• her duyduğumda ve okuduğumda beynimi resete boğan kelimedir. dönüp dönüp anlamına bakıyorum bunun.
  • su anda ve eskiden beri icinde bulunulan, degismesi beklenmeyen ve istenmeyen durum.
  • günümüz türkiye'sinde folloş olmuş bir kavramdır. genelde akp tayfası tarafından her gün en az 436591 defa kendisinden şikayet edilir. anlaşılamayan şudur ki çooook uzun bir zamandır ve hatta en başından beri dinci/milliyetçi bir siyasi anlayışla yönetilen türkiye'de 2000'lerin başında iktidara gelen dinci/milliyetçi bir parti bu statüko dediği şeyden neden bu kadar dertlenir? kaldı ki 9 yıldır iktidarda olan ve cumhurbaşkanından bakkalar odası yönetim kuruluna kadar her kademeyi kendisi belirleyen bir siyasi organizasyonun bizatihi kendisi statüko değilse nedir? mahmut mudur?

edit: bana 2011 yılında olduğumuzu hatırlatan 967521122'ye teşekkürler.*
  • sürerdurum. durgu.
  • uluslararası hukuk terimi olup, belli bir zaman dilim içinde, herhangi bir olay olana kadar var olan, sürmekte olan fiili ve hukuki durum anlamında kullanılır.
  • mevcut durum demektir.örneğin halen geçerli olan toplumsal düzenin sürdürülmesi statükonun korunması anlamına gelir.bunun gibi, belirli konuda uluslararası anlaşlamaların belirlemşi olduğu durum statüko sayılır.bunun değiştirilmesi ise statükonun değiştirilmesi anlamına gelir.
  • 2002 yılından bu yana iktidarda olan ve kapıdaki seçime kadar da olağanüstü bir gelişme yaşanmazsa iktidar olmaya devam edecek bir parti tarafından hem de en önde yürüyenlerinin ağızlarından yine de günah keçisi olarak gösterilebilmesi ilginçtir, saçmadır, abestir. statüko sizsiniz artık beyler, suların doğrultusunu değiştiren, yeni mecralar ekleyen, eskileri mumyalayıp donduranlar sizsiniz bundan böyle. kaçırılmış fırsatlar, edilmiş hatalar, yapılan usulsüzlükler, es geçilen hukuksuzluklar, göz yumulmuş yolsuzluklar, ne idiğü belirsiz menfaatleriniz, adi hesaplarınız her ne kadar kabul etmek istemeseniz de sizin hanenize ve memleketin aleyhine yazılıyor.
  • diyenin ağzına vurma isteği uyandıran kelime bende. tabi sende nedir bilmem.
  • (bkz: status quo)
    (bkz: statükocu)
hesabın var mı? giriş yap