şükela:  tümü | bugün soru sor
 • vakti zamaninda levent kirca'nin bikip usanmayip filmlerinede tasidigi olacak o kadar programlarindan birinde memurlari siniflandirmak icin kullandigi memur ile memelinin carpitilmasi ile olusan memeli memurda denebilecek tabir.
 • tipleme biraz abartılı olsa da vardır böyle bir insan guruhu. sümerbaktan giyinmeleri de normaldir çünkü her yıl iş önlüğü, meşin ceket gibi adlar altında sümerbanktan giyim fişleri dağıtılır.
  ama en büyük özellikleri bunlar değildir aslında, bencil olmalarıdır. herkes kaptandır, herkes hak sahibidir ama çaba harcamayı fedakarlığı kimse sevmez. ayrıca kimse birbirini sevmez.
 • yillar önce izledigim bir levent kirca parodisinde devlet memurlarini tanimlamak için kullanilan söz öbegi.
  skeç, belgesel tadinda çekilmisti. bahsi geçen devlet memurlari da piknik alaninda pijama-atlet ile top oynayip ip atlarken gösteriliyordu. "grup halinde gezerler, rahatsiz edilmekten hoslanmazlar" tarzi bir seslendirme yapilmisti. komikti.
  aslinda levent kirca da komikti o zamanlar ama.. neyse..
 • belgeselde piknik alanında yemek yerken kafasına top gelen, rahmetli tekin siper'in oynadığı bir tip vardı, top gelince dünyanın küfürünü ediyordu çocuğa.

  belgeseli mükremin'in babası burhanettin çıtır'ı oynayan, ismini hatırlayamadığım kişi anlatıyordu, daha doğrusu o anlatıyor gibi yaparken arkadan ingilizce sesler geliyor, başka birisi de türkçeye çeviriyordu.
 • metin serezli ingilizce konuşuyor havalarinda belgesel anlaticisi idi. haftasonu piknige giden status memuru ailesi komediydi. dişi status memurus çok kiskançtir gibi koparici cümleleri ve oya başar'ın bakışları iyice alemdi.
 • "bu canli turunun erkeklerinin dudaklari ve burnu arasinda yogun tuyler bulunur" diyerek levent kirca'nin, sinan bengier'in biyiklarina zoom yaptigi an da komiktir. bu canli turunun boyle bir ozelligi de vardir.
 • şimdi bu memurusların çeşit çeşit türü vardır. herbiri türüne ait genel özellikleri göstermekle beraber kendi alanlarında farklılık arzederler.. yani son derece modern memuruslar olabileceği gibi bunlarda memurusdur sonuçta...
 • ingilizce konuşan spikerin ardından yapılan belgesel havasındaki türkçe anlatı, minibüsteki fortlama sahneleri, memurusların işe gidip gelirken yüzlerinde beliren iğrenç hissiyatın aktarılması, piknik sahneleri, betimlemeler, belgesel jargonu ve stili başta olmak üzere her yönüyle bir baş yapıt (bkz).
 • yanlışlıkla kafasına top çarpan bir memurus'un, topu atan çocuğa karşı ''allah gözünü kör etsin seniin, hayvanoğlu hayvan, it köpek, eşşek, eşşolleşşek?, serseri piç, ağzına tükürdüğümün pezevenginin oğlu, it herif, serseri, it, sersem!!!'' şeklinde hunharca bir küfür boşalmasını gözler önüne sermiş olan bir olacak o kadar skeci olmakla beraber içten ve sevilesidir.
 • açılımı "memur insanı" gibi yapılabilecek bir levent kırca tiplemesi.