınlanacak olan oyun. steam tarafından ses seda yok, belki quantum break gibi gelir ileride.

ayrıca 270 tl gibi cüzi bir meblağa karşılığında siparişe sunulacak özel koleksiyon sürümünde bir takım bok püsür materyal yer alacak; ama oyunun kendisi bu sürümde yok.
  • microsoft 40 yılın başı tutacak bir şey yapıyor ve onu da daha çıkmadan mahvediyor. bunların dikte olaylarına feci uyuzum. xbox'ta da yapmışlardı bunu. işte cihaz kapalı bil olsa internete bağlı olacak vs gibi sonra ilk xbox'ta yakaladıkları satış ivmesini bu vesileyle kaybetmişlerdi. şimdi ise oyun çıkarıyorlar, klişe bir konuyu işliyor olmasına rağmen böyle detaylısı daha önce yapılmadığı için merak uyandırıyor. ancak gel gör "windows 10 dışında bu oyunu çalışmayacak" nedir lan? 50-60 milyon mu satacak bu oyun? yahut kaç tane adam tutup alıştığı ve destek kesilene kadar kullanacağı 7'den feragat edip "aaa evet state of decay için win 10 kurmalıyım" diyecek?

win 10 satış staratejisinin de yani bu kadar kötü olacağını insan beklemiyor. bill gates işi bıraktıktan sonra feci sıçmaya başladılar. bu da son halkası gibi oldu. oyun güzel olacaktır. 100 üzerinden helalinden bi 80 alır gibi duruyor ama bu durum oyunun satışlarını epey etkileyecektir. ha sorsan bahaneleri "kardeşim şimdi oyunda öyle mekanikler var ki 7, 8 falan kaldırmıyordu sadece 10..." olur kuvvetle muhtemel. benzer bir şeyi geçenlerde de pokemon go yapmıştı. oyun sadece gelecek güncellemeyle iphone x altındaki cihazlarda oynanmayacakmış. belki de olmuştur bilmiyorum ben 1 ay falan oynayıp bırakmıştım. halen oynayan 3-5 insanı da bu şekilde küstürüp kendi ayaklarına sıkmak istiyorlar sanırım. hiç değilse microsoft baştan söylüyor mevzuyu o da bir şey. 2 yıldır bu go'yu oynayan herif sırf 6s falan kullanıyor diye bir daha oynayamayacak mesela böyle saçma şey mi olur lan aldskjdsakjdlskjdas.

her neyse daha fazla uzatmayayım, 20 dklık bir oyun içi walkthrough videosu yayınlamışlar. gündüz de oynanabilen oyunu gece karanlığında oynamaları bir korku ambiyansı olarak seçilmiş zannedersem ama videodaki bütün karakterlerin zenci olmasına anlam veremedim. ırkçılıktan değil. hava kapkaranlık amına koyim bir de adam görünmüyor. talihsiz bir seçim olmuş. yani token minority de abartmasınız artık be kardeşim. dileyen istediği race ile oynasa ya. sokacam filminden çizgi romanına oyunundan kitabına bir politically correct. baydınız valla. keşke george carlin hayatta olsaydı da bol bol taşak geçseydi şunlarla.
  • edit: altta yazdıklarımı boşverin. leş gibi pcye port edilmiş.

ilk oyun erken erişim bu yenisi de tam sürüm hali gibi olmuş. grafikler tatminkar. mekanikler aynı, yine çağ dışı ama kendini oynattırıyor. harita küçük geldi bana. coop da önemli bir sorun varmış, 22 mayısta bu sorunla çıkartırlarsa oyunu coop yalan, oyun facia olur. ilk çıkış çok önemli. insanlar twicth de coop yayın yapamazsa at oyunu çöpe microsoft.

izlediklerimden yaptığım çıkarımlar bu kadar.
  • co-op için insan aradığım state of decay'in devam oyunu.
  • co-op ya da multiplayer olarak herhangi bir şekilde oynamayı beceremediğimiz yapım,microsoft güzel sıçmış. geçen gün update geldi ve oyuna giremedik böyle de saçma sapan işler. düşünce güzel ama microsoftun ellerinde bitmiş resmen.
  • malum yerlere düşmüş. incelemeler pek iç açici değil, almayi düşünüyorsaniz bir deneyin önce.