• - elektrik yükünün birikmesidir, bir kere biriktikten sonra uzun süre aynı biçimde kalır.

- örneğin, kuru bir günde bir kediyi okşarsanız, elinizde ve kedinin tüylerinde yük birikebilir.

- sonra da ansızın kedinin üzerindeki yük üzerinizden geçerek boşalabilir. siz de kedi de hafif bir şok hissedersiniz.

- kediyi okşarken, tüylerdeki elektronların elinize geçmesine neden olursunuz.

- kedinin tüyleri okşandığında elektronlar serbest kalır.

- kediyi her okşadığınızda kıvılcım çıkmaz çünkü yükün birikmesi için uzun süre okşamanız gerekir. ayrıca hava da iyice kuru olmalıdır.

- havanın nemli olduğu günlerde, nem, yükün birikmesine meydan vermeden boşaltır.
  • ilkokul kitaplarında deney olarak "bir ebolit (ebonit miydi?) tarak alıp yünlü bir kumaşa sürtün, küçük küçük kağıt parçalarına yaklaştırın, kağıtlar çekilecektir işte bu statik elektriktir." şeklinde anlatılan elektrik cinsi. böyle bir tarak nasıl bir şey olur anlamadığınız için plastik bir tarakla yaparsınız yine olur ebolit olsa ne olurdu kimbilir diye düşündürür.
  • fotokopi makineleri statik elektrik sayesinde calisir.
  • ofis ortamlarında ayakkabının çok büyük etkisi var bu lanet olası elektriksel olayda. özellikle plastik tabanlı ayakkabı ile parkede biraz da ayaklarınızı sürterek yürüyorsanız tuttuğunuz her metalde bir patlama yaşayabilirsiniz. ben bu korku yüzünden kapıya dokunmadan önce her defasında duvara saklanbaç oynarken tahtaya yazıldıktan sonra ellerimi yukarı aşağı sürtüp önün arkam sağım solum sobe hareketini yapıp çıkıyorum.
  • ortam havasının nemlendirmek, naylon, yünlü kıyafetlerden ve halılardan, yalıtkan ayakkabılardan (bkz: ayakkabı alırken dikkat edilecek hususlar/#40483718) uzak durmak, suyla duş almak, imkan varsa çıplak el ve ayakla kuru toprağa dokunmak, imkan yoksa beton duvar, kalorifer peteği, metal su borusu ya da topraklaması olduğundan elektronik cihazların kasalarına dokunmak, vücuttaki statik elektriği atar.

elektron artışı deri altındaki çok minik kasları yorar ve onların vaktinden önce esnekliklerinin kaybolmasına neden olur ki; bu sonuç kırışmaların önemli nedenlerinden biridir. vücut kırışma ve sarkmaları statik elektrikle yakından ilgilidir.
  • sonbaharın gelişiyle yine beni yürüyen çatapat moduna sokmuş şeydir.

dokunduğum her şeyden, ama her şeyden çarpılıyorum. minnacık çocuğum var onu da elektrik manyağı ettim, çocuk sarılmıyo bana artık. saksılardaki toprakları avuçluyorum. bitsin gari yeter.

ekle: evvelsi gün evdeki interkomu kapattım çarparak. vardır ya görüntülü, aşağıdan zile basar sen evdeki ekrandan görürsün. zile bastıydı biri, kapıyı açayım diye ekrana dokunmamla çaaat diye kapandı ekran.
    bu bişey değil.

bugün de aynı şekilde laptopumu kapattım. açıktı laptop ve kızımla netflix izliyorduk. laptop masada, biz koltukta izliyoruz. "tuvalete gitmek istiyorum durdur anne" dedi, kalktım pause etmek için space'e basayım dedim çaaat. bildiğin shut down ettim aleti.
    bugün google'a baktım ben bunu kullanabilir miyim lan acaba diye. resmen özel güçlerim var şu an ahaha. sahiden belki de kullanılabilecek, yönetilebilecek bişeydir bu? bunu merak eden tek manyak benmişim sanırım ki, koca google bu konuda hiçbişey bulamadı. ühü.
  • stresli bunyelerde, arac kullanirken de birikir bu elektrik; kendine gafil bir av buldugunda bosalir. ozellikle benzincilerde yasanan 'soferin pompaciyi carpmasi' hadisesine dikkat edilmelidir.
  • uzunca bir süredir işyerinde dokunduğum her yerden çızztt sesi çıkartmama ,tokalaştığım herkesi kısa süreli çarpmama neden olan elektrik.duvara bile dokunsam çızztt diye ses çıkartabiliyorum nasıl bir yüklenmeyse artık...
  • http://www.youtube.com/watch?v=xbnzacn4rum

benzin alırken bu abla gibi kazağınızla çok oynamayın, yok yere statik elektrik yaratmayın.
    ha benzinimizi biz doldurmuyoruz zaten, pompacılarımız var onlar hallediyorlar ama olsun, belki amerika'ya yolunuz düşer, belki bir gün yolda kalırsınız arabanıza kendiniz benzin doldurmanız gerekir, o zaman lazım olur diye söylüyorum.*

benzin -40 derece sıcaklıkta bile buharlaşabilen uçucu ve yanıcı bir maddedir. yanıcı olan benzinin buharıdır, ve alev alması için illa açık ateş gerekmez, küçük bir kıvılcımla da kolayca alev alır. ablanın kazağıyla oynaması sonucu oluşan statik elektrik benzin buharının tutuşması için yeterli minik kıvılcımı oluşturmuştur. (bir başka statik elektrik sebebi de cep telefonlarıdır).
    pompanın ucunda ve arabanın benzin deposunun girişinde alev geri tepme ventilleri vardır. yani statik elektrik yüklenmesine sebep olacak kazakla oynama veya cep telefonuyla konuşma gibi hareketlerden yada bir dallamanın uyarı tabelasına aldırış etmeksizin akaryakıt istasyonunda sigara içmesinden dolayı havadaki benzin buharının tutuşması ve patlamaya sebep olmasının önüne geçmek için, alevin akaryakıt depolarına ilerlemesini önleyen bir güvenlik sistemidir bu.
    tabi depoyu açıp içine yanan sigara atmadığınız sürece geçerlidir bu güvenlikli durum.

edit: ablayı da, tutuşan pompayı korkmadan çekip yere bıraktığı ve yetkiliye haber vermeye gittiği için, soğuk kanlı davranışlarından dolayı tebrik ederim.
  • her fırsatta iki avuç içini de duvara dayayarak vücuttaki statik elektrik atılabilir..

özellikle ikide bir çarpılıyorsanız en güzel yöntem bol bol duvar teması.. illa çimlerde yalın ayak gezmek zorunda değilsiniz.. hadi bakiym..
hesabın var mı? giriş yap