şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 26 mart 1992 doğumlu alman kayakçı. kariyerinde 3 dev slalom podyumu var, birinciliği yok.
 • geçtiğimiz sezon dünya kupası'nın ilk iki büyük slalom yarışında, sırasıyla 3. ve 2. olarak podyum gördükten bir hafta sonra ön çapraz bağlarını kopararak çok iyi bir giriş yaptığı olimpik sezonu aralık ayında erkenden kapatmak zorunda kalan ve bu talihsiz olaydan 1 yıl sonra, geçtiğimiz haftasonu beaver creek'te, sakatlığın ardından çıktığı ilk dünya kupası yarışını kazanarak müthiş bir geri dönüşe imza atan alman kayakçı. bu galibiyet ile aynı zamanda kariyerinin ilk dünya kupası zaferini kazanmıştır.

  kariyerinde şu ana kadar yakaladığı her çıkış sonrası sürekli şanssız bir sakatlık yaşayan ve bu nedenle vadettiği potansiyeli bir türlü açığa çıkarma fırsatı yakalayamayan luitz, büyük slalomda marcel hirscher - henrik kristoffersen - alexis pinturault üçlüsüne rakip olabilecek bir yeteneğe sahip. fakat bu potansiyele ulaşabilmesi için sağlıklı kalabilmeyi başarması ve özellikle kazanabilecek durumda olduğu yarışlarda zaman zaman yaşadığı mental kırılganlıkları aşması gerekiyor. (bkz: 2014 soçi kış olimpiyatları) bu galibiyet ile en azından mental açıdan büyük bir eşiği atladığını düşünüyorum. umarım devamı da gelir.
 • beaver creek'te kazanmış olduğu kariyerinin ilk galibiyeti, yarışın iki ayağı arasında oksijen maskesi kullandığının belirlenmesinin ardından elinden alınmış ve yarıştan diskalifiye edilmiş bahtsız kayakçı. önceki entry'de* çıkış yaptığı her yarış sonrası sürekli şanssızlık yaşadığını belirtmiştim ama bu seferki şanssızlıktan öte ihmalkârlıktan başka bir şey değil. kendisi yarış alanında oksijen maskesi kullanılmasının yasak olduğunu bilmeyebilir fakat koskoca almanya kayak federasyonu yetkililerinin gözetiminde bunun yapılmış olması tam bir skandal.

  1 aydan uzun süredir devam eden soruşturma ve itiraz süreci boyunca oldukça kötü bir performans gösteriyordu. kafasının yarışlarda olmadığı belliydi. her ne kadar aleyhine sonuçlanmış olsa da en azından sürecin bitmiş olması sayesinde artık yarışlara odaklanabileceğini düşünüyordum. dün de olayın netleşmesinin ardından çıktığı ilk yarışta çok da iyi performans gösteriyordu fakat ikinci ayakta omzu çıktı maalesef. hakikaten diyecek bi' şey bulamıyorum artık.
 • rakiplerinin önüne geçmek için her türlü itliği yapan, etik anlayışı olmayan tipik alman sporcu. şarapova doping yapınca herkes hile yaptığını kabul ediyor, ama bu çomar yapınca adı ihmalkarlık oluyor. bunlar bir de online oyunlarda da en çok hile yapan, hak yiyen insanlar. ruslara filan rahmet okuturlar. gelişmiş ülkeymiş, hadi oradan. diğer alman kayakçıların madalyaları silip süpürebilmek için doping yapmadığını nereden bilelim?
 • olay hakkında yeterince bilgi sahibi olmayan bir yazar tarafından "rakiplerinin önüne geçmek için her türlü itliği yapan, etik anlayışı olmayan tipik alman" olmakla suçlanmış alman sporcu.

  oksijen maskesi kullanmak doping yapmak değildir. fis kurallarına göre antrenmanda ya da yarış alanı dışında herhangi bir yerde oksijen maskesi kullanmak serbesttir. sadece yarışa getirmek yasaktır. bu olduğu zaman da sadece yarıştan diskalifiye edilir, kazandığınız para ödülünü iade edersiniz. başka bir cezai yaptırım uygulanmaz. oksijen maskesi kullanımı antrenörlerinin eşliğinde gerçekleşmiş olduğundan burada luitz'in ahlak anlayışını sorgulamak yerine "yarış yönetmelikleri konusunda antrenörlerine güvenen birisi olduğu" çıkarımını yapmak daha doğrudur.

  "şarapova yapınca herkes hile yaptığını kabul ediyor" yazan arkadaş acaba diğer kayakçıların bu olaya yaklaşımını okumuş mudur acaba? hiç sanmıyorum.

  marcel hirscher: "stefan için kötü bir durum, yanlış bir şey yapmadı sadece antrenörlerinin verdiği yanlış bir karara güvendi." (1)

  marcel hirscher: "bir sporcu olarak antrenörlerinizin ve doktorlarınızın söylediklerine güvenirsiniz. stefan bunu biliyor olsaydı asla böyle bir şey yapmazdı. yarıştan diskalifiye edilmesi çılgınlık olur." (2)

  aksel lund svindal: "luitz için üzgünüm, işini daha iyi bilmesi gereken antrenörler tarafından yapılmış aptalca bir hata. şu anda geçen sene çapraz bağlarını kopardıktan sonra bu sene kazandığı yarışı değil de bu durumu konuşuyor olmamız çok üzücü." (3)

  felix neureuther: "stefan'ın değil, olayda sorumluluğu olan antrenörlerin cezalandırılması gerekiyor." (4)