şükela:  tümü | bugün soru sor
 • steve jobs'un stanford mezuniyet töreni konuğu olarak yaptığı 14 dakika 33 saniyelik konuşmasının sonuna ekleyerek tekrar gündeme taşıdığı 70'lerden kalma cümle.

  başta beddua gibi durur. ilk kez okuduğumda afrika'nın herhangi bir yerinde söylenmiş olabileceğini ve söyleyenin öldürüldüğünü falan düşündüm.

  ama stanford'da ve doğru zamanda söylenince, yaratma ve üretme amacı güden insan için yapılabilecek en yararlı istek halini alır. insanın sorumluluklardan, itibar kaygısından kurtulmasının, önünü nasıl açacağını anlatır.

  "when i was young, there was an amazing publication called the whole earth catalogue, which was one of the bibles of my generation. it was created by a fellow named stuart brand not far from here in menlo park, and he brought it to life with his poetic touch. this was in the late sixties, before personal computers and desktop publishing, so it was all made with typewriters, scissors, and polaroid cameras. it was sort of like google in paperback form thirty-five years before google came along. it was idealistic, overflowing with neat tools and great notions. stuart and his team put out several issues of the the whole earth catalogue, and then when it had run its course, they put out a final issue. it was the mid-seventies and i was your age. on the back cover of their final issue was a photograph of an early morning country road, the kind you might find yourself hitchhiking on if you were so adventurous. beneath were the words, "stay hungry, stay foolish" it was their farewell message as they signed off. "stay hungry, stay foolish" and i have always wished that for myself, and now, as you graduate to begin as new, i wish that for you. stay hungry, stay foolish"
 • steve jobs'ın stanford mezuniyet törenindeki konuşmasında, the whole earth catalogue'un son sayısının arka kapağında bir yol fotoğrafıyla birlikte yer aldığını söylediği ifade. http://www.wiredatom.com/…y-stay-foolish-the-image/
 • steve jobs'un yeni diye tabir ettiği stanford mezunlarına dilek cümlesi.

  aslında konuşmanın bütünüyle alakalı olan bir dilek. görelim:
  http://www.dailymotion.com/…-jobs-ac-kal-budala-kal
 • hayatının cümlesi olduğunu düşündüğüm cümle. adam aylarca düzgün bir yemek için 7 mil yürüdüğünü konuşmada belirtmişti. aclık aynı zamanda sirketininin de ismini ve logosunu da etkilemis. kendisi o 7 mil yürüdüğü dönemlerde sadece elma yiyerek karnını doyurduğunu ve bu yüzden de şirketine appleı uygun gördüğünü söylemişti. stay foolish kısmı içinde hayatından alınabilecek örnek belkide bir şirketin sahibiyken şirketten kovulması olmustu. ama bu kovulma onu pixarve next gibi 2 adet buyuk sirketi kurmaya yöneltmiş. burdan bütün kardeşlerime benim de dileğim bu olucak. stay hungry, stay foolish (hopefully with this much or more success).

  (bkz: adam neler çekmiş be)
  (bkz: bakın bakın size ne anlatıcam)
 • bir an durup dusunursun, ben napiyorum diye sorarsin kendine, cevaplar ararsin yaptigin isi sevdigini gostermek icin.. evet dersin budur iste, yaptigim seyler, verdigim kararlar.. hepsi gelecekteki yapmak istedigim is icin gerekli ama bilemezsinki gelecekte ne yapacaksin. ya bosuna aldigim dedigin o dersler bir gun ise yarayacak, hayatina yon verecek, nerden bilebilirsin..
  su an gereksiz gibi gozuksede sadece sevdigin icin aldigin bir dersin sana neler kazandiracagi hakkinda cokta bilgiye sahip olmaman neyi degistirir ki..
  bir gun olur butun kotu olaylar ust uste gelir, hersey bitti derken bir dayanak ararsin hayatinda, acaba dersin artik bu durumdan da siyrilabilir miyim, benden kotusu olamaz diye karalar baglarsin, tam o sirada isiltilar icinde yasadigini bildigin bir adamin aslinda gorunmeyen yuzunu, hayatinin baslangicini, kaybedislerini, yilmayisini, gercek sevgisini, umudunu dinlersin. sana makyajsiz, yalin bir sekilde gercekleri gosterir, kazanmanin kolay olmadigini, emek vermek gerektigini, hayatinin kararlarini verirken ozgur oldugunu, yaptigi herseyin simdi olmasa bile ileride bir gun karsina cikabilecegini ve belki de sadece kendi hayatini degil de bir cok insani etkileyebilecegini hatirlatir.
  her insanin hikayeleri vardir, steve jobs'da 3 hikaye anlatiyor hayati hakkinda, hayatindaki kirilma noktalarinin nasilda keskin oldugunu gosteriyor bize.. bir gun uyandiginda herseyini kaybetmis olabilir, bir gun uyandiginda aslinda hic olmamis gibi hissetmiste olabilir, hele hele bir gun uyandiginda aslinda son uyanislari oldugu soylenmis olabilir ama onun icin hayat devam ediyordur, hala umudu, hala tekrar baslama gucu, hala yasama azmi onunladir, ayni ilk basladigi andaki gibi ne eksik ne fazla..
  hayatini son gunuymus gibi yasayip, yeni baslayanlara gercekten olmasi gereken dersi veriyor ve ekliyor stay hungry stay foolish.
 • ac kal = bilmeye, bilgiye herzaman ac olmak ...
  budala kal = isleri rutinine birakmis iseniz, isleriniz otomatige baglamis ise, cok seyi kacirirsiniz, dikkatinizi cekmez kacirdiginiz seyler.
  budala kal = bir isi yaparken o ise yani baslarkenki duydugunuz heyecani kaybetmemek.
 • (bkz: #12365806)
 • hayatımızda bir şeylerin ters gitmeye başladığını farkettiğimiz her seferinde - kesinlikle - dinlenilmesi gereken bir konuşma.

  (bkz: ilham kaynağı)
 • taşıdığı anlamlar farkedilebildiğinde hayat değiştiren cümle. aynı zamanda çok da tehlikelidir. acaip hayalleri olan bir insan bu cümlenin gerçek anlamını farkettiğinde kabus olabilir. mesela hayallerini ne kadar yüz üstü bıraktığını, en çok güvenmesi gereken şeyler onlar olduğu halde kişinin hayallerinden hep şüphe ettiği ve onları çoğu zaman önemsemediği gerçeğini ortaya koyar. hatta daha acısı, hayallerini üç kuruşa sattığını da ortaya koyabilir.

  en beteri de bir kişinin hayali dünyayı ele geçirmek ise feci gaz kaynağı olabilir. nitekim başarıya imza attırabilecek bir cümle.