• pek bir gruba atif yokmus gibi gorunuyor , zira steel dragon hali hazirda uzun zamandir var olan bir gruptur. filmdeki en populer sarkilardan olan we all die young da yikilir.
 • gimme blood pollution da ustunde durulasidir.
 • frp dünyasının metalik dragonlarından.. good alignment'e sahiptir bu dragonlar..
 • steel dragon'un stüdyosundaki mini müzede grubun vokalisti bobby ile bruce dickinson ın beraber çekilmiş bir fotoğrafı vardır(rob halford bruce'u yaratan adamdır)..bunun dışında vokalistin gay olması ve yerini tribute grubundan gelen başka bir vokaliste devretmesi,stand up adlı parçayı herkesin bir kıza yazıldığını zannetmesi*,evdeki müzede duran ve k k downing le bütünleşmiş flying v gitar direk rob halford ve dolayısıyla judas priestla ilgilidir.ve ısrarla (bkz: steelheart)
 • ayrıca yeni gelen vokalistin isim olarak kendine grubun bir şarkısını seçmesi ile de judas priest göndermesi olarak algılanacak filmdeki rock grubu. (bkz: the ripper)
 • rivayete gore, zaten donemin judas priest uyelerine filmde oynamalari teklif edilmis ve teklif uyelerce kabul de edilmistir. ancak senaryo incelendiginde bazi sakincalar gorulmus ve grup filmde rol almaktan vazgecmistir. kisaca evet, steel dragon judas priest'dir. sadece filmde hikaye bir on yil one alinmis, steel dragon, painkiller ve sonrasi judas priest'ten daha naif ve izleyici tarafindan muzikal olarak daha kabul gorur bir grup haline getirilmis, arka plan heavy metal'in popularitesini kaybetmekte oldugu doksanlar yerine altin cagi seksenlere tasinarak daha ihtisamli kilinmistir. ihtisam ve madalyonun obur yuzu olarak curume ise senaryonun cazibesi acisindan abartilmistir. steel dragon'i olusturan kadro,

  jeff scott soto (yngwie malmsteens's rising force) - vokal
  mike matijevic (steelheart) - vokal
  zakk wylde (ozzy osbourne, black label society) - gitar
  nick catanese (black label society) - gitar
  jeff pilson (dokken, dio) - bas gitar
  jason bonham - davul

  seklindedir.

  filmde ve soundtrack'te seslendirdikleri sarkilar,

  livin' the life
  we all die young
  blood pollution
  stand up
  wasted generation
  long live rock n roll

  sirasiyladir.
 • rockstar filminin başrolünü oynayan heavy metal grubu.. en büyük gönderme judas prieste yapılmıştır.. fakat aynı zamanda içinde başka gruplara göndermeler de içerir..

  ilk örnek: solistin eşcinselliğinin yanısıra aynı zamanda konser ve provalara gelmemezlik yapması, geç gelmesi, ben olmasam siz hiçsiniz tripleri hafife alınamayacak şekilde axl rose'a göndermelerdir..

  2- grubun şarkılarının tümünü, gitarist (ayrıntıya dikkat: aslen ritim gitar çalan gitarist) ile davulcunun yazması büyük bir metallica göndermesidir..

  3- sonradan vokalist olan kişinin şarkı söylediği ve ses eğitimini aldığı yerin bir kilise korosu olması göze çomak sokarcasına bir axl rose göndermesidir..

  4- vokalist ile grubun diğer üyeleri arasındaki atışmalar, iron maiden, metallica, guns n roses, judas priest gruplarının hepsine birer göndermedir..

  sonuç: rockstar filmindeki steel dragon döneminin ve öncesinin rock, metal, heavy metal gruplarının en büyüklerine hatta belki yaratıcı ya da yükseltici, tanıtıcı olanlarına dair yapay olarak dahice oluşturulumuş karma bir gruptur.. vokalisti axl rose rob halford karışımı yapalım, gitarist için biraz metallica biraz iron maiden koyalım, solo gitarist judas priestinki ile slash karışımı bişey olsun, davuluda jason bonham'ın oğluna verdik mi allah allah.. grubun isminin steelhearta olan benzerliğide üstüne sosu soğanı olsun

  ayrı bir örnek: belki bu örnek biraz abartılı olacak ama filmde yapılan kayıtların müzik yapmak, dağıtmak eğlenmek anlamından çok konserlere adam çekmek için yapılıyor izlenimi verilmesi (bir yerde geçiyor, mesaj bu değil) birazcık da white liona gönderme gibi duruyor.. son konserlerine bir avuç insandan fazla adam gelmemesi üzerine dağılan bir grup olan white lion bu göndermeyi biraz haketmiyor değil!

  eliadadan gelen hatırlatma üzerine *..: filmde vokalistin ayrılığında geçen konuşmada,

  -except elvis was the king
  -and i'm the queen..

  diyaloğu hem lafzen hemde yine vokalistin eşcinselliği bağlantısıyla queen'e ayrı bir göndermedir

  tekrar izleme üzerine gelen edit(ler): ilk olarak açık bir göndermeden çok tam anlamıyla bir gösterim olarak, steel dragon'ın gitaristinin evindeki küçük çaptaki müzede bir amfinin üstünde koca koca yazan "deep purple" yazısı..

  sonraaa: steel dragon bateristi rolündeki john bonham'ın karısının peter gabriel ile kaçması sonucu* sinirlenip oda dağıtması. bu bir slash klasiğidir, birçok hikayede slash'in sinirlenince otel odası dağıtması ve televizyonları falan camdan atması çok kere görülmüş

  bir gnr eki daha: mtv ile yapılacak program öncesi mtv'nin gruba kızgın olduğu söylendiğinde nedeninin bir programda sahneyi dağıtmaları olması! (bilirsiniz kurt cobain ile axl rose bu olaylar sonucu kanlı bıçaklı oldular)

  ve tabiki ısrarla: hallelujaaaah!!!!
 • izzy abimizin metalgod'luktan (bu da bir judas priest göndermesidir) terfi edip, seattle'da kurt cobain tarzı saçları ve depresyon hırkasıyla gitar müziği yapması da gayet güzel bir kurt cobain göndermesidir.
 • (bkz: zakk wylde)
hesabın var mı? giriş yap