şükela:  tümü | bugün
 • 28 temmuz 1402 sabahı saat on sularında ankara'nın kuzeydoğusundaki çubuk ovası'nda timur ordusu ile karşılaşan yıldırım beyazıd'ın ordusunda sağ kanada komuta etmiştir. sol kanadın komutanı beyazıd'ın oğlu süleyman çelebi'nin geri çekilmesine rağmen son ana kadar yıldırım beyazıd'la birlikte çarpışmıştır.
  edit: imla
 • 1389'daki birinci kosova savaşı'nda osmanlılara karşı savaşıp savaş sırasında ölen sırp prensi lazar'ın oğludur. savaştan sonra sırp prensliğinin başına geçmiş, kız kardeşini osmanlı padişahı bayezid ile evlendirmiş, kendisi de bayezid'in yakın müttefiklerinden olmuştur. karanovasa, rovine, niğbolu ve ankara savaşlarında osmanlı ordusuna kuvvetleri ile destek oldu. edebiyata destek veren ve kendisi de şair olan stefan lazarevic dönemi sırbistan'da rönesans'ın başlangıcı olarak da kabul edilebilir. modernizasyon ile ilgilenip döneminden mimari eserler de bırakan lazarevic 1427'de öldü ve yerini yeğeni durad brankovic'e bıraktı.
 • ankara savaşında karatatarlar ve anadolu beyliklerinden katılan türk askerlerin bir kısmı timur'un tarafına geçer. diğer kısmı da savaşın hemen başında emirlere aykırı olarak geri çekilip savaşı bırakır. merkezde zor durumda kalan yıldırım bayezid'in tek çaresi kalır: elindeki askerlerle yarma harekatı yaparak timur'u öldürmek. harekat sonunda timur'a esir düşüyor. durumu gören stefan lazarevic elindeki sırp askerlerle son bir taarruz yaparak bayezid'i kurtarmaya çalışıyor ama başarılı olamıyor. bir rivayete (bkz: #5891902) göre orada çelebi mehmet'e dönerek "türkler bizi sattı yurdumuza dönelim" demiştir.

  osmanlılarla beraber birçok savaşta omuz omuza cenk eden bu sırp prensini sırp tarihinde nasıl anlatıyorlar, en çok da onu merak ediyorum.
 • yıldırım beyazıt bu elemana ne vaad ettiyse çoğu hristiyanlara karşı olmak üzere osmanoğlu nerede bu da şövalyeleri ile oradaymış. iyi de savaşçı namussuz hücum da gider sancak getirir bozgunda son ana kadar kılıç sallar. ilginç bir tarihi şahsiyet.
 • şu an kendisi ile ilgili birkaç yazı okumaktayım. daha sonra yazımı düzenleyeceğim. gerçekten ilginç bir şahsiyet.
 • filminin çekilmesi gereken enteresan bir tarihi kişilik. osmanlı'yı daha birinci bayezid devrinde ortalama türk aşiretlerinden ve müslümanlardan daha fazla sahiplenmiş, nerede savaş varsa osmanlı ordusunun yanında oraya seyirtmiş bir deli adam.
 • yarın genç erkekler avrupa basketbol şampiyonasında türkiye karşısına çıkacak ve sırbistan maçı kazanırsa mvp seçilecek 96 doğumlu ve nba potansiyelli basketbolcu.
 • rivayetlerde denildiği kadarıyla ankara savaşında 10 ilâ 15 bin civarında sırp askere kumanda eden, eniştesi bayezid'i kurtarmak için epey gayret gösteren, bunu beceremeyince şehzade süleyman'a ana yurtları olan balkanlara avdet etmeyi öneren kişi. yani orada bulunan herkes gibi bu herif de, savaşın sonunu ilk bir kaç saatte görmüş idi..

  hatta derler ki, i.bayezid (yıldırım) doğuda ve güneyde güvenliğini temin için türk beylerine hunharca akın ettiğinde, bu adamdan ve ordusundan yardım aldı. yani müslüman türk'ü, hristiyan sırp'a çatır çatır kıydırdı... bu nedenle de çubuk ovasında, türk beyleri ayyaş yıldırım'ı dımdızlak ortada bırakıp, timurlengin safına katıldı.

  yoğusam onca ehl-i gaza türk beyinin, topal timurdan yana saf değiştirmesini izah edebilecek adamı analar kundaklamadı..

  tabi ben diyenlerin yalancısıyım. nakilan-ı asar ve raviyan-ı ahbar böyle buyurur..
 • tarihdeki süper karakterlerden biri.

  önce niğbolu'da sonrada ankara'da savaşmıştır. savaş meydanından kaçan süleyman'a ayar olmuş ve fetret devrinde mehmet'i desteklemiştir. yıldırım ölünce yurduna dönmüş ve bağımsızlığını ilan etmiştir. 1427 yılında da ölmüştür.
 • osmanlı askerlerinin "panpa ben şimdi at biniyorum, ok atıyorum, zırh mırh uğraştırma beni" dediği dönemde tepeden tırnağa zırhlı şövalyeleri ile niğbolu savaşı'nda kilit roller üstlenmiş, haçlı ordusunun tamamen yok edilmesini sağlamıştır. bu savaşın ardından da bulgaristan osmanlı hakimiyetine girmiştir.

  ankara savaşı'nda da savaştan en son çekilen komutandır. timur zırhlı askerlere karşı savaşma konusunda çok deneyimli olmadığı için savaşın erkenden ve çok daha ağır bir hezimetle bitmesini engelleyen kişidir.

  hristiyan olduğu için ve türk olmadığı için tarih kitapları kendisine pek yer vermez.