• (bkz: #127974353) baran 14 yaşında arkadaşları ona einstein diyor
  • dün 18nci yaşına girerek kocaman olmuş platform.
  • son 4 yıldır aktif olarak kullandığım oyun platformu. onun öncesi malum. arayüz ve hizmet olarak açık ara en iyisi. epic'in verdiği beleş oyunları saymazsak tüm kütüphanem burada.

eklemek isteyen olursa: "boskord" kullanıcı adım.
  • bir şekilde, kredi kartımdan 2 işlemde toplamda 6255 lira çekilmesine sebep olan platform. bu durumla nasıl başa çıkacağımı araştırırken şikayetvar'da aynı problemi yaşayan birinin daha olduğunu gördüm.

artık kredi kartımın kayıtlı olduğu bir yer mi hacklendi yoksa steam'de bir güvenlik açığı mı oluştu bilmiyorum ama bu ay hesap dökümünüzü incelemekte yarar var.

bu arada yapılan 6255 liralık işlem, steam history'sinde gözükmüyor. yani alışveriş benim hesabım üzerinden yapılmamış. bu sebeple başka bir sitenin hacklenme ve kredi kartların sızdırılması ihtimali daha yüksek. işlem yapılan şirketin adı "steam purchase 425-952-2985 de" olarak gözüküyor.

velhasıl kelam, steam'e ticket oluşturdum. yarın, bankaların mesai saatlerinde de provizyondaki işlemin iptal edilmesini isteyeceğim. son çare de chargeback başvurusunda bulunmak.

ilk defa böyle bir şey başıma geliyor, bakalım nasıl bir süreç olacak.

edit: provizyondaki ödemeyi iptal etmiyorlarmış. o zaman neden provizyon diye bir şey var ki? bu ödemelerin provizyonda bekleme sebebi dolandırıcılık/sahtecilik kontrolü değil mi? ilginç. harcama itiraz formu oluşturacağız mecburen.

edit: steam üzerinden ticket oluşturup, kartımın son 4 hanesini ve yapılan ödemelerin tam miktarlarını yazmıştım. bugün cevap geldi. ödemeleri tespit edebilmiş ve iptalini gerçekleştirmişler. problem steamden kaynaklanmıyormuş. onlar da kredi kartımın başka bir yerden sızdırıldığını, iptal ettirmemi tavsiye ettiler. şu an için ödemeler hala provizyondaki gözüküyor. sonuç gelince yeni bir edit gireceğim.

debe edit'i: entry neden debe'ye girdi bilmiyorum ama bir bankacı yazar, bankanın doğrudan provizyonu iptal edemediğini söyledi. hatta bankalar kredi kartından yapılan hiçbir işlemi iptal edemiyorlarmış. bu vesile ile hatırlatmış olalım, ben şanslıyım çünkü harcama çok büyüktü ve kısa sürede fark edebildim. fakat her ay 200 liralık çekim yapsalardı fark etmeyebilirdim. ödemenin yapıldığı tarihin üzerinden bir süre geçtikten sonra harcama itirazı yapılamıyormuş. bu sebeple, şok edici sürprizlerle karşılaşmamak için lütfen kullanmadığınız kredi kartlarınızı internetten alışveriş ve mail order harcamalarına kapatın.

20 eylül editi: konunun üzerinden 4 gün geçtikten sonra enpara'dan cevap geldi. ilk gün aradığımda da, şikayet oluşturduğumda da "işlem provizyonda bekliyor" dediğim halde verdikleri cevap benim için çok bilgilendirici oldu. işlem provizyonda olduğu için işlem yapamıyorlarmış. bu aşırı bilgilendirici cevap için çok teşekkür ederim.

24 eylül: çekilen ücret provizyondan iade edildi. konu da kapanmış oldu.
  • arcania + gothic bundleını çerez parasına dağıtıyorlar. +300 saat 7,5 lira.
  • bedava dağıttığı oyunların daha fazlası için https://www.myabandonware.com/
  • battlefield 1 oyununa steam üzerinden sahip olanlar için 279 tl olan kısayol kiti: ultimate paket ücretsiz oldu. link
    bu paketle beraber steam üzerinden en pahalı 3 paketini de ücretsiz vermiş oldu.
  • arada epic gamese özense harika olur ya 1 2 oyun bedava dağıt işte
  • daha önce yazılmış fakat steam, epic games ve diğer oyun platformlarındaki indirimler ve ücretsiz oyun fırsatlarını takip edebileceğiniz siteleri toplu olarak aşağıya yazıyorum. böylece aşağıdaki siteleri kullanarak sanki kendisi buluyormuş gibi saçma sapan sitelerinin reklamını yapan kişileri takip etmekten kurtulabilirsiniz.

epic bundle

isthereanydeal

bu iki siteden. tüm oyun platformlarındaki indirimli ve ücretsiz oyunları takip edebilirsiniz. steamdb'ye gerek bile kalmaz. gayet kullanışlı ve basit siteler.

ayrıca bundle olarak tabir edilen toplu oyun paketlerini veya tekli oyunları da şu sitelerden takip edebilirsiniz. 10-15 tane oyunu 30 tl gibi fiyatlardan alma şansınızın olduğu bunlardan başka siteye gerek dahi duymazsınız. ayrıca buradan aldığınız oyunları steam hesabınıza ekleyebiliyorsunuz.

fanatical

humblebundle
  • bu plaformda, steam tarafından kütüphaneden silinen oyunlar genellikle çalıntı kredi kartlarıyla satın alınan oyunlardır. zamanında çekiliş sitesinden kazandığım 5-10 liralık bir oyun çalıntı bir kredi kartından satın alındığı için silinmişti. steam'den gelen uyarı mesajınde öyle yazıyordu.
    ayrıca şöyle bir şey de vardır; birisi size oyun hediye etti, ettikten sonra oyunu satın alan, yani size hediye eden kişi oyun için iade başlattıysa* iadeyi oyunu satın alan kişi alır. böyle durumlarda steam'in muhatabı siz değil oyunu alan kişidir çünkü parayı o vermiştir. böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız size aracı olan kimse onunla görüşün. bu konu hakkında bir yargıda bulunmak istemem ama bu bir çeşit gelir kapısına dönüşmüş bir şeydir, ne kast ettiğim anlaşılmıştır umarım.
    bu arada; hediyeyi alan kişiye para iadesi yapılmaz çünkü steam'e para ödememiştir, steam niye oyunu almayan kişiye para ödemesi yapsın ki? mantıklı olan da bu değil midir?
    not: iade için sınır olan oynama süresini geçen oyun kütüphaneden siliniyorsa eğer satın alım sürecinde bir katakulli dönmüştür. yasal durumlarda sınırı geçen hiçbir oyunun iadesi kabul edilmez.
hesabın var mı? giriş yap