şükela:  tümü | bugün
  • ikinci dünya savaşı'nda rus ordusu* başkomutanlığı. kelimenin anlamı, başkomutanın çadırıdır.* bir nevi savaş kabinesidir.
  • 9. yüzyılın kievan rusyası'ndan sovyet döneminin sonuna kadarki rus silahlı kuvvetlerinin faaliyetlerini devlet talimatları doğrultusunda kontrol eden; yüksek rütbeli askerlerden oluşan örgütlenme.
  • rus imparatorluğu'nun ve sovyetler birliği'nin genel ordu komuta karargahı.

    ikinci dünya savaşında 23 haziran 1941'de sovyet halk komiserliği konseyi ve parti merkez komitesinin emriyle, yüksek sovyet askeri kurulu olarak teşkilatlandı. bu kurulda, halk savunma komiseri general georgy zhukov, joseph stalin, vyacheslav molotov, mareşal kliment voroşilov, mareşal semyon budyonny ve halk komiseri ve amiral nikolay gerasimoviç kuznetsov vardı.

    stavka, sovyet silahlı kuvvetlerinin bütün faaliyetlerini kontrol ediyordu, fakat bu kontrolü devlet savunma komitesinin talimatları çerçevesinde yürüyordu. stavka ile cephede savaşan komutanlar arasındaki iş birliği ve irtibat, komutanların stavka'ya çağrılarak, bilgi verilmesi suretiyle gerçekleşiyordu. aynı zamanda bu irtibat zaman zaman kurul temsilcilerinin de bizzat cephelere giderek denetim ve iş birliği yapmalarıyla da sağlanıyordu.