şükela:  tümü | bugün
 • avusturyalı yazar. 2. dünya savaşının ruhunda uyandırdığı acıya daha fazla dayanamayarak karısıyla birlikte intihar etmiştir. meşhur amok koşucusu'nun yazarı. lakin ben "satranç ve bunalım" ile "kitapkurdu"nu tavsiye ederim. henüz okumamış olmak bir nevi kayıptır.
 • bir özelliği de ansiklopedilerin sonuncu cildinin son sayfasında yeralmasıdır.
 • hayranligimdan dolayi bazi arkadaslarimin telefonlarinda zweig olarak anilmama sebep olan kisi.
  amok kosucusu, satranc, bir kadinin 24 saati, yildizin parladigi anlar, uc usta(balzac, dickens, dosteyevski), kendi hayatinin siirini yazanlar (stendhal, tolstoy, kazanova), kendileriyle savasanlar (kleist, nietzsche, holderlin)...
 • "satranç" isimli eseri,içeriğiyle deha pırıltıları saçarak insanın gözünü ve gönlünü almaktadır...
  (bkz: satranç)
 • avusturyalı yazar ve muhabir , 28 kasım 1881'de viyana'da doğdu. neredeyse butun dunyayi dolasti. belcika'dayken 1. dunya savasi basladi. zweig evlendi , unlendi... ardarda cok basarili eserler cikartiyordu. netekim bu durum nazilerin hosuna gitmemisti.nazilerin , stefan zweig a olan dusmanligi artiyor, yaktiklari kitaplar arasinda zweig kitaplari ilk siralarda yer aliyordu.zamanla bu durum yerini bir tur kovalamacaya birakti ve zweig, ailesini bile geride birakarak londra'ya kacti. esinden bosandi ve daha sonra huzur arayisina dewam etti.portekiz e yolculuk yaparken yaninda olan lotte altman ile 2. evliligini yapti ve beraber yolculuklara devam ettiler... *

  bir satranç öyküsü'nün finali, yazarın, 1942 yılı başlarındaki ruh halini yansıtır. umutsuzluk içindeki zweig, en sevdiği yazarlar olan goethe, homeros ve shakespeare'de teselli arıyordu.
  okumak için bir şeyler ararken, tesedüfen montaigne'in "denemeler" ine rast gelir . montaigne, ölüm karşısında özgür olmak istiyordu. zweig da, naziler'den kurtuluş için tek çare olarak ölümü görüyordu.

  1942'nin 14 şubat'ta , karı-koca , rio festivalini izlemeye gider. o gun gazetelerde manset olan haberi gorunce huzurlari yeniden yokolmustur. nazi gucleri suveys kanalina dogru yonelmislerdi ve libya ya geliyorlardi. esi ile beraber stefan zweig, festivali izlemeden apar topar brezilyadaki evlerine donerler...
 • 23 şubat 1942 sabahı, rua gonçalves dias 34, petrópolis, rio de janeiro adresindeki yatak odasının kapısı, öğleye kadar açılmadı. bu durumdan şüphelenen hizmetçiler polise haber verdiler. yatak odasına giren polisler sırtüstü yatan stefan ile elini onun göğsüne koymuş olan sevgilisi lotte'yi buldular. "veronal" adındaki ilaçtan almışlardı. titizce düzenlenmiş masanın üstünde pulları bile yapıştırılmış olan veda mektupları duruyordu. ayrıca petrópolis valisi'ne hitaben yazılmış "deklarasyon" başlıklı bir mektup vardı:

  "kendi isteğimle ve bilinçli olarak hayattan ayrılmadan önce son bir görevi yerine getirmeye kendimi mecbur hissediyorum. bana ve çalışmalarıma böyle iyi ve konuksever şekilde kucak açan harikulade ülke brezilya'ya içtenlikle teşekkür etmeliyim. her geçen gün bu ülkeyi daha çok sevmeyi öğrendim. benim lisanımın konuşulduğu dünya bana göre mahvolduktan ve manevi yurdum avrupa'nın kendi kendisini yoketmesinden sonra hayatımı yeni baştan kurmayı daha fazla isteyebileceğim bir yer daha yoktu.

  ama hayata 60 yaşından sonra yeni baştan başlamak için özel güçlere ihtiyaç var. benim gücüm ise uzun yıllar süren yurtsuzluğum sırasında tükendi. böylece ruhsal çalışması her zaman en büyük sevinci ve bireysel özgürlüğü bu dünyanın en büyük nimeti olan bu hayatı, zamanında ve dimdik sona erdirmek bana daha doğru görünüyor.

  bütün dostlarımı selamlarım! umarım uzun gecenin ardından gelecek olan sabah kızıllığını görebilirler! ben, çok sabırsız olan ben, onların önünden gidiyorum."
 • (bkz: schachnovelle)
 • yahudidir.
 • amok koşucusu, lyon'da düğün, bir kadının hayatında 24 saat, satranç gibi güzel öykülerinin yanında, yarının tarihi adlı biyografilerden oluşan kitabı da zevkle okunbilecek olan avusturyalı yazar. öykülerinde insanın ruh halini çok güzel tasvir ettiğini düşünürüm. yarının tarihi'nde erasmus, arthur rimbaud, paul verlaine, marcel proust gibi ünlü şahsiyetlerin hayatlarını anlatır.
 • nietzscheden daha nietzsche olur nietzsche yi anlattiginda
1251 entry daha

hesabın var mı? giriş yap