şükela:  tümü | bugün
4974 entry daha
  • hayatimda ilk kez secenek bollugundan fenalik gecirdigim platform.

indie / adventure tarzi, efendime soyleyeyim puzzle olur, point and click olur, free oyun tavsiyesi olan varsa ustume atsin ne olur, secemiyorum.

not: pinti degilim ama bilmedigim oyunu da free almayip ne yapacagim...

ayrica portal ne guzel bir oyundur degil mi a dostlar.
  • rus siteleri üzerinden alınan kodlardan herhalde vergilendirme yapamaz şeklinde düşüncelere sevk eden pc oyuncularının devası.

ben hala xbox360 oynuyorum bana değmeden geçiyor.
  • öğrenciyken param olmadığı için sürekli korsan oyun oynardım. ilk orijinal oyunum bastion'du. onu da indirimden almıştım.

sonra para kazanmaya başladım, oyun firmalarını sömürmek yerine desteklemeye başladım. işini iyi yapan firmalardan pre order bile yaptım. yani oyun sektörüne katkıda bulunuyordum. ta ki bugüne kadar.

oyunu yapan yabancı firma, oyunu satan yabancı firma, üstünden kar payı alan devlet. yok ya? kardeşim, vermek istemiyorum size para. geçmediğim köprünün parasını bile benden alıyorsunuz ( en başta bedava olması gereken köprüden hatta ) bir de üstünde hiçbir emeğiniz olmayan ürüne mi göz koydunuz? hadi arabayı falan bile bir noktaya kadar anlıyorum, fiziksel olarak ülkede bulunuyor ama dijital oyun lan, oyun amk. fiziksel bile değil, taş dahi atmıyorsunuz ki kolunuz yorulsun. ubisoft'un ürettiği oyunu, steam'den alırken ( hem de dijital kopya ) araya girip ne hakla " ooo oyuna 100 lira veriyorsun, kardeşine de bi 25 fişeklersin " diyebiliyorsun?

oyunları orijinal alıp, size vergi vermeyecek bir yol elbet bulacağım, ben yine üreticiyi destekleyeceğim, siz de götünüzü avuçlayacaksınız.

not : hatırlatırım ki aldığım maaştan zaten bana sormadan gelir vergisi kesiyorsunuz, hem de benim yatırmama fırsat vermeden, anında, hesabıma bile geçmeden, üstüne bir de harcadığımdan mı vergi vereceğim?

edit : eklemem gereken şeyler var sanırım. bu ülkede yat, elmas gibi ürünlere düşük vergi uygulanıyor. bordrolu çalışandan hesabına yatmadan kesilen gelir vergisi, esnaf veya üretici kesminden dönemlik ve sonradan alınıyor, kişiler borcu geciktirerek bu borçtan da kar edebiliyorlar. üstüne sadece geçen yıl vergi affından yararlanan firmaların affedilen borçlarına bakın ve kaç asgari ücretin gelir vergisine denk geldiğini hesaplayın. kısaca sorun steam'e gelen vergi değil, sorun bordrolu çalışan laik kesimi iyice sikmeye çalışırken, para babalarının devamlı kollanması. bu da benim kendi çapımda koyduğum tepki.
  • torrent oyunlar varken yanına yaklaşılmaması gereken platform.

tabi torrent oyunda online mod olmaz ama. bu ülkedeki sikimsonik vergiler yüzünden iyi bir tercih sebebi.
  • torrent'in bin bir türlü zahmetiyle, eksikliğiyle ugraşmak istemediğim için kullandığım platform.
  • herkes vergi olayına takmış durumda ama zaten vergi alınıyordu. sadece steam ödeme sırasında ödenen miktarın ne kadarının vergiye gideceğini göstermiyordu.